Jump to content

Marele Premiu al Italiei


ionatan

Recommended Posts

Rezultat antrenamente libere 3

 

 

Lupta inceputa ieri intre McLaren, Red Bull si Ferrari a continuat in ultima sesiune de antrenamente libere de la Monza; Hamilton a fost cel mai rapid, urmat de Vettel si Alonso.

 

Desi au optat pentru strategii diferite in aceasta ultima sesiune de antrenamente, McLaren au dominat sesiunea; Button a fost cel care a impus ritmul devreme intr-un monopost McLaren dotat cu sistemul F-duct, insa la finalul celor 60 de minute Lewis Hamilton s-a impus in al doilea MP4-24 cu o configuratie Monza-special, fara F-duct.

 

Fernando Alonso a parut ca poate termina sesiunea cu cel mai bun timp, insa Hamilton l-a surclasat dupa un tur la finalul caruia s-a 'ajutat' si de slipstream-ul lui Adrian Sutil; cand cronometrul se oprise deja, si Sebastian Vettel a reusit cu un ultim efort un timp mai bun decat cel al pilotului Ferrari, iar top 3-ul sesiunii s-a format din cate un reprezentat al echipelor care par capabile sa lupte la victorie in acest weekend.

 

Massa, Button si Rosberg au urmat in clasament, iar Webber a fost al saptelea in ciuda faptului ca australianul n-a putut participa la intreaga sesiune dupa ce monopostul sau Red Bull s-a oprit, pentru a doua oara in acest weekend, pe pista - probleme tehnice legate de motor dupa cate s-ar parea.

 

Sesiunea de calificari va incepe la orele 15.00 si va fi transmisa in direct de catre TVR1.

Monza, Italia

Antrenamente libere 3 - 11.09.2010

 

Pilot Echipa Timp Gap

1 Lewis Hamilton McLaren 1:22.498

2 Sebastian Vettel Red Bull 1:22.545 0.047

3 Fernando Alonso Ferrari 1:22.644 0.146

4 Felipe Massa Ferrari 1:22.648 0.150

5 Jenson Button McLaren 1:22.724 0.226

6 Nico Rosberg Mercedes GP 1:22.946 0.448

7 Mark Webber Red Bull 1:23.082 0.584

8 Nico Hulkenberg Williams 1:23.129 0.631

9 Robert Kubica Renault 1:23.209 0.711

10 Adrian Sutil Force India 1:23.303 0.805

11 Rubens Barrichello Williams 1:23.450 0.952

12 Sebastien Buemi Toro Rosso 1:23.673 1.175

13 Michael Schumacher Mercedes GP 1:23.896 1.398

14 Kamui Kobayashi Sauber 1:23.908 1.410

15 Jaime Alguersuari Toro Rosso 1:23.909 1.411

16 Vitaly Petrov Renault 1:23.967 1.469

17 Pedro de la Rosa BMW Sauber 1:24.191 1.693

18 Vitantonio Liuzzi Force India 1:24.439 1.941

19 Jarno Trulli Lotus 1:25.788 3.290

20 Heikki Kovalainen Lotus 1:25.925 3.427

21 Timo Glock Virgin 1:26.434 3.936

22 Lucas di Grassi Virgin 1:26.682 4.184

23 Bruno Senna HRT 1:27.471 4.973

24 Sakon Yamamoto HRT 1:28.730 6.232

 

Ferrari revine in Pole dupa aproape 2 ani.

 

Fernando Alonso a oferit echipei Ferrari primul pole-position din 2008 si pana in prezent pe circuitul de la Monza , acesta fiind si primul pole-position din cariera pilotului spaniol in cadrul echipei calutului cabrat. Spre dezamagirea fanilor italieni prezenti pe circuit, Felipe Massa nu a putut intregi prima linie a grilei de start, dar s-a clasat al 3-lea. Astfel cei doi piloti Ferrari sunt despartiti de campionul mondial en-titre, Jenson Button, cu un monopost McLaren Mercedes.

 

Daca pana acum cei de la Red Bull erau campionii pole-position-urilor, iata ca circuitul italian le-a dat mari batai de cap pilotilor Webber si Vettel. Acestia s-au calificat pe pozitiile 4, respectiv 5, fiind despartiti si ei de un monopost McLaren, de aceasta data fiind vorba despre Lewis Hamilton.

