Jump to content

Am primit amenda in Ungaria


leoberti

Recommended Posts

am fost amendat in Ungaria pt ca am mers mai mult de 2km pe ultima banda pe autostrada.

am primit o amenda de 20.000 forintzi (cca 63 euro).

am semnat procesul verbal si mi s-a dat o foaie de varsamant cu un cont din ungaria sa fac plata din tara.

 

daca nu platesc amenda ce se intampla?

a mai mai trecut cineva prin asta?

Link to comment
Share on other sites

merita 63 de euro sa afli ce se poate intampla? cred ca numai tu ai raspunsul la intrebarea asta.

Eu unul prefer sa platesc acum cei 63 de euro si sa ies fara grija din tara spre Ungaria, decat sa imi stric vreun concediu cand nu pot intra in tara lor fara sa platesc niste sute de euro amenda.

Link to comment
Share on other sites

am fost amendat in Ungaria pt ca am mers mai mult de 2km pe ultima banda pe autostrada.

am primit o amenda de 20.000 forintzi (cca 63 euro).

am semnat procesul verbal si mi s-a dat o foaie de varsamant cu un cont din ungaria sa fac plata din tara.

 

daca nu platesc amenda ce se intampla?

a mai mai trecut cineva prin asta?

 

 

tare asta ca ai mers mai mult de 2km pe ultima banda , si daca e coloana ? :twoup:))

Link to comment
Share on other sites

Am primit si eu in Budapesta amenda pentru o parcare ,pe care de altfel o platisem,sa va povestesc.....Am platit parcarea la tonomatul respectiv,am pus bonul pe bord si cand am inchis usa s-a intors,in lipsa cel care a controlat a vazut ca e intors si mi-a lasat la stergator amenda,puteam sa contest dar unde?

NU am platit amenda nici astazi(s-a intamplat acum 3 ani),sfat:faci ce consideri tu ca e bine

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut ocazia sa mi se "ia" carnetu in 2 tari vara asta, franta si italia plus nuj ce amenzi trebuia sa platesc.

Conduc bine mersi, chiar am fost oprit in romania si doar de itp aflasera ca nu era facut :twoup:

Link to comment
Share on other sites

eu nu as plati-o ,am luat anul trecut si eu una,tot pt radar si tot la unguri (80 euro)...de atunci am iesit de o gramada de ori din tara si nimeni nimic......

 

am fost amendat in Ungaria pt ca am mers mai mult de 2km pe ultima banda pe autostrada.

am primit o amenda de 20.000 forintzi (cca 63 euro).

am semnat procesul verbal si mi s-a dat o foaie de varsamant cu un cont din ungaria sa fac plata din tara.

 

daca nu platesc amenda ce se intampla?

a mai mai trecut cineva prin asta?

pe ultima banda? ai mers pe banda nr 2...``de viteza`` 2 km fara a intra pe cealalta ( de langa banda de urgenta) ? Daca da,de unde stiu eu cati km ai mers tu...si de ce ti-ar da amenda pt asta daca nu ai incurcat pe cei ce vin din spate?

Link to comment
Share on other sites

Pai amenda se da ca asa scrie la lege :twoup: .

Cine a facut scoala de soferi sa trebui sa stie ca este obligatoriu sa circuli pe prima banda. Adica nu ai voie sa circuli pe banda 2-3, daca primele benzi sunt libere. Daca ai de facut o depasire, treci pe banda a 2-a, dupa care la loc pe banda 1.

Link to comment
Share on other sites

Pai amenda se da ca asa scrie la lege :twoup: .

Cine a facut scoala de soferi sa trebui sa stie ca este obligatoriu sa circuli pe prima banda. Adica nu ai voie sa circuli pe banda 2-3, daca primele benzi sunt libere. Daca ai de facut o depasire, treci pe banda a 2-a, dupa care la loc pe banda 1.

 

da bine , e ca la garda financiara . Au 1000 de motive sa te amendeze daca vor , mai tine si de bun simt de ambele parti .. :)

Link to comment
Share on other sites

Pai amenda se da ca asa scrie la lege :twoup: .

Cine a facut scoala de soferi sa trebui sa stie ca este obligatoriu sa circuli pe prima banda. Adica nu ai voie sa circuli pe banda 2-3, daca primele benzi sunt libere. Daca ai de facut o depasire, treci pe banda a 2-a, dupa care la loc pe banda 1.

