Jump to content

discuri fata sh sau noi ?


Recommended Posts

imi tremura volanul la franare si banuiesc ca sunt de vina discurile. sa pun noi sau merg si cele sh ? am inteles ca se schimba si placutele de frana chiar daca sunt aproape noi, e adevarat? stie cineva cam cat ar costa toata distractia asta ? merci
Link to comment
Share on other sites

Si nu asa arata toate discurile ??? :twoup: Conteaza profilul [forma] suprafetei de frecare ? NU

Oricum pe discuri se formeaza santuri.

 

La BMW schimba discurile cand ajung sub un anumita grosime [scrisa pe ele].

 

 

arata asa discurile uzate

ma rog daca vrei sa le ai asa dupa 100 km poti puneplacute vechi in combinatie cu discuri noi

eu am 10.000 km cu discuri si placute noi si nu au nici un sant

LE la orice masina se schimba discurile au o anumita grosime nu numai la BMW

Edited by claudiuBWR
Link to comment
Share on other sites

Ma refeream ca DOAR atunci schimba discurile. Daca sunt uzate mai mult decat acel sant sau daca sunt sub o anumita grosime.

 

Eu nu am vazut masina care sa nu aiba discurile cu santuri. Si pana la urma urmatoarele 2 schimburi de placute sigur se fac pe discuri cu santuri...!

 

Probabil e de schimbat si placutele la disc nou. Macar atunci :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Ma refeream ca DOAR atunci schimba discurile. Daca sunt uzate mai mult decat acel sant sau daca sunt sub o anumita grosime.

 

Eu nu am vazut masina care sa nu aiba discurile cu santuri. Si pana la urma urmatoarele 2 schimburi de placute sigur se fac pe discuri cu santuri...!

 

Probabil e de schimbat si placutele la disc nou. Macar atunci :twoup:

 

 

eu ma refeream la santurile de pe suprafata de franare , nu la marginea care este la exterior

Link to comment
Share on other sites

Nici eu nu ma refeream la acea bavura. SUnt rare oricum discurile care au mai mult de 10.000-15.000km fara santuri.

 

 

tu vorbesti serios?

 

ps asa ca chestie recomndarea producatorilor este sa se schimbe discurile la 80-100.000 km indiferent daca s-a ajuns sau nu la limita minima

Edited by claudiuBWR
Link to comment
Share on other sites

Bosch garanteaza buna funtionare pana la o anumita grosime [marcata] a discului. Altceva nu am avut pe hartiile de la ei.

 

Bosch 0 986 478 571 are 22mm grosime. Si nu spune nimic de nr. de km ci de 20.4mm.

 

 

mai cauta la ate , textar, jurid , etc. se mai decalesc si discurile dupa un anumit regim de franare

 

in concluzie: puneti placute uzate pe discuri noi e OK

inca ceva, daca nu se schimba placutele odata cu discurile ai garantie nula din start si la originale

oare de ce?

Edited by claudiuBWR
Link to comment
Share on other sites

Eu spun despre :

 

Bosch 0 986 478 571 Grosime 22.0mm. Limita de 20.4mm

Valeo 186515 Grosime 22.0mm. Limita de 20.4mm

BENDIX 562090B Grosime 22.0mm. Limita de 20.4mm

ATE 24.0322-0160.1 Grosime 22.0mm. Limita de 19.6mm

ATE 24.0122-0160.1 Grosime 22.0mm. Limita de 20.4mm

Brembo 09.7701.11 Grosime 22.0mm. Limita de 20.4mm

Link to comment
Share on other sites

Eu spun despre :

 

Bosch 0 986 478 571 Grosime 22.0mm. Limita de 20.4mm

Valeo 186515 Grosime 22.0mm. Limita de 20.4mm

BENDIX 562090B Grosime 22.0mm. Limita de 20.4mm

ATE 24.0322-0160.1 Grosime 22.0mm. Limita de 19.6mm

ATE 24.0122-0160.1 Grosime 22.0mm. Limita de 20.4mm

Brembo 09.7701.11 Grosime 22.0mm. Limita de 20.4mm

aia e limita minima si maxima

discurile trebuie sa respecte anumite standarde

eu am spus sa cauti recomndarile producatorilor

 

in concluzie: puneti placute uzate pe discuri noi e OK

inca ceva, daca nu se schimba placutele odata cu discurile ai garantie nula din start si la originale

oare de ce?

Edited by claudiuBWR
Link to comment
Share on other sites

Nu te contrazicem cu placute putin folosite pe discuri noi !!! Probabil 8/10 pun si placute noi.

 

Garantie la ce primesti la un disc de frana ? Se ovalizeaza din cauza placutelor ? Poti demonstra [ca si client] ca s-au uzat pana la limita din cauza discului ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.