Jump to content

Vand '91 E30 318i Shadow Line


FUYO

Recommended Posts

Vand ’91 BMW E30 318i, ingrijit, culoare Diamantschwarz Metallic, ultima serie, pachet Shadow Line, trapa manuala, oglinzi electrice, CD MP3 Blaupunkt, inchidere centralizata cu alarma, finala Remus cu accelerator de gaze in mijloc, suspensie sport noua 40/40 TA Technixx din Germania, jantele originale BBS, scaune fata retapitate, praguri refacute etc. Piese schimbate recent: disc Hardy, set bucsi fata, stabilizatoare fata, furtunuri frana, rulmetni spate, filtru ulei, filtru benzina, filtru aer, pompa apa, toata distributia, caseta directie (piese originale noi, toate facturile pastrate). Masina este inmatriculata pe Ungaria, acte la zi, se transcrie in cateva ore pe un alt cetatean maghiar si se circula fara probleme in tara cu imputernicire. Cealalta optiune este recarosarea. Masina se vinde in vederea inceperii unui nou proiect.

 

Contact: 0746058914, fuyo_86@yahoo.com

 

Pret: 1750 Euro, negociabil

post-36111-1288454062_thumb.jpg

post-36111-1288454090_thumb.jpg

post-36111-1288454176_thumb.jpg

post-36111-1288454278_thumb.jpg

post-36111-1288454471_thumb.jpg

post-36111-1288454553_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Maaama cata cultura:D Ma bucur totusi ca majoritatea a inteles despre ce este vorba. Masina e inmatriculata pe Ungaria, o tara in care (spre aparenta surprindere a unor persoane) traiesc cetateni maghiari, masina putand fi transcrisa pe unul dintre acestia. Daca nu, se poate si recarosa.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Faptul ca pretul nu scade disperat din 2 in 2 secunde nu inseamna ca aceasta nu este NEGOCIABIL!:twoup:

Faptul ca nu ai citit Regulamentul nu inseamna ca acesta NU EXISTA.

 

Dupa acest comeback de zile mari, sa revenim totusi la subiect:

 

Inca de vanzare un urs INGRIJIT, FARA RUGINA[/color] din 91, ultima serie, nu un c**at din 86

Link to comment
Share on other sites

Welcome.

1. Cui apartine masina, cine este proprietarul de drept? Daca este a unui ungur pe care il cunosti (si pt care eventual garantezi) de ce nu poate ramane pe numele lui si sa ii dea procura eventualului cumparator din Romania?

2. Unde se afla acum masina?

3. Spune-mi, daca stii, ce fel de taxe sunt in Ungaria (costul anual: itp, asigurare, impozit).

Multumesc.

Edited by aurelian0408
Link to comment
Share on other sites

Welcome.

1. Cui apartine masina, cine este proprietarul de drept? Daca este a unui ungur pe care il cunosti (si pt care eventual garantezi) de ce nu poate ramane pe numele lui si sa ii dea procura eventualului cumparator din Romania?

2. Unde se afla acum masina?

3. Spune-mi, daca stii, ce fel de taxe sunt in Ungaria (costul anual: itp, asigurare, impozit).

Multumesc.

 

1. Masina apartine matusii mele. Eu tot cu procura folosesc masina. Dar e invers, nu eu garantez pt ea, ci ea pt mine. Ea stie ca ii platesc la timp asigurarea, impozitul, eventualele amenzi, etc. E de inteles ca nu isi asuma responsabilitate pt un necunoscut. Dar daca te intereseaza masina si tot pe varianta asta vrei sa mergi, dar nu ai p nimeni in Ungaria, ma pot interesa. (am multi prieteni cu masini p Ungaria)

2. Masina se alfla in Tg. Mures, se poate vedea oricand.

3. Deci ai un impozit anual de vreo 150 RON plus asigurarea, care in cazul meu e in jur d 80 RON pe luna (un prieten cu un Vectra 2.0 benzina inmatriculat RO plateste cam la fel). Suma asta d 80 RON poate fi semnificativ mai mica daca masina e p numele cuiva, care nu e din capitala, e mai in varsta, si are mai multe masini p numele lui. Eu din pacate am nimerit varianta cea mai scumpa la toate criteriile:) Si nici asa nu e f mult. ITP se face la un prieten din Debrecen (cca 70km d la Oradea) "p cale amiabila", se rezolva orice.

