Jump to content

Detailing Nissan GT-R


PushtiulK

Recommended Posts

Guest poleposition

La Delta Car Wash, unde spui tu pe expozitiei, spala chiar foarte bine si sunt meticulosi, sufla cu aer sub presiune, toate locasurile exterioare dupa spalare, ca sa nu ramana dare de exemplu. Eu nu am vazut alta spalatorie sa faca asta.

 

Ba chiar e mai liber acum, ca e destul de scump si nu prea mai are lumea bani. Inainte statei de te uscai la coada.

 

Plus ca e misto ca au mini bar-ul ala acolo cu terasa, poti sa mamanci ceva sa bei o cafea, te uiti la TV, sau dai o tura prin Carlex si te uiti la supercarurile ce ruginesc la ei si care nu se vand de cinci ani :twoup:

 

Apropos, Cu GT-R-ul de la Carlex - aflat la vanzare de o gramada de timp - m-am dat (m-am plimbat) cat imi spalam masina acolo mai demult, cracen de ciudata masina aia, dar smechera oricum. Deja imi facuse reducere baiatul de acolo, m-a tot batut la cap sa o cumpar ca nu mai scapau de ea, deja o dadeau la bani in pierdere. Era exact aceeasi culoare.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

asa e ....ai dreptate. la noi la spalatorii isi bat joc de masini majoritatea... mai mult ca sigur din cauza aia se duce tot luciul si aspectul de nou al masinii. in germania cu siguranta sunt mult mai atenti la masini cand le spala

 

chiar isi bat joc la spalatorii de noi....pentru ca se spala cu spuma activa(la majoritatea scrie pe bidon corosive oare ce o insemna?)

 

si multumesc lui pustiulik pentru reclama la 1z

Link to comment
Share on other sites

La Delta Car Wash, unde spui tu pe expozitiei, spala chiar foarte bine si sunt meticulosi, sufla cu aer sub presiune, toate locasurile exterioare dupa spalare, ca sa nu ramana dare de exemplu. Eu nu am vazut alta spalatorie sa faca asta.

 

Ba chiar e mai liber acum, ca e destul de scump si nu prea mai are lumea bani. Inainte statei de te uscai la coada.

 

Plus ca e misto ca au mini bar-ul ala acolo cu terasa, poti sa mamanci ceva sa bei o cafea, te uiti la TV, sau dai o tura prin Carlex si te uiti la supercarurile ce ruginesc la ei si care nu se vand de cinci ani :twoup:

 

Apropos, Cu GT-R-ul de la Carlex - aflat la vanzare de o gramada de timp - m-am dat (m-am plimbat) cat imi spalam masina acolo mai demult, cracen de ciudata masina aia, dar smechera oricum. Deja imi facuse reducere baiatul de acolo, m-a tot batut la cap sa o cumpar ca nu mai scapau de ea, deja o dadeau la bani in pierdere. Era exact aceeasi culoare.

nu mai e minibarul,sau sambata nu era :) de ramas dare tot raman dar oricum nu asa rau :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Acum 2 luni si jumatate, inainte sa ma duc cu masina la agentul constatator pt a-i prezenta zgarieturile de pe caroserie si sa bag masina la vopsit, am fost la Delta sa spal buburuza. Inainte sa se apuce sa o stearga, a pus pielea de caprioara jos a dat cu jetul de apa pe o parte, a intors pielea de caprioara a dat si pe cealalta parte si apoi s-a apucat sa stearga masina. Deci nu prea e OK. Nu am incercat toate spalatoriile din Bucuresti, dar singura spalatorie care o recomand la toti cei ce isi aplica ceara pe masina si vor sa le stea ceara pe masina este spalatoria Concorso din Baneasa (inainte de OMV). Cand se apuca baietii sa usuce masina, puteti sa le spuneti sa stearga cu carpa doar pe la praguri.

 

@bimmer_e46: esti importator 1Z? :twoup: nu am testat toate produsele 1Z, dar cele testate nu m-au dezamagit si le recomand cu placere unde pot.

Link to comment
Share on other sites

La Delta Car Wash, unde spui tu pe expozitiei, spala chiar foarte bine si sunt meticulosi, sufla cu aer sub presiune, toate locasurile exterioare dupa spalare, ca sa nu ramana dare de exemplu. Eu nu am vazut alta spalatorie sa faca asta.

 

orice spalatorie mai cat de cat face asta. adica le excludem pe cele unde ti le spala perversul de pe targul ocna si e ok :twoup:

delta car wash e ok!

Link to comment
Share on other sites

La Delta Car Wash, unde spui tu pe expozitiei, spala chiar foarte bine si sunt meticulosi, sufla cu aer sub presiune, toate locasurile exterioare dupa spalare, ca sa nu ramana dare de exemplu. Eu nu am vazut alta spalatorie sa faca asta.

 

Ba chiar e mai liber acum, ca e destul de scump si nu prea mai are lumea bani. Inainte statei de te uscai la coada.