 

Desi s-au prezentat aici cu o masina cu foarte multe imbunatatiri, Mercedes GP nu reuseste nici de aceasta data un rezultat spectaculos. Veteranul Schumacher nu a reusit sa se califice in Q3 si va pleca in cursa de maine de pe pozitia a 12-a, insa si de aceasta data coechipierul sau, Rosberg, a fost mult mai rapid si va lua startul din spatele lui Vettel, de pe pozitia a 7-a.

 

Hulkenberg, Kubica si Barrichello intregesc Top 10-ul, toti la mai mult de 2 secunde de leaderul Alonso.

 

Petrov nu a reusit de aceasta data sa urce pana in Q3 si rusul trebuie sa se multumeasca doar cu pozitia a 15-a, alaturi de Kobayashi, Buemi, Alguersuari si de la Rosa.

 

Lotus conduce in continuare detasat printre echipele debutante cu Trulli care a reusit al 18-lea timp, urmat de fostul pilot McLaren, Kovalainen.

 

 

Poz Pilot Echipa Q1 Q3 Q3

1. Alonso Ferrari 1:22.646 1:22.297 1:21.962

2. Button McLaren-Mercedes 1:23.085 1:22.354 1:22.084

3. Massa Ferrari 1:22.421 1:22.610 1:22.293

4. Webber Red Bull-Renault 1:23.431 1:22.706 1:22.433

5. Hamilton McLaren-Mercedes 1:22.830 1:22.394 1:22.623

6. Vettel Red Bull-Renault 1:23.235 1:22.701 1:22.675

7. Rosberg Mercedes 1:23.529 1:23.055 1:23.027

8. Hulkenberg Williams-Cosworth 1:23.516 1:22.989 1:23.037

9. Kubica Renault 1:23.234 1:22.880 1:23.039

10. Barrichello Williams-Cosworth 1:23.695 1:23.142 1:23.328

11. Sutil Force India-Mercedes 1:23.493 1:23.199

12. Schumacher Mercedes 1:23.840 1:23.388

13. Kobayashi Sauber-Ferrari 1:24.273 1:23.659

14. Buemi Toro Rosso-Ferrari 1:23.744 1:23.681

15. Petrov Renault 1:24.086 1:23.819

16. Alguersuari Toro Rosso-Ferrari 1:24.083 1:23.919

17. de la Rosa Sauber-Ferrari 1:24.442 1:24.044

18. Trulli Lotus-Cosworth 1:25.540

19. Kovalainen Lotus-Cosworth 1:25.742

20. Liuzzi Force India-Mercedes 1:25.774

21. Glock Virgin-Cosworth 1:25.934

22. di Grassi Virgin-Cosworth 1:25.974

23. Senna HRT-Cosworth 1:26.847

24. Yamamoto HRT-Cosworth 1:27.020

Link to comment
Share on other sites

Ferrari s-a impus prin Alonso la Monza.

 

Cursa a fost cam plictisitoare si fara "sare si piper", au lipsit depasirile roarta la roata si situatia cursei s-a jucat la start si mai tarziu pe linia boxelor.

 

La start Button l-a depasit pe Alonso plecat din pole dar Alonso s-a revansat castigandu-si pozitia pierduta la linia boxelor.

 

Hamiltton liderul clasamentului a jucat totul pe o carte si a gresit, in primul viraj a reusit sa se ciocneasca de o masina Ferrari si si-a rupt roata din dreapta, asta e bine, se prelungeste deciderea titlului de campion spre finalul campionatului.

 

Vettel a reusit un loc 4 dupa ce a parcurs aproape toata cursa fara oprire la boxe. Intrat de pe pozitia 4 a reusit sa-si conserve locul.

 

Weber a reusit un loc 6 si trece la general pe primul loc.

 

Una peste alta cel mai mult in Formula 1 deranjeaza cei doi comentatori care devin din ce in ce mai penibili. Povestesc ca babele la piata sunt o sursa de buruiaj, sunt momente in care mai bine dai pe TV pe mute.

Link to comment
Share on other sites

Greseala m-ar putea costa titlul

 

 

Lewis Hamilton si-a asumat raspunderea pentru incidentul din primul tur al Marelui Premiu al Italiei in urma caruia a abadonat.

