Jump to content

calibrare navi


Recommended Posts

stie cineva cum se face calibrarea la mk3? am facut rost de cd (2010), il vede, are orase, strazi...etc, dar nu are acuratete si nu vrea nici cum sa-mi arate pozitia curenta

 

Si inca ceva...se poate trece de la mk3 la mk4? care ar fi procedura? doar schimbata unitatea gps din portbagaj?

Edited by HerrDoc
Link to comment
Share on other sites

calibrarea la mk3/mk4 - masina trebuie sa fie lasata intr-o zona descoperita cel putin 15 minute.

 

- inainte de folosirea noului CD, iti raporta corect pozitia?

 

- coordonatele GPS pe care ti-le da mk3-ul sunt la fel cu cele date de un navigator GPS portabil?

 

- daca intri in meniul de service, in timpul mersului, Wheel Sensors are valoare corecta?

 

trecere de la mk3 la mk4 -> plug and play. schimbi doar unitatea din portbagaj

Link to comment
Share on other sites

calibrarea la mk3/mk4 - masina trebuie sa fie lasata intr-o zona descoperita cel putin 15 minute.

 

- inainte de folosirea noului CD, iti raporta corect pozitia?

 

- coordonatele GPS pe care ti-le da mk3-ul sunt la fel cu cele date de un navigator GPS portabil?

 

- daca intri in meniul de service, in timpul mersului, Wheel Sensors are valoare corecta?

 

trecere de la mk3 la mk4 -> plug and play. schimbi doar unitatea din portbagaj

 

- acum incerc prima oara navigatia intru cat abia ce am cumparat masina, deci nu stiu cum functiona inainte

- coordonatele difera fata de gps portabil

- meniul service nu stiu cum trebuie accesat...wheel sensors nu-mi suna cunoscut, nu cred ca am dat undeva peste el

 

Pozitia curenta a masinii o arata cand intru in T-info/map dar total eronat (eu sunt in mures si arata in timp real cum ma deplasez pe strazi din bucuresti), deci...nu stiu. probabil acolo s-a folosit ultima oara (de acolo am si luat masina)

Link to comment
Share on other sites

Pentru a intra in meniul Service, acceseaza Settings si tine apasat 10-15 secunde butonul MENU.

 

Iti va aparea meniul:

 

http://img835.imageshack.us/img835/6863/servicemode.jpg

 

Aici ne intereseaza 2 submeniuri: GPS si Sensor Check.

 

Marchez in continuare doar informatiile relevante in acest caz.

 

In GPS acceseaza GPS-Tracking Info (informatiile despre satelitii cu care comunica in acel moment):

 

http://img833.imageshack.us/img833/4876/gpsmenu.jpg

 

http://img690.imageshack.us/img690/7240/gpstrackinfo.jpg

 

- la Almanac trebuie sa ai yes

 

- Visible sattelites - numar mai mare de 3 pentru a stabili pozitia masinii. Cu cat e mai mare numarul cu atat acuratetea mai buna.

 

http://img178.imageshack.us/img178/2213/senscheck.jpg

 

- GPS status trebuie sa fie Position known

 

- Wheel sensor - 0 daca stai pe loc, valoare pozitiva in mers

 

http://img842.imageshack.us/img842/6254/gpsstatus.jpg

- PDOP se refera la acuratetea pozitionarii (1 foarte bun, cu cat creste, cu atat mai slaba)

 

 

Valorile de mai sus sunt valori normale.

 

Calibrarea si-o face automat. La o unitate MK3 - aproximativ 15 minute in loc deschis si iti gaseste pozitia.

Timpul initial este necesar pentru a downloda "almanah"-ul.

 

Comportamentul unitatii de navigatie in cazul tau este dupa cum ai spus, cazul in care nu a fost folosita unitatea pe drumul Bucuresti-Mures (cd navigatie lipsa, unitate deconectata, masina adusa pe platforma).

