Jump to content

Cumpar jante 7x16 Style32 sau Style154


Recommended Posts

Caut jante 7x16 Style32 sau Style154.

Ma intereseaza si alte jante de aliaj usoare cu ET intre 34 - 47 pentru E87, de ex.OZ Superleggera sau Ultraleggera.

Jantele respective vor fi incaltate cu slickuri si folosite numai pe circuit.

 

Dupa ce gasesc jantele pe 16" voi scoate la vanzare setul de Style135 pe 18" cu 4 anvelope Pirelli Rosso folosite + 4 anvelope Pirelli RX7 rally slick.

Astept oferte inclusiv pentru un eventual schimb.

 

L.E. nu ma intereseaza alte variante (am deja seturile de vara-iarna)

Edited by pista
Link to comment
Share on other sites

Asa am auzit si eu ca 17 ar fi optim cu 225/625-17. Depinde foarte mult ce slickuri s.h. gasesc. Ideal ar fi slick si nu rally slick.

Pe 16 ar fi slick de 200/600-16. M-am gandit la 16 fiindca la 17 jantele BMW sunt prea grele. Pe OZ in schimb 8x17 au 7.2kg.

 

Pe Style135 sunt montate rally slick 225/650/18 si sunt cam mari pentru ce am eu nevoie.

Link to comment
Share on other sites

depinde la jante,pentru E46 umbla zvonul ca syle 68 (17-uri) ar fi mai usoare decat 16-uri.Era un site prin US cu niste jante super usoare KOSEI parca

iti pun in 2 min si limkul,beleaua e ca nu prea am gasit la noi asa ceva.

 

http://www.tirerack.com/wheels/WheelCloseU...p;partnum=KR17S

 

astea ar fi.

 

edit:scuze acum realizez ca ai serie 1,e posibil sa nu mearga la tine

edit 2:conform E46 fanatics Kosei pe 17 ar avea aprox 7,5 kg in timp ce style 68 =9.50 kg front+9.92 kg rear

 

sursa

http://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=452309

 

http://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=789908

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Merci Alex pt. informatii.