 

Hamilton: Greseala m-ar putea costa titlul Britanicul castigase deja o pozitie imediat dupa start, insa a profitat la maximum de sansa ivita pentru a mai urca un loc si l-a atacat si pe Felipe Massa; din pacate insa pentru el si situatia sa din clasamentul general, cele doua monoposturi s-au atins in sicana Roggia, iar Hamilton a trebuit sa abandoneze cu probleme la directie.

 

"A fost in mod cert o greseala a mea; in motorsport se mai intampla si asa cand fortezi puternic. Incercam sa pozitionez masina intr-un anumit fel si am fost prea aproape de Massa, iar el mi-a atins roata si masina a avut de suferit. N-am mai putut face nimic" a spus Hamilton reporterilor imediat dupa cursa.

 

Daca in urma cu doua saptamani Alonso si Button plecau din Belgia fara niciun punct, in urma incidentului de astazi Hamilton este cel care pierde teren in clasamentul general. "Nu s-a terminat, dar zile precum aceasta si greseli precum cea pe care am facut-o eu astazi, duc la pierderea Campionatelor. Vina imi apartine in totalitate."

Link to comment
Share on other sites

Alonso si Button, foarte multumiti de rezultat

 

de Alin Neacsu

 

Cei doi piloti si-au revitalizat sansele la titlul suprem din acest sezon dupa victoria, respectiv treapta a doua a podiumului, inregistrate in Marele Premiu al Italiei.

 

Alonso si Button, foarte multumiti de rezultat Mai ales dupa etapa a XIII-a etapa - Spa-Francorchamps - Fernando Alonso si Jenson Button incepusera sa pierda ternen in clasamentul general al Pilotilor, astfel ca rezultatele de astazi le ofera o gura de oxigen cand mai sunt cinci etape pana la finalul sezonului.

 

"Cred ca acest rezultat ne ofera incredere in plus si motivatie pentru intreaga echipa" a spus Alonso dupa victorie. "Vom continua sa muncim foarte mult si nu ne vom da batuti - o cursa, sau o cursa slaba, poate schimba multe in clasamentele generale. A fost un weekend bun, Spa a fost un weekend slab - trebuie sa gasim acea consistenta in ultimele cinci curse. Aceasta va fi cheia."

 

In ceea ce priveste victoria in cursa de casa pentru Ferrari, Alonso a declarat: "Este ceva ce pot compara doar cu victoria pe care am obtinut-o la Barcelona in 2006. A fost un moment special, iar acesta este de asemenea un moment foarte special. Este un sentiment fantastic."

 

Jenson Button s-a declarat si el extrem de multumit de rezultat, in ciuda faptului ca a avut sanse bune la prima treapta a podiumului: "Am avut un weekend bun si este miununat ca plecam de-aci cu un loc doi. Am vrut cateva puncte, e valabil pentru noi toti trei (la conferinta de presa), si am reusit un rezultat bun in ceea ce priveste sansele noastre la titlu" a spus Button.

 

21, respectiv 22 de puncte ii separa acum pe Alonso si Button de liderul din clasamentul general, Mark Webber.

 

DESCRIEREA CURSEI:

 

Alonso castiga acasa pentru Ferrari!

de Alin Neacsu

 

Fernando Alonso a revenit in lupta pentru titlul suprem din acest sezon dupa victoria reusita astazi in templul vitezei, acasa la Ferrari.

 

Fanii Scuderiei prezenti la Monza au avut in acest weekend doua zile cu final fericit; dupa pole position-ul obtinut ieri, Fernando Alonso a confirmat si in ziua Marelui Premiu, castigand cursa in urma unei lupte continue cu Jenson Button. Ajutat si de o specificatie aero cu mai multa apasare decat rivalii, Button a luat un start perfect si dupa primul viraj urcase pe prima pozitie a clasamentului provizoriu.

 

Nici Massa nu ia un start tocmai slab din pozitia a treia, iar Alonso este nevoit sa se apere si in fata coechipierului; de asemenea, Hamilton se infiltreaza langa brazilian dupa ce nu se multumeste cu doar o singura pozitie castigata imediat dupa stingerea luminilor rosii, insa cei doi se ating, iar directia monopostului McLaren este afectata definitiv - abandon Hamilton.