 

Incearca sa resetezi sistemul. Deconectezi cablurile, astepti 15min, conectezi cablurile, mergi cu masina 10-20 km.

 

Au fost cazuri in care a fost nevoie si de o saptamana pentru a indica pozitia cu acuratete pe GPS. Nu vreau sa te descurajez, doar ca sunt mai multe cauze posibile.

Link to comment
Share on other sites

Revin cu info nu prea placute...am intrat in meniul service atat inainte cat si dupa resetarea modulului GPS. Almanachul este NO, sateliti gasiti 0 si deci coordonate tot 0. Deasemenea, la GPS status imi afiseaza Reception interf. Singurele valori care se schimba sunt cele de la gyro si senzorul acela care creste cand ma deplasez, in rest nimic. Ce as putea face mai departe? Edited by HerrDoc
Link to comment
Share on other sites

Pentru ca valorile de la gyro si senzorul de la roata sunt ok, am exclus posibilitatea senzorilor defecti.

 

Almanach-ul il descarca chiar daca gasea un singur satelit disponibil.

Nu gaseste nici unul -> nu il poate descarca si astfel nu are acces la informatiile referitoare la reteaua GPS. In fapt asta reprezinta almanach-ul - o colectie de informatii referitoare la reteaua de sateliti de pozitionare - pozitionare, traiectorii, etc.

 

Motivul pentru care inca te arata ca mergi pe strazi din Bucuresti: sistemul daca nu este conectat la sateliti incearca sa iti "ghiceasca" pozitia pe baza informatiilor primite de la senzori (Gyro, roata) in conjunctie cu ultimele coordonate GPS valide.

Se poate spune ca este in mod "offline".

 

Eroarea pe care o primesti (Reception interf.) are cauzele:

 

- interferente prea mari (folosesti navigatia in tunel/garaj/parcare subterana), posibilitate pe care am exclus-o dar o mentionez pentru referinta.

- antena GPS nu este conectata corespunzator (cablul din spatele unitatii MK3), exclud si pe aceasta deoarece ai deconectat si apoi re-conectat cablurile.

- antena GPS sau cablul acesteia sunt defecte.

- unitatea MK3 are receptorul GPS intern defect.

 

Ai putea sa incerci un reset total de sistem (scos bornele de la baterie), dar nu stiu daca va rezolva problema.

Mai poti incerca un test cu alta unitate mk3 sau mk4.

 

Sper sa ajute.

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca valorile de la gyro si senzorul de la roata sunt ok, am exclus posibilitatea senzorilor defecti.

 

Almanach-ul il descarca chiar daca gasea un singur satelit disponibil.

Nu gaseste nici unul -> nu il poate descarca si astfel nu are acces la informatiile referitoare la reteaua GPS. In fapt asta reprezinta almanach-ul - o colectie de informatii referitoare la reteaua de sateliti de pozitionare - pozitionare, traiectorii, etc.

 

Motivul pentru care inca te arata ca mergi pe strazi din Bucuresti: sistemul daca nu este conectat la sateliti incearca sa iti "ghiceasca" pozitia pe baza informatiilor primite de la senzori (Gyro, roata) in conjunctie cu ultimele coordonate GPS valide.

Se poate spune ca este in mod "offline".

 

Eroarea pe care o primesti (Reception interf.) are cauzele:

 

- interferente prea mari (folosesti navigatia in tunel/garaj/parcare subterana), posibilitate pe care am exclus-o dar o mentionez pentru referinta.

- antena GPS nu este conectata corespunzator (cablul din spatele unitatii MK3), exclud si pe aceasta deoarece ai deconectat si apoi re-conectat cablurile.

- antena GPS sau cablul acesteia sunt defecte.

- unitatea MK3 are receptorul GPS intern defect.

 

Ai putea sa incerci un reset total de sistem (scos bornele de la baterie), dar nu stiu daca va rezolva problema.

