Jump to content

vreau sa-mi instalez noul idrive CIC......pe BMW x6 SAU BMW X5


Recommended Posts

Am intrebat dealerul si a zis ca nu se poate....inteleg de ce...:twoup:)

 

Am cautat pe internet si am gasit asta:

 

http://www.bmwretrofit.com/store/index.php...p;product_id=57

 

in acest moment eu am vechiul sistem CCC si vreau sa schimb cu CIC.

Este cineva dispus sa-mi cumpere (CCC = navigatia mare profesionala cu DVD) pentru ca eu sa-mi indeplinesc visul si sa incerc sistemul CIC?

Il dau foarte ieftin....vedeti atash...Trebuie doar demontat dupa masina.

 

De asemenea am nevoie de orice sfat din partea dumneavoastra privin montajul noului sistem.....tehnic daca se poate ...

post-29784-1289591525_thumb.jpg

post-29784-1289591664_thumb.jpg

Edited by cornekus
Link to comment
Share on other sites

1. se poate, a mai fost facut si costa intre 1500$ si 3000$ depinde de unde faci rost de componente sau daca sunt noi/sh

 

2. update la harta se poate face direct pe HDD, demontandu-l de pe masina si legandu-l la un comp unde rescrii datele de acolo bazat pe o imagine. Este muuult mai greu dar se poate face si fara dealer

 

3. este nevoie de codare a masinii deci nu este plug&play

 

Exista si o varianta de semiupgrade, cand poti schimba controlerul idrive cu unul nou de CIC care este plug&play. Adica vechiul controler care are menu si mai nu stiu ce buton sa fie inlocuit cu cel care are shortcut-uri (navi, telefon etc.). In acest caz trebuie schibat controlerul si trebuie schmbat trimul din jurul lui.

 

Sa ne tii si pe noi la curent cu ce realizezi. Si eu sunt interesat de un eventual upgrade insa mi se pare decamdata cam scumpa distractia vs. avantaje.

Link to comment
Share on other sites

1. se poate, a mai fost facut si costa intre 1500$ si 3000$ depinde de unde faci rost de componente sau daca sunt noi/sh

 

2. update la harta se poate face direct pe HDD, demontandu-l de pe masina si legandu-l la un comp unde rescrii datele de acolo bazat pe o imagine. Este muuult mai greu dar se poate face si fara dealer

 

3. este nevoie de codare a masinii deci nu este plug&play

 

Exista si o varianta de semiupgrade, cand poti schimba controlerul idrive cu unul nou de CIC care este plug&play. Adica vechiul controler care are menu si mai nu stiu ce buton sa fie inlocuit cu cel care are shortcut-uri (navi, telefon etc.). In acest caz trebuie schibat controlerul si trebuie schmbat trimul din jurul lui.

 

Sa ne tii si pe noi la curent cu ce realizezi. Si eu sunt interesat de un eventual upgrade insa mi se pare decamdata cam scumpa distractia vs. avantaje.

 

Va tin la curent....

Astazi mi-am cumparat kitul de pe ebay . A fost (negociat la maxim ) 1850 dolari. Trimit astazi banii si trebuie sa-mi ajunga in 5 zile maxim.

 

Kitul include:

8.8" HIGH resolution monitor.

Navigation and entertainment Computer CIC with 80GB HDD.

Partitions are:

65GB (max) Navigation

12GB Entertainment Server

4GB CDDB (Gracenote)

2GB System

500MB Contacts

500MB Speech

iDrive new style controller

Connecting wire from CIC to HD screen - Brand new OEM

Cable set for USB - Brand new OEM

USB socket - Brand new OEM

CAN/Hid conector - Brand new OEM

Vedeti pozele atasate pentru mai multe detalii.MAi am de comadat trimul.

 

In acelasi timp vorbesc si cu tipii de la bmwretrofit penstu activare si codare. Mi-au cerut in jur de 1000 dolari pentru codare si activare voice si video in motion.Se vor conecta remote la mine la masina dupa ce imi trimit interfata. Sigura problema care o sa o am o sa fie cu sitemul PDC si camera. Nu sunt compatibile cu CIC. Va trebui sa comand la dealer o noua cutie (jukebox)

(You will be requiring new JBE module + additional wiring. You will be having PDC + camera working well.

I just suggest you to start with CIC retrofit first and once installed to continue with the parts from BMW dealer for your PDC fully work)

CAt despre bani:

Remote coding for your system will cost 150$ This include CIC coding for your vehicle to work properly.