Edited by FUYO
Link to comment
Share on other sites

Sunt ferm convins ca pentru un Vectra 2.0 inmatriculat in Romania nu platesti 960 lei/an asigurare !

 

Eu sunt ferm convins ca nu vorbim in sume exacte;) Cand i-am zis cat platesc eu, omul a zis ca nici el nu da mult mai putin. E din 91 masina lui.

Link to comment
Share on other sites

Daca am inteles bine, asigurarea de 80 lei este suma aproximativa care se plateste in Ungaria? Daca da, nu vad legatura cu prietenul cu Vectra Altfel, acolo se achita lunar?

Cat mai este valabil ITP si la cat timp se face la vecinii nostri?

Te intreb, pentru ca de mai mult timp ma bate gandul sa imi iau un urs (veche pasiune).

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Daca am inteles bine, asigurarea de 80 lei este suma aproximativa care se plateste in Ungaria? Daca da, nu vad legatura cu prietenul cu Vectra Altfel, acolo se achita lunar?

Cat mai este valabil ITP si la cat timp se face la vecinii nostri?

Te intreb, pentru ca de mai mult timp ma bate gandul sa imi iau un urs (veche pasiune).

Multumesc.

 

Se plateste ori pe an, ori din 3 in 3 luni, la alegere. Eu am ales varianta din urma. Am facut doar calculele lunare aproximative. Asigurarea e platita cred ca pana in februarie 2011, dar o intreb p matusamea.

ITPul este valabil pana in 16.03.2012.

La fel si la mine cu pasiunea:) Altfel n-ar fi asa ingrijita masina. O vand numai pt ca vreau un transplant de motor in 6 cilindri de pe pisica si e mai bine sa incepi cu un urs in 6 cilindri decat cu unul in 4..

Daca chiar esti interesat, suna-ma linistit cu orice alte intrebari.

Edited by FUYO
Link to comment
Share on other sites

Salut.

Maine vei fi cautat cu un telefon de catre fratele meu, care se va afla pt 2 zile in Tg. Mures.

Te va ruga sa vii cu masina la un prieten de al lui (mecanic) pentru a se uita la ea.

In functie de constatarile facute asupra masinii si de variantele de inmatriculare pe care fratele meu le va identifica la fata locului, poti sa ma consideri un potential client.

Am tinut sa te contactez pe forum in ideea ca eventualele neconcordante (fie in sens negativ, dar si in sens pozitiv) intre ce afirmi despre masina matusii si realitatea de la fata locului vor fi expuse colegilor BMWCLUB.

Daca esti de acord cu varianta propusa, te rog sa imi dai ok pentru ai comunica fratelui meu numarul tau de telefon.

Toate cele bune.

Link to comment
Share on other sites

Salut.

Maine vei fi cautat cu un telefon de catre fratele meu, care se va afla pt 2 zile in Tg. Mures.

Te va ruga sa vii cu masina la un prieten de al lui (mecanic) pentru a se uita la ea.

In functie de constatarile facute asupra masinii si de variantele de inmatriculare pe care fratele meu le va identifica la fata locului, poti sa ma consideri un potential client.

Am tinut sa te contactez pe forum in ideea ca eventualele neconcordante (fie in sens negativ, dar si in sens pozitiv) intre ce afirmi despre masina matusii si realitatea de la fata locului vor fi expuse colegilor BMWCLUB.

Daca esti de acord cu varianta propusa, te rog sa imi dai ok pentru ai comunica fratelui meu numarul tau de telefon.

Toate cele bune.

De ce nu as fi de acord? Toate cele prezentate mai sus sunt date reale. Cu toate acestea, masina are totusi 19ani, deci daca te astepti la perfectiune, o sa fii dezamagit. Comparativ insa, cu E30 urile din Romania (probabil te-ai mai uitat la cateva) si in gerereal cu masinile de 19 ani, masina sta foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

In interesul corectitudinii, mai bine "expun" eu ce este de expus. dupa ridicarea masinii, mecanicul ales de aurelian0408 a constatat urmatoarele:

- o scurgere de ulei si o scurgere la cutia d viteze. lucruri, care m-au suparat f tare pt ca doar acum cateva zile am fost la mecanicul meu pt schimbarea conductei d apa (un caine s-a bagat sub masina dupa o pisica si a deteriorat conducta:D), si nu mi-a zis nimic de chestiile astea. mai rar gasesti oameni chiar profesionisti care sa nu lucreze dupa principiul bine-cunoscut "las' ca mere si asa". in fine, sunt doar niste simeriguri de schimbat.

- rulmentul la roata stanga spate trebuie schimbat. asta chiar m-a surprins, au fost schimbate rulmentii p amandoua parti anul trecut, fapt dovedit cu factura.

- o cantitate mica (2-3cm) de rugina in interiorul aripilor fata, un pic mai sus de praguri (care sunt nou facute si vopsite pe toata lungimea lor, pe amadoua parti)

 

In concluzie, cand mecanicul l-a sunat pe aurelian0408, i-a zis ca sunt doar maruntisuri de reparat (cuvintele lui exacte), si masina, avand in vedere varsta ei e intr-o stare cat se poate de OK. Si daca as fi avut si eu un mecaninc de calibrul lui, scurgerile ar fi fost de mult reparate, ramanand doar rulmentul si rugina chiar minima. In jur de 1000 d euro am bagat in masina asta (o mare parte din suma o pot dovedi cu facturi), si acest lucru s-a vazut. Cand ai masina ridicata nu mai ai ce sa ascunzi, iar sincer, sunt f mandru de ea:)

Link to comment
Share on other sites

Si nu s-a vandut pt chestiile astea ?

Pai inca nu s-a concretizat nimic, ramane sa se decida aurelian0408 luand in considerare cele zise de mecanic si de cei 2 baieti care au fost prezenti astazi din partea lui. Eu am postat doar rezultatele verificarii.

Link to comment
Share on other sites

Confirm cele spuse de FUYO. Masina are unele nejunsuri asa cum a prezentat colegul nostru de forum.

Este adevarat, cam asa a spus mecanicul: "avand in vedere varsta ei e intr-o stare OK".

Una peste alta, iti multumesc pentru timpul pierdut pentru verificarea masinii, mai caut si prin alte parti...si o sa trag o concluzie.

 

PS: Despre Fuyo, fratele meu mi-a zis ca este "un baiat super ok".

 

PS1: Un mare plus este faptul ca am gasit un prieten care poate inmatricula pe Bulgaria.

Edited by aurelian0408
Link to comment
Share on other sites

Confirm cele spuse de FUYO. Masina are unele nejunsuri asa cum a prezentat colegul nostru de forum.

Este adevarat, cam asa a spus mecanicul: "avand in vedere varsta ei e intr-o stare OK".

Una peste alta, iti multumesc pentru timpul pierdut pentru verificarea masinii, mai caut si prin alte parti...si o sa trag o concluzie.

 

PS: Despre Fuyo, fratele meu mi-a zis ca este "un baiat super ok".

 

PS1: Un mare plus este faptul ca am gasit un prieten care poate inmatricula pe Bulgaria.

 

Cu mare placere, doar asa e fairplay. Ma mai interesez si eu cum ar trebui sa procedez cu actele in cazul in care masina va fi inmatriculata p Bulgaria.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.