Mai poti incerca un test cu alta unitate mk3 sau mk4.

 

Sper sa ajute.

 

Am inteles...probabil e vorba de una din ultimele doua variante. O sa incerc deci cand o sa am ocazia un modul mk3 sau mk4. Antena si cele aferente ei unde sunt localizate? (in caz ca trebuie cautata problema si acolo). Altundeva nu are ce sa fie, ma refer la consola centrala din bord sau cine mai stie ce...? inteleg ca functionarea depinde strict de antena sau modulul din portbagaj. Mersi pt timpul acordat

Link to comment
Share on other sites

Pentru putin.

La E53 (X5), antena GPS se afla deasupra lunetei.

 

http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=...hg=65&fg=50

 

La Mk3/Mk4 receiver-ul GPS este inclus in unitate. Doar antena este in exterior.

In afara de antena GPS si unitatea mk3 din portbagaj nu are ce sa fie altceva.

Alta cauza ar mai fi putut fi senzorii defecti, din acest motiv am sugerat verificarea valorilor acestora prin pozele de ieri dar functioneaza corect

 

Posibil ca rezolvarea sa fie simpla, un contact imperfect al cablului antenei, o zona neizolata.

Link to comment
Share on other sites

Pentru putin.

La E53 (X5), antena GPS se afla deasupra lunetei.

 

http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=...hg=65&fg=50

 

La Mk3/Mk4 receiver-ul GPS este inclus in unitate. Doar antena este in exterior.

In afara de antena GPS si unitatea mk3 din portbagaj nu are ce sa fie altceva.

Alta cauza ar mai fi putut fi senzorii defecti, din acest motiv am sugerat verificarea valorilor acestora prin pozele de ieri dar functioneaza corect

 

Posibil ca rezolvarea sa fie simpla, un contact imperfect al cablului antenei, o zona neizolata.

 

si inca o intrebare de om nepriceput...e posibil sa nu mai am antena sau e ascunsa si nu pot eu s-o identifc...acum vin de la masina si dupa multe cautari nu am dat de ea.

Link to comment
Share on other sites

lipsa antenei ar fi o cauza. nu luasem asta in calcul initial.

 

partea din spate a unei unitati MK3 arata asa:

 

http://www.astorsearch.com/_misc/bmwnav/DSC_1037.jpg

 

in afara de mufa rosie si albastra, aveai conectata o mufa neagra in partea din stanga (in poza)? aceea e mufa de la antena.

Link to comment
Share on other sites

lipsa antenei ar fi o cauza. nu luasem asta in calcul initial.

 

partea din spate a unei unitati MK3 arata asa:

 

http://www.astorsearch.com/_misc/bmwnav/DSC_1037.jpg

 

in afara de mufa rosie si albastra, aveai conectata o mufa neagra in partea din stanga (in poza)? aceea e mufa de la antena.

 

da, aveam conectat si in stanga, dar antena in sine (care e numerotata cu 1 in schema ce mi-ai trimis-o de pe real OEM) nu am putut-o identifica pe masina...si te intrebam daca trebuie sa fie vizibila sau nu.

Link to comment
Share on other sites

nu intelesesem intrebarea initial.

eu am E39, la mine este sub polita din spate (sub luneta). nu este la vedere.

la X5, posibil sa fie sub vreun trim

 

Se pare ce e modulu cu probleme, am incercat altul si merge perfect...as vrea sa comand de pe net, daca codul meu e cu 231 la sfarsit si gasesc cu 232 sau 233...etc, o sa fie ok? am inteles ca pot fi codate monocrom sau mai cine stie ce, e adevarat? pt mk4, aceeasi intrebare...merge orice versiune atata timp cat e mk3 sau mk4? mersi mult

Link to comment
Share on other sites

Am incercat si un mk4 care il gasisem la mine in oras la pret f bun si ecranu se face complet negru dupa ce ii bag mufele...e de pe un seria 3 din 2004 cu navi mica (aceea doar cu sageti), sa fie oare codat pt navi mic? pot sa-l codez pt 16:9?