Navigation activation + voice activation + video in motion activation will cost you additional 900$. We provide you with special equipment to permanently activate it. We ship it to you via post. Maps are extra 240$ to activate but if your CIC system already have European maps installed you do not need the new maps. You are in Europe right ? :twoup:)))

 

 

multa bafta ..va anunt cand a sosit.

AStia de le MHS MOTORS au zis ca este imposibil sa se faca schimbarea..Am se le arat imposibilul...

Apropo vrea cineva navi meu profesional ca nu o sa mai am nevoie de el dupa instalarea CIC. Astept cea mai buna oferta....:)))

post-29784-1289813944_thumb.jpg

post-29784-1289813948_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Costa cam mult codarea aia. Mai cauta pe net. Este un tip din Polonia, pe un alt forum, care face codarea remote si parca era undeva pe la 250$ sau asa ceva. El facea pentru E90 dar teoretic ar trebui sa fie la fel.

 

Stii cumva ce contine cutia pentru PDC? Aste o alta cutie de PDC sau un adaptor?

Link to comment
Share on other sites

Costa cam mult codarea aia. Mai cauta pe net. Este un tip din Polonia, pe un alt forum, care face codarea remote si parca era undeva pe la 250$ sau asa ceva. El facea pentru E90 dar teoretic ar trebui sa fie la fel.

 

Stii cumva ce contine cutia pentru PDC? Aste o alta cutie de PDC sau un adaptor?

Cutia trebuie sa fie schimbata:

You will be requiring new JBE module + additional wiring. You will be having PDC + camera working well

 

 

Il stiu pe tipul din Polonia

Are acelasi costuri aproximative .Problema este ca nu face decat la unitatile comandate de la el.

uite costurile:

The basic CIC retrofit kit for your car is 2850Euro.

It includes the following:

- CIC

- CID (high definition screen)

- CIC trim

- USB port

- cables

- coding

- activation of the Navigation

 

The Voice Control is 500 Euro extra.

 

Since your car was produced before October 2010 you will loose the backup

camera feature after installing the CIC.

The solution is to either install an aftermarket backup camera (around $500)

or retrofit the 2010 backup camera (around 650 Euro).

 

Este mult mai scump decat restul...

Link to comment
Share on other sites

2. update la harta se poate face direct pe HDD, demontandu-l de pe masina si legandu-l la un comp unde rescrii datele de acolo bazat pe o imagine. Este muuult mai greu dar se poate face si fara dealer

 

ai facut tu si merge?

 

3. este nevoie de codare a masinii deci nu este plug&play

 

Exista si o varianta de semiupgrade, cand poti schimba controlerul idrive cu unul nou de CIC care este plug&play. Adica vechiul controler care are menu si mai nu stiu ce buton sa fie inlocuit cu cel care are shortcut-uri (navi, telefon etc.). In acest caz trebuie schibat controlerul si trebuie schmbat trimul din jurul lui.

 

controlerul de cic are 4 pini, cel de ccc mai multi din cate imi amintesc, in plus, din cate stiu, upgrade-ul presupune operatiuni diferite la e60, 90, etc

 

 

Eu stiu pe cineva care are in seria 5 e60 asa ceva.Si l-a montat singur.

 

si eu, probabil e acelasi :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Salut!eu am navi business si as fi interesat de un upgrade la profesional.care ar fi pretul kitului de navi profesional si daca se poate face upgrade-ul?precizez ca am un e90 din 2005.Multumesc!

 

exista kituri pe nat daca cauti. Este destul de greu de facut dar nu imposibil.

 

Ce se discuta, pe acest topic, nu are legatura cu ce cauti tu, nu de alta dar un upgrade de la business la cic este foarte mare si ai nevoie de extrem de multe componente in functie de dotarea pe care o ai pe masina acum.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Costa cam mult codarea aia. Mai cauta pe net. Este un tip din Polonia, pe un alt forum, care face codarea remote si parca era undeva pe la 250$ sau asa ceva. El facea pentru E90 dar teoretic ar trebui sa fie la fel.

 

Stii cumva ce contine cutia pentru PDC? Aste o alta cutie de PDC sau un adaptor?