 

In ceea ce priveste plecarea de pe grila nu trebuie deloc uitati pilotii Mercedes: Rosberg era in primul tur pe pozitia a patra, plecand al saptelea, iar Schumacher urca pe opt dupa ce luase startul al 12-lea; din pacate insa, Michael se 'pierde' usor-usor imediat dupa ce este depasit de Webber (lupta foarte frumoasa intre cei doi), iar cel care castigase in trecut de cinci ori la Monza, avea sa se claseze doar al noualea.

 

Punctul fierbinte al celor 53 de tururi (foarte rapide!) a fost reprezentat de lupta pentru prima pozitie; cu o masina al carei aripi spate era parca cladita prin lipirea a doua eleroane de pe masinile rivalilor, Jenson Button reuseste, sigur pe el dar cu oarecare greutate, sa-l tina in spate pe Alonso pana la pit stop; dupa ce castigase lupta pentru primul viraj, era acum clar ca un nou moment important va fi oprirea la boxe - iar Ferrari reusesc un pit stop mai rapid cu 0.8 secunde si Alonso trece pe prima pozitie; cu o pista libera in fata, Alonso se desprinde cu usurinta de acel Button cu multa apasare si trece linia de sosire drept castigator; in combinezonul Scuderiei si in fata multimii de tifosi.

 

Button si Massa s-au clasat asadar pe celelalte doua trepte al podiumului, iar al patrulea a sosit Vettel dupa o strategie ciudata, cu pit stop-ul obligatoriu in ultimul tur al cursei; locul 5 a fost adjudecat de Rosberg dupa o cursa solitara in care startul a facut totul, iar pe sase a terminat Webber, actualul lider de la general. Australianul a pierdut - iarasi - startul si si-a depasit coechipierul dupa ce acesta a raportat ceva probleme cu motorul, insa a terminat in spatele acestuia; cursa sa a fost insa extrem de antrenanta - lupte la limita, castigate, cu Schumacher, Kubica sau Hulkenberg.

 

Ferrari si-au realizat un vis castigand acasa, insa pana la finalul sezonului mai sunt doar cinci curse, iar daca Red Bull s-au amestecat astazi in pluton, de-acum inainte trebuie sa ne-asteptam sa-i vedem iarasi pe prima linie a grilei de start. Urmeaza Singapore, peste doua saptamani.

Monza, Italia

Cursa - 12.09.2010

Pilot Echipa Gap Loc pe grila

1 Fernando Alonso Ferrari 1

2 Jenson Button McLaren +2.9 sec 2

3 Felipe Massa Ferrari +4.2 sec 3

4 Sebastian Vettel RBR-Renault +28.1 sec 6

5 Nico Rosberg Mercedes GP +29.9 sec 7

6 Mark Webber RBR-Renault +31.2 sec 4

7 Nico Hulkenberg Williams +32.8 sec 8

8 Robert Kubica Renault +34.0 sec 9

9 Michael Schumacher Mercedes GP +44.9 sec 12

10 Rubens Barrichello Williams +64.2 sec 10

11 Sebastien Buemi STR +65.0 sec 14

12 Vitantonio Liuzzi Force India +66.1 sec 19

13 Vitaly Petrov Renault +78.9 sec 20

14 Pedro de la Rosa Sauber +1 tur 16

15 Jaime Alguersuari STR +1 tur 15

16 Adrian Sutil Force India +1 tur 11

17 Timo Glock Virgin +2 tururi 24

18 Heikki Kovalainen Lotus +2 tururi 18

19 Sakon Yamamoto HRT +2 tururi 23

20 Lucas di Grassi Virgin +3 tururi 21

Ret Jarno Trulli Lotus +7 tururi 17

Ret Bruno Senna HRT +42 tururi 22

Ret Lewis Hamilton McLaren +53 tururi 5

Ret Kamui Kobayashi Sauber +53 tururi 13

 

 

Clasamente generale:

Pilot Pct

1 Mark Webber 187

2 Lewis Hamilton 182

3 Fernando Alonso 166

4 Jenson Button 165

5 Sebastian Vettel 163

6 Felipe Massa 124

7 Nico Rosberg 112

8 Robert Kubica 108

9 Michael Schumacher 46

10 Adrian Sutil 45

11 Rubens Barrichello 31

12 Kamui Kobayashi 21

13 Vitaly Petrov 19

14 Nico HĂźlkenberg 16

15 Vitantonio Liuzzi 13

16 SĂŠbastien Buemi 7

17 Pedro de la Rosa 6

18 Jaime Alguersuari 3

19 Heikki Kovalainen 0

20 Karun Chandhok 0

21 Lucas Di Grassi 0

22 Jarno Trulli 0

23 Bruno Senna 0

24 Timo Glock 0

25 Sakon Yamamoto 0

 

Constructor Pct

1 Red Bull/Renault 350

2 McLaren/Mercedes 347

3 Ferrari 290

4 Mercedes 158

5 Renault 127

6 Force India/Mercedes 58

7 Williams/Cosworth 47

8 BMW Sauber/Ferrari 27

9 Toro Rosso/Ferrari 10

10 Lotus/Cosworth 0

11 HRT/Cosworth 0

12 Virgin/Cosworth 0

Link to comment
Share on other sites

Lewis Hamilton: “SĂŽnt singurul vinovat pentru accidentul de la Monza!”

 

 

 

Aflat ĂŽn cursa pentru cĂŽÂştigarea unui nou titlu mondial, Lewis Hamilton a forĂžat ĂŽn startul cursei de la Monza, ĂŽn ĂŽncercarea de a recupera cĂŽteva poziĂžii, dupĂŁ ce s-a aflat pe locul Âşapte pe grila de start.

 

Englezul a vrut sĂŁ-l depĂŁÂşeascĂŁ pe Felipe Massa, ĂŽnsĂŁ, din cauza spaĂžiului ĂŽngust cei doi s-au ciocnit, iar Hamilton a fost nevoit sĂŁ abandoneze chiar din primul tur Âşi a ratat Âşansa de a obĂžine puncte importante ĂŽn clasamentul general.

 

La finalul cursei, britanicul a recunoscut cĂŁ el este singurul vinovat pentru acest accident Âşi a admis cĂŁ punctele pe care le-a pierdut ĂŽn Monza ar putea sĂŁ-l coste chiar cĂŽÂştigarea titlului mondial.

 

“Nu s-a terminat, dar greÂşeli precum cea pe care am comis-o duminicĂŁ te pot face sĂŁ pierzi titluri mondiale. Eu sĂŽnt singurul pe care pot da vina Âşi sĂŽnt foarte dezamĂŁgit de mine ĂŽnsumi Âşi de felul ĂŽn care am procedat. Am avut un start bun Âşi, ĂŽntr-o lume realistĂŁ, probabil cĂŁ ar fi trebuit sĂŁ rĂŁmĂŽn acolo pentru un timp. Încercam doar sĂŁ-mi poziĂžionez monopostul ĂŽntr-o anumitĂŁ direcĂžie, am ajuns prea aproape de Massa, mi-a «ciupit» roata Âşi mi-am deteriorat partea frontalĂŁ. Nu am putut sĂŁ fac nimic. Este pĂŁcat Âşi ĂŽmi cer scuze ĂŽn faĂža echipei”, a declarat englezul pentru BBC Sport.

 

Martin Whitmarsh, preÂşedintele echipei McLaren, considerĂŁ cĂŁ sezonul nu este ĂŽncheiat Âşi cĂŁ pilotul sĂŁu rĂŁmĂŽne ĂŽn continuare ĂŽn lupta pentru titlu mondial.

 

“A fost un accident de cursĂŁ. Lewis a forĂžat foarte, foarte tare Âşi trebuia sĂŁ facĂŁ asta. A fost dezamĂŁgitor, dar trebuie sĂŁ-Ăži reconstruieÂşti forma dupĂŁ asta. Lucrurile decurg la fel ca de obicei. Lupta pentru titlu este ĂŽn continuare strĂŽnsĂŁ Âşi poate merge ĂŽn orice direcĂžie. Este un final epic, cel mai bun campion din istorie”, a declarat Whitmarsh.

 

Dupã abandonul de la Monza, Lewis Hamilton a coborÎt pe poziÞia secundã În clasamentul general, fiind la cinci puncte distanÞã de lider, Mark Webber.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.