 

Da, modulul este codat pentru navigatia mica. Trebuie sa il codezi pentru 16:9.

Se face prin Navcoder.

 

Pentru post-ul tau anterior : Exemplu de serii de Mk3:

 

65-90-4-106-227

65-90-6-915-036

65-90-6-908-529

65-90-6-920-758

65-90-6-908-530

65-90-6-920-759

65-90-6-908-619

65-90-6-922-720

65-90-6-908-620

65-90-6-924-829

65-90-6-915-035

Link to comment
Share on other sites

Am incercat si un mk4 care il gasisem la mine in oras la pret f bun si ecranu se face complet negru dupa ce ii bag mufele...e de pe un seria 3 din 2004 cu navi mica (aceea doar cu sageti), sa fie oare codat pt navi mic? pot sa-l codez pt 16:9?

 

Da, modulul este codat pentru navigatia mica. Trebuie sa il codezi pentru 16:9.

Se face prin Navcoder.

 

Pentru post-ul tau anterior : Exemplu de serii de Mk3:

 

65-90-4-106-227

65-90-6-915-036

65-90-6-908-529

65-90-6-920-758

65-90-6-908-530

65-90-6-920-759

65-90-6-908-619

65-90-6-922-720

65-90-6-908-620

65-90-6-924-829

65-90-6-915-035

 

Deci important e sa fie 16:9, versiunile inteleg ca nu conteaza...Am scos acum navcoder v2.8.350. Ai putea in 2-3 cuvinte sa-mi spui cam cu se face codarea 16:9? am nevoie de modul sau cum trebuie? multumesc mult si sorry de deranj

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Pentru a intra in meniul Service, acceseaza Settings si tine apasat 10-15 secunde butonul MENU.

 

Iti va aparea meniul:

 

http://img835.imageshack.us/img835/6863/servicemode.jpg

 

Aici ne intereseaza 2 submeniuri: GPS si Sensor Check.

 

Marchez in continuare doar informatiile relevante in acest caz.

 

In GPS acceseaza GPS-Tracking Info (informatiile despre satelitii cu care comunica in acel moment):

 

http://img833.imageshack.us/img833/4876/gpsmenu.jpg

 

http://img690.imageshack.us/img690/7240/gpstrackinfo.jpg

 

- la Almanac trebuie sa ai yes

 

- Visible sattelites - numar mai mare de 3 pentru a stabili pozitia masinii. Cu cat e mai mare numarul cu atat acuratetea mai buna.

 

http://img178.imageshack.us/img178/2213/senscheck.jpg

 

- GPS status trebuie sa fie Position known

 

- Wheel sensor - 0 daca stai pe loc, valoare pozitiva in mers

 

http://img842.imageshack.us/img842/6254/gpsstatus.jpg

- PDOP se refera la acuratetea pozitionarii (1 foarte bun, cu cat creste, cu atat mai slaba)

 

 

Valorile de mai sus sunt valori normale.

 

Calibrarea si-o face automat. La o unitate MK3 - aproximativ 15 minute in loc deschis si iti gaseste pozitia.

Timpul initial este necesar pentru a downloda "almanah"-ul.

 

Comportamentul unitatii de navigatie in cazul tau este dupa cum ai spus, cazul in care nu a fost folosita unitatea pe drumul Bucuresti-Mures (cd navigatie lipsa, unitate deconectata, masina adusa pe platforma).

 

Incearca sa resetezi sistemul. Deconectezi cablurile, astepti 15min, conectezi cablurile, mergi cu masina 10-20 km.

 

Au fost cazuri in care a fost nevoie si de o saptamana pentru a indica pozitia cu acuratete pe GPS. Nu vreau sa te descurajez, doar ca sunt mai multe cauze posibile.

Exista si la E90 un meniu pt navigatie asemanator?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.