 

Plus ca e misto ca au mini bar-ul ala acolo cu terasa, poti sa mamanci ceva sa bei o cafea, te uiti la TV, sau dai o tura prin Carlex si te uiti la supercarurile ce ruginesc la ei si care nu se vand de cinci ani :twoup:

 

Apropos, Cu GT-R-ul de la Carlex - aflat la vanzare de o gramada de timp - m-am dat (m-am plimbat) cat imi spalam masina acolo mai demult, cracen de ciudata masina aia, dar smechera oricum. Deja imi facuse reducere baiatul de acolo, m-a tot batut la cap sa o cumpar ca nu mai scapau de ea, deja o dadeau la bani in pierdere. Era exact aceeasi culoare.

 

Chestia asta cu minibarul si cu suflatul sub presiune a inceput sa prinda la mai multe. Este o spalatorie pe Prelungirea Ghencea aproape fata in fata cu complexul primavara care are minibar unde poti astepta si servi ceva, am vazut ca recent au adus si o masa de tennis sa te tina ocupat si practica si treaba cu suflatul locasurilor sub presiune. In ciuda acestui detaliu, urme de apa tot se mai formeaza daca nu o lasi sa se usuce bine si ii dai ceva mai tare...mai ales din zona oglinzilor. Si de asemenea nici decorul nu e prea placut...parca esti la bunica la tara...insa mie imi plac si is client fidel. La un moment dat practicau si o mica inspectie...adica cel care spala masina, dupa ce o termina il chema pe unu mai bine imbracat(probabil supervisor-ul :) ) sa-si dea ok-ul...dar de ceva timp au renuntat la idee. Dar unde vroiam sa ajung...pe principiul enuntat mai sus ca tot mai multi incearca sa-s intretina masina corect, vad ca si spalatoriile se conformeaza si cat de cat incearca sa ofere ceva mai mult...si asta e bine!

 

 

Cat despre GT-R......ufff......singurul regret e ca nu au mai pastrat numele de Skyline decat asa generic!

Link to comment
Share on other sites

mie imi plac si is client fidel.

 

Eu le-m cerut sa nu mai sufle masina , efectiv nu sunt atenti si taraie furtunul ala pe jos si apoi pe masina , suspectez ca mi-au facut 2 zgarieturi destul de adanci pe bara la E90 . Furtunul aduna de pe jos nisipul care a cazut de pe masina . daca te uiti atent ai sa vezi ca nu sunt deloc atenti cu el , mai ales ca se mai agata pe sub masin pe la roti .

Link to comment
Share on other sites

mie imi plac si is client fidel.

 

Eu le-m cerut sa nu mai sufle masina , efectiv nu sunt atenti si taraie furtunul ala pe jos si apoi pe masina , suspectez ca mi-au facut 2 zgarieturi destul de adanci pe bara la E90 . Furtunul aduna de pe jos nisipul care a cazut de pe masina . daca te uiti atent ai sa vezi ca nu sunt deloc atenti cu el , mai ales ca se mai agata pe sub masin pe la roti .

 

Am observat si eu asta insa eu merg la un tip, caruia ii las ceva mai mult, dar e atent...gen la faza cu furtunul il tine dupa gat si pe umar...special sa nu atinga. Probabil ca a avut atentionari si a tinut cont de ele.

Link to comment
Share on other sites

Am observat si eu asta insa eu merg la un tip, caruia ii las ceva mai mult, dar e atent...gen la faza cu furtunul il tine dupa gat si pe umar...special sa nu atinga. Probabil ca a avut atentionari si a tinut cont de ele.

 

de la mine au primit atentionri sa nu mai aplice spuma direct pe jeg si sa faca o prespalare inainte .

Link to comment
Share on other sites

Am observat si eu asta insa eu merg la un tip, caruia ii las ceva mai mult, dar e atent...gen la faza cu furtunul il tine dupa gat si pe umar...special sa nu atinga. Probabil ca a avut atentionari si a tinut cont de ele.

 

de la mine au primit atentionri sa nu mai aplice spuma direct pe jeg si sa faca o prespalare inainte .

 

Dap si asta...in special aia noi fac faza asta si ma scoate si pe mine din sarite....dar atat timp cat nu fac asta pe masina mea.... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

eu de vreo 3 ani nu mai sterg masina la spalatorii, doar o spal si apoi ies la o tura mai in viteza sa se duca apa, daca o si ceruiesti periodic si nu o ai neagra nu raman urme de la apa si asa eviti zgarieturile pe care ti le produc cu jegurile alea de lavete ale lor cu care sterg si jantele, si pragurile si tot...si tot acum 3 ani am si avut ultima masina neagra si am zis ca nu mai iau culoarea asta, e foarte greu de intretinut la noi, in cateva ore dupa ce ai spalat-o arata ca si inainte, rar te poti bucura de ea!
Link to comment
Share on other sites

La ce praf & jeg este in Romania, orice culoare nu este potrivita pt Romania :)

exagerezi :) negrul le intrece pe toate .... este cea mai costisitoare culoare :twoup: iti vezi masina curata in poze sau in curtea spalatoriei auto http://img832.imageshack.us/img832/8496/laughingsmiley2.gif

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.