Jump to content

comenzi volan e46!


GabiBMW

Recommended Posts

Va salut ! mi-am luat astazi un volan in 3spite cu comenzi(precizez ca avem volan simplu in 4 spite fara comenzi la un 320d 2003) am fost cu el la un service la montat dar nu merg comenzile ma intereseaza macar cele pt volum la muzica, deoarece pilot automat oricum nu aveam...Cine ma poate ajuta???

Va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Da va multumesc in mare parte am inteles cum se face..o sa ma duc sa cumpar de la AB cablurile acelea d 15e...pacat ca eu am cumparat si coronita" aia unde stau montate manetele de BC si stergatoare/semnalizare...am crezut k daca iau coronita aia merge..acum vad ca imi trebuiesc cablurile acelea...multumesc mult o sa trag pdf-ul la imprimanta si fug cu el la service sa imi faca legaturile:D
Link to comment
Share on other sites

am cumparat astazi cablul de la AB 88ron, si am tot citit aici pe forum si in pdf-ul in engleza si am vazut ca pt motoarele dupa09/01 trebuie sa mai mufez si A7 si A8 in prezentarea facuta de BoBo aici : http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...c=53720&hl=

 

el mufeaza pana la A6...in kitul cu cablul luat de la AB mai am si doua fire...banuiesc ca acelea trebuie sa le mufez undeva...app eu ce motor am? M47 sau M47TU?? :twoup:((

Link to comment
Share on other sites

am cumparat astazi cablul de la AB 88ron, si am tot citit aici pe forum si in pdf-ul in engleza si am vazut ca pt motoarele dupa09/01 trebuie sa mai mufez si A7 si A8 in prezentarea facuta de BoBo aici : http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...c=53720&hl=

 

el mufeaza pana la A6...in kitul cu cablul luat de la AB mai am si doua fire...banuiesc ca acelea trebuie sa le mufez undeva...app eu ce motor am? M47 sau M47TU?? :twoup:((

 

 

am citit tot ce a scris BoBo si am inteles ce tre sa fac(sa pun in pinul37nu 27)..maine ma apuc de treaba si pun si ceva poze...sper sa iasa.

Link to comment
Share on other sites

am cumparat astazi cablul de la AB 88ron, si am tot citit aici pe forum si in pdf-ul in engleza si am vazut ca pt motoarele dupa09/01 trebuie sa mai mufez si A7 si A8 in prezentarea facuta de BoBo aici : http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...c=53720&hl=

 

el mufeaza pana la A6...in kitul cu cablul luat de la AB mai am si doua fire...banuiesc ca acelea trebuie sa le mufez undeva...app eu ce motor am? M47 sau M47TU?? :twoup:((

 

A7 si A8 sunt alea 2 fire mici pe care le ai,doar unul dintre el se va potrivi in mufa de la calculatorul masinii...cred k tie o sa`ti mearga cel albastru!

Tu practie ai de facut legaturi corecte la blocul de lumini,dupa aceea iti mai ramane decat un fir care il bagi intr`un pin la mufa din dreapata de la calc masinii(din comp motor)...simplu=))

Link to comment
Share on other sites

Gata am terminat, merge pilotul automat merge tot:D:D:D multumesc, multumesc pentru ajutor BMWClub si in special lui BoBo care a explicat in topicul lui pas cu pas...ce satisfactie marfa ai dupa ce reusesti ceva d unul singur:D si da strees ai dreptate dar la mine A7,A8 erau identice cu A6 si a trebuit sa iau pinu ala la pila ca sa intre in DDE pe punga cumparata de la AB in care a venit cablu scria mare Made in Romania...poate daia erau identice:)))..oricum bine ca am facut pilotu sa mearga si a mai facut un prieten imediat dupa numai ca el a confectionat cablul dupa al meu din 3fire si a mers si la el...precizez ca are un 320d din 04.2001 136cp.el a pus la pinul 27 eu la pinul37.

...nu pot sa dau upload la poze:( cine ma ajuta sa pun si pozele?...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Salut am trecut de la volanul fara comenzi la cel cu comenzi am tras firele respective si imi functioneaza comenzile dar numai pentru radio-cd deoarece am observat ca in bord se aprinde acel "martor"EML dar nu am acceleratia electronic am vazut ca este cu cablu si nu am mai tras si firul acela care mergea la calculatorul masini pentru ca am inteles ca trebuie neaparat sa ai acceleratie electronica.Daca a facut cineva care are acceleratia tot pe cablu sa mearga pilotul as fi foarte interesat.va multumesc.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.