 

el nu a specificat daca banda 1 era libera/ocupata. iar...ungurii iti dau amenzi dupa cum le suna-n cap...nu doar la lege :) cand te opreste politia acolo....deja pregatesti bani pt ca 100% o sa iti gaseasca un motiv pt ``una mica amenda`` . Ultima data au vrut sa imi dea amenda pt pasagerii din spate...nu aveau centura ... iar apoi,mi-au luat feicare bandaj in parte din trusa medicala...erau doua din toata trusa expirate...si inca 20 euro...noroc ca la ei inca mai merge spaga. In concluzie....in ungaria iei multe amenzi pt ca asa vrea d-nul politist...nu datorita legii.

Edited by poh !
Link to comment
Share on other sites

multumesc Calin78. cand am facut postul acesta mi-a dat eroare (timeout sau ceva de genul acesta ) si am crezut ca nu s-a postat.

 

@mehigh : nu e vb de bani e vorba de principiu. ma enerveaza ca au fost nesimtiti (politistii).

s-a intamplat in felul urmator: am trecut din slovenia in ungaria , nu am facut 30 de km ,sa zic, timp in care toata autostrada s-a eliberat adica nu mai era absolut nimeni doar eu. am mers regulamentar (130km/h pe pilot automat)si pe banda a 2-a (banda de viteza). la un moment dat de pe o pasarela iese exact in calea mea o masina de politie, intamplarea (sau poate exact asta au vrut domnii politisti) face sa ne nimerim exact unul in dreptul celuilalt (ei pe banda 1 eu pe banda 2). am mers asa vreme de 2-3 km (la viteza de 130km/h), dupa care imi fac semn sa ma bag pe banda 1. zis si facut ma bag pe banda 1 (in fata lor) si mai mergem asa vreme de inca 2-3 km, dupa care aprind girofarurile se baga in fata mea si apare indicatorul cu "Follow me" , ii urmez si ma baga in spatele unei benzinarii, unde ma iau la puricat. am avut totul in regula si mi-au zis ca imi dau amenda pt ca am mers 2-3 km pe banda 2. neintelegandu-ma cu bozgorii decat prin semne (nu stiau engleza.. de fapt nici o limba, doar a lor) am semnat amenda .. si am plecat mai departe.

mie personal chestia asta mi se pare o amenda data din .. rautate!? efectiv nu eram decat eu cu ei pe autostrada .. nu e ca si cum as fi deranjat pe cineva.. pur si simplu .. s-au gandit ei .. "hai sa-l amendam pe asta". sau au gandit la modul .. "hai sa luam spaga sau sa bagam bani in tara", oricare ar fi fost gandirea lor asta mi se pare cersire :twoup:. din punctul meu de vedere amenda asta mi se pare "gratuita" si fara nici un fel de esenta , din cauza asta nu as vrea sa o platesc.

aveam eu ura pe unguri dinainte .. acum ura asta a mea s-a accentuat dramatic .

 

din punct de vedere legal au ce sa imi faca daca nu platesc amenda?

Link to comment
Share on other sites

eu am amenzi si de 6 ani neplatite in Ugaria...unele chiar mari ....radare...etc... si nu s-a intamplat nimik. deci orice amenda care nu e din Romania nu se plateste. :twoup:

 

Nu vreau sa dau spaga la unguri...prefer sa-mi dea amenda ca oricum stiu ca nu o platesc.....e mai nasol daca e vorba de permis sau talon...atunci trebe spaga....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
eu te-as sfatui sa o platesti, intrucat dupa ce Romania va intra in Schengen cu drepturi depline va exista o baza comuna de date si s-ar putea sa te trezesti, cum se intampla acum spre exemplu in Germania, ca la un control de rutina sau sa te opreasca pentru alta abatere si sa descopere ca ai amenzi neplatite si daca nu ai bani la tine sa o platesti iti imobilizeaza masina iar tu stai inchis pana iti platesti amenda calculata la zi, nu doar cei 63Eur. In Germania, anul trecut un prieten l-au saltat din autocar la un control de rutina efectuat de Zoll Polizei si l-au gasit cu o amenda neplatita de cativa ani, si trebuia sa plateasca aproape 1000Eur, bani nu avea la el, asa ca urmau sa il retina pana cineva ii platea amenda, norocul lui ca i-a platit cel la care se ducea. Asa ca...nu prea mai e de gluma cu astea! Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.