Jump to content

Ce pneuri de iarna alegeti?


michael_ro

Recommended Posts

Acum cu venirea sezonului rece stiu ca multi trec pe pneuri de iarna. Ce pneuri ati folosit si ati apreciat? Sunt utile pneurile de iarna la masinile cu tractiune pe spate? Eu cu pneuri de vara nu am reusit iarna trecuta sa urc pante cu inclinatie foarte mica (cu 2 saci de nisip in spate).
Link to comment
Share on other sites

Acum cu venirea sezonului rece stiu ca multi trec pe pneuri de iarna. Ce pneuri ati folosit si ati apreciat? Sunt utile pneurile de iarna la masinile cu tractiune pe spate? Eu cu pneuri de vara nu am reusit iarna trecuta sa urc pante cu inclinatie foarte mica (cu 2 saci de nisip in spate).

 

intrebari retorice ?

Link to comment
Share on other sites

Acum cu venirea sezonului rece stiu ca multi trec pe pneuri de iarna. Ce pneuri ati folosit si ati apreciat? Sunt utile pneurile de iarna la masinile cu tractiune pe spate? Eu cu pneuri de vara nu am reusit iarna trecuta sa urc pante cu inclinatie foarte mica (cu 2 saci de nisip in spate).

 

intrebari retorice ?

 

Nu prietene. Nu retorice. Daca as fi testat si as fi aflat nu as fi deranjat pe nimeni. Nu am incercat deci nu stiu. Si as dori cateva pareri si argumente.

Link to comment
Share on other sites

Nu prietene. Nu retorice. Daca as fi testat si as fi aflat nu as fi deranjat pe nimeni. Nu am incercat deci nu stiu. Si as dori cateva pareri si argumente.

 

Ce argumente doresti ca sa montezi anvelope iarna ? Sub 5 grade nici o anvelopa de vara nu mai face fata .

Link to comment
Share on other sites

Acum cu venirea sezonului rece stiu ca multi trec pe pneuri de iarna. Ce pneuri ati folosit si ati apreciat? Sunt utile pneurile de iarna la masinile cu tractiune pe spate? Eu cu pneuri de vara nu am reusit iarna trecuta sa urc pante cu inclinatie foarte mica (cu 2 saci de nisip in spate).

 

Sunt mai usoare anvelopele de iarna decat sacii de nisip. :twoup:

La asa intrebare e firesc sa creada lumea ca faci misto.

 

Si la 4x4 cu anvelope de iarna nu urci pante mici din simplu motiv ca nu au tractiune iarna. Din acest motiv se numesc de vara - asigura aderenta corespunzatoare vara.

 

Anvelope foarte bune - dar si foarte scumpe Good year ultra grip / Dunlop SP WINTER SPORT 3D

Eu cu good year am urcat prin locuri in care masini cu tractiunea fata nu au urcat decat cu lanturi. Alt detaliu - trebuie setat si ESP corespunzator.

 

Aici sunt rezultatele testelor facute de ADAC.

http://www.adac.de/infotestrat/tests/reife...rcePageId=31821

Edited by MOTANUL
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.