Jump to content

casca perduta din mers


cyborg

Recommended Posts

Mi s-ai intamplat tocmai mie :blink: Am prins-o in spate cu plasa, dar am prins-o doar in 2 carlige in loc de 3. M-a tinut 2-3 km. Am simtin ceva miscare in spate si in secunda urmatoare am vazut-o in oglinda rostogolindu-se dupa mine cu aceeasi viteza de 160. Am trantit frana, am tras pe dreapta si nici n-a trebuit sa ma duc dupa ea. A venit ea pana la mine si a tras si ea pe dreapta, de parca era teleghidata. Mentionez ca era noua, a fost purtata de 2 ori, am luat-o la super reducere cu 8.000.000, pret de raft 11.000.000. Intr-adevar a fost ocazie unica dar n-am avut parte de ea :)

post-85-1157050806_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

E recomandat chiar dc nu prezinta fisuri, se presupune ca are fisuri microscopice si nu va mai rezista la urmatorul soc mai mic. Dar asta a crapat pe toate partile :blink:

 

P.S. Si oricum au sarit toate piesele din ea.

Edited by cyborg
Link to comment
Share on other sites

nu prea imi dau eu seama cum s-a desprins viziera....doar daca era deschisa...eu am cazut cu motoru de am mers vreo 30-40m ca barabula si nu a sarit viziera...

cam mult 8mil pe uvexul ala...da` nah...

121083[/snapback]

 

Ai cazut tu, nu casca. Si s-a rostogolit vreo 200 de metri nu 30. Daca te uiti mai atent in poza, s-a rupt clema dreapta care prinde viziera de casca. Referitor la pret, am luat-o de la importatorul UVEX din Romania, din showroom, probabil ca m-au vazut pe geam venind si rapid au inlocuit preturile din raft cu unele mai mari, ca sa mi-o vanda mie mai scump :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
e adevarat, e mare pretul de 8.000.000 pentru o casca cel mult medie la confort si pution peste medie la siguranta. de la uvex cumpar ochelarii de ski, nu casca de protectie, vreau sa imbatranesc frumos.

140618[/snapback]

 

 

Buei, ma lasati!! Incep sa ma simt ca pe motociclism.ro :blink: Toata lumea se contrazice cu toata lumea, dechizi un topic si dupa vr'o 50 de pagini te trezesti cu prosti, care incearca sa te convinga cu spume la gura de aceleasi lucruri pe care le afirmi chiar tu la inceputul acelui topic... etc.

So, casca am ales-o pentru ca am vrut-o pe asta, pentru ca anume cu casca asta se simtea nevasta-mea cel mai bine si asta era pretul din raft.

 

Esti cumva Zahei de pe motociclism? Daca da, atunci inteleg :)

Link to comment
Share on other sites

nu vad nici un motiv sa te ambalezi, incearca sa combati ideea, nu persoana. iar ideea era ca nu a fost "ocazie", asa cum afirmai in primul post. atata tot. n-am avut nici o clipa intentia sa te jignesc sau sa te iau peste picior, asa cum tocmai ai facut-o tu in ultimul tau post. putin respect reciproc nu strica, mai ales ca ai destul de putina experienta pe motociclete si aia e acumulata pe un R1 direct. noi avem un nume pentru motociclistii care incep direct cu R1: squids.

 

back ontopic: din moment ce postezi pe un forum public, trebuie sa te astepti si la raspunsuri. indiferent daca iti convine sau nu, ai cumparat o casca scumpa de o calitate care nu reflecta pretul. incearca sa te obisnuiesti cu ideea asta.

Link to comment
Share on other sites

noi avem un nume pentru motociclistii care incep direct cu R1: squids.

 

140709[/snapback]

 

aha deci tu esti zahei :D simteam eu. te rog sa-l saluti pe Cox, ca demult nu l-am vazut/auzit.

 

hai sa le luam pe rand, nu ma ambalez, dar nici tu nu incerca sa ma convingi ca am luat casca proasta pe bani multi, ca nu m-am nascut azi si nici ieri :bounce:

"voi" aveti un nume pentru motociclisti? cine "voi"? voi aia care mergeati in clasa 1 probabil cand eu aveam primul motor? Zahei, tata, sunt un pic mai batran decat crezi tu probabil, A-u' l-am luat in '89 tot atunci am avut si prima Jawa350 :) Tu ce invarteai pe atunci in domeniul moto? Cate sute de mii de km aveai la bord? :) Cica "mai ai putina experienta" :D poate cand am urcat acu' 3 ani pe R1, intr-adevar aveam putina experinta PENTRU UN R1, dar poate aveam mai multa experienta generala decat tine totusi. Recunosc ca mi-a fost si frica de ea la inceput, dar asta a fost acu' 3 ani :blink: long time ago.... las-o balta, dc n-am cumparat casca de pe motociclism.ro mai ieftin decat de la importator, nu inseamna ca nu e buna.

 

P.S. apropos, putina experienta pe R1 se apropie de 40.000 km in 3 ani, cu doar 2 mici cazaturi la activ :)

Edited by cyborg
Link to comment
Share on other sites

sa-ti fie de bine atunci. e o casca buna!

140743[/snapback]

 

pai vezi? si ieftina pe langa asta :)

 

Acum pe bune, sunt multumit ca am luat de la importator, chiar dc o fi mai scumpa decat "in targ". Pe la magazinele de motoare aceleasi modele erau mai scumpe decat la importator. Din targ nu vreau, nici de pe forumuri, nici de pe e-bay.... De ce? Simplu :) am schimbat 2 viziere in garantie, una s-a zgariat, iar cealalta era dubla, de iarna si intra apa pe la cheder. Garantie, frate! Plus ca mi-au dat si o pereche de ochelari de toata frumusetea. Si aia costau 1.000.000 de lei, nu e mult, dar e placut ca-i pe mocca. Daca trag linia cred ca am castigat pana la urma, decat dc o luam din stanga sau din dreapta cu 30-50 de euro mai ieftin. Am luat 2 casti pana acum de la ei si pe urmatoarea tot de la ei o s-o cumpar.

 

In concluzie degeaba te-ai ambalat :) Si sa nu uiti sa-i dai o salutare lui dl Coxan :blink: Mare om, sa traiasca.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.