Jump to content

diferential autoblocant spart


Recommended Posts

A inceput sa huruie diferentialul si l-am desfacut crezand ca este vreun rulment defect. Surpriza a fost cand am vazut ca axul de pe partea coroanei era retezat si statea doar in flansa de la planetara, iar rulmentul care huruia era plin cu span rezultat in urma rupturii. Urmeaza sa il inlocuiesc dar nu stiu daca sa mai pun lsd sau sa pun open. Masina este 318is Edited by bdani
Link to comment
Share on other sites

A inceput sa huruie diferentialul si l-am desfacut crezand ca este vreun rulment defect. Surpriza a fost cand am vazut ca axul de pe partea coroanei era retezat si statea doar in flansa de la planetara, iar rulmentul care huruia era plin cu span rezultat in urma rupturii. Urmeaza sa il inlocuiesc dar nu stiu daca sa mai pun lsd sau sa pun open. Masina este 318is

Daca-l pui OPEN e ca si cum n-ai avea autoblocant. Deci pune-l LSD!

Uite si-un articol util.

Edited by RAZVAN2007
Link to comment
Share on other sites

Stiu ce inseamna open. Pe mine ma intereseaza care este mai fiabil. Nu am chef sa ma lase masina in drum pe nu stiu unde.

N-am idee despre fiabilitate.

Ideea este ca un diferential autoblocant este un must have si ar fi pacat sa renunti la asa ceva. Ajuta mult un LSD.

Ai avut problema cu piesa respctiva, o schimbi si aia e. N-are cum si nici de ce sa te lase daca este bun, daca-l schimbi.

Edited by RAZVAN2007
Link to comment
Share on other sites

Eu am rupt doua diferentiale blocante pana acum...liniute...cercuri...tot ce poate sa faca un urs...plecari de-a latu'...etc

Au si ele o limita :twoup: ...pune tot blocant...nu are nici-un fun daca pui open.

Le-ai desfacut sa vezi ce s-a rupt in ele ?

Link to comment
Share on other sites

Eu am rupt doua diferentiale blocante pana acum...liniute...cercuri...tot ce poate sa faca un urs...plecari de-a latu'...etc

Au si ele o limita :twoup: ...pune tot blocant...nu are nici-un fun daca pui open.

Le-ai desfacut sa vezi ce s-a rupt in ele ?

Ambreiajul ...adica miezul blocant....asta se strica la orice diferential lsd.

Link to comment
Share on other sites

Eu am rupt doua diferentiale blocante pana acum...liniute...cercuri...tot ce poate sa faca un urs...plecari de-a latu'...etc

Au si ele o limita :) ...pune tot blocant...nu are nici-un fun daca pui open.

Bine, dac-o cauti cu lumanarea o gasesti! :twoup:

Insa pentru uz domestic n-au ce probleme sa fie.

Link to comment
Share on other sites

Bine, dac-o cauti cu lumanarea o gasesti! :twoup:

Insa pentru uz domestic n-au ce probleme sa fie.

O sa postez mai tarziu niste poze sa vezi cum s-a retezat la uz domestic

Link to comment
Share on other sites

Nu se intelege mare lucru din filmuletul tau, 2-3 poze de calitate (nu cu telefonul) ar fi ajutat mai mult.

rulmentul la un diferential bun ramane atasat de partea de jos. Nu pot sa imi explic cum s-a retezat in halul ala o flansa care se presupune ca este de calitate avand in vedere faptul ca in 2 ani jumate de cand o am nu am fortat-o niciodata.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Am patit eu la M6. 36.000 km aproximativ si diferential praf. Nu mai stiu ce a patit, cert este ca a inceput sa huruie/horcaie in draci si l-am schimbat la Automobile Bavaria cu unul nou.

 

Cel nou a venit cu defect din fabrica, insa a fost schimbat din nou, fara probleme, pe garantie piesa.

 

Bineinteles, dif blocant.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.