 

costa pentru ca FSC code costa foarte mult. mai este varianta de mers pe un modul de CIC retrofit la 450$ insa eu as merge pe OEM.

tipu din Polonia, Patrys, cere 650$ pt FSC code si remote coding complet (si este in stare sa faca tot, chiar si in plus,e genial daca ma intrebi), dar nu ofera support numai daca ai cumparat tot kitul de la el. Parca a aparut o persoana care si-a luat kitul de altundeva si nu putea sa il adapteze si l-a rupt de bani.

spune-mi te rog, cum a mers pana la urma upgrade-ul ? si de la cine ai luat mai exact?

de la Patrys ai luat ? am citit tot threadul de 42de pagini de pe 5series, dar nu am vazut sa fie vreo problema cu PDC-ul.

In acest moment cea mai ieftina solutie de CIC retrofit costa 1750$+2transporturi pe ebay si iti permite sa pui orice rearview camera, adapteaza PDC.

Cea mai ieftina solutie OEM costa 2150$+transport.

 

edit: inca ceva. sper ca nu ti-ai vandut CCC-ul vechi. daca trebuie sa faci update de soft ai belit-o, nu merge numai daca pui CCC-ul la loc.

Edited by flo_sb
Link to comment
Share on other sites

http://www.bimmerretrofit.com/store/index.php?route=product/search&keyword=cic&category_id=0

se pare ca sunt si baietii astia de care ai zis tu (poate e acelasi Patrys?)

CIC System Navigation and Voice Hardware Activation + Video in Motion + Full CIC Retrofit Coding. vad ca ofera separat baietii. 600$

imi vine sa rad, ma bucuram ca sunt dolari canadieni dar cand am verificat cursul valutar am vazut ca dolarii canadieni si australieni sunt mai puternici decat dolarul american :))

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Daca ai luat CIC-ul de la BMWRetrofit nu ar trebui sa mai ai nevoie de FSC code pt update harti, altfel iti va trebui.

 

Pt cei care spun ca FSC-ul costa mult: www.fscmap.com - 100$ si s-a rezolvat problema. Primiti si url-uri sa va dati jos cele 3 DVD-uri. Cineva zicea de datul HDD-ului jos si conectat la comp ... why!? <_<

Link to comment
Share on other sites

Daca ai luat CIC-ul de la BMWRetrofit nu ar trebui sa mai ai nevoie de FSC code pt update harti, altfel iti va trebui.

 

Pt cei care spun ca FSC-ul costa mult: www.fscmap.com - 100$ si s-a rezolvat problema. Primiti si url-uri sa va dati jos cele 3 DVD-uri. Cineva zicea de datul HDD-ului jos si conectat la comp ... why!? <_<

fsc map adica pt harti e una si fsc pt voice e altul si fsc pt activare navigatie e altceva.deci daca vrei complet ai nevoie de 3 fsc.

 

am de vanzare cic=uri in stoc pt z4 e89,x5 e70,x6 e71,3 E90, E91 E92 E93, 5 e60,X1 E84 ,F01,F02,F03,F04,F07,F11,F12

 

De la 1150 euro fara coding si fsc.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Daca ai luat CIC-ul de la BMWRetrofit nu ar trebui sa mai ai nevoie de FSC code pt update harti, altfel iti va trebui.

 

Pt cei care spun ca FSC-ul costa mult: www.fscmap.com - 100$ si s-a rezolvat problema. Primiti si url-uri sa va dati jos cele 3 DVD-uri. Cineva zicea de datul HDD-ului jos si conectat la comp ... why!? <_<

 

salut, de unde stii ca FSC-ul costa 100 USD? Ai luat tu de la ei sau stii pe cineva care a luat?

Eu le-am dat un e-mail si nu mi-au raspuns !! as vrea sa imi updatez si eu harta ca nu am decat Bulevardele principale !!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 6 months later...

am facut retrofit de la ccc la cic......:))))

Totul merge perfect in afara de camera din spate (originala care mergea cu ccc) ...

Am gasit interfata asta http://bmwtools.info/viewtopic.php?f=11&t=1427

Se poate gasi in Romania cineva sa-mi fac montajul....eventual poate este si pe stoc...

 

Ps vechiul sistem ccc este inca de vanzare full

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
am si eu o intrebare....se poate monta pe un E90 instalatia iDrive luata de pe un E61? am observat ca sunt diferite consolele cu joystik. la e90 are un singur buton de menu iar la e61 sunt mai multe: back, navi, tel, etc si implicit difera si forma. iar la e90 sunt 2 intrari....CD si DVD pe cand la e61 e doar una. astept pareri. multumesc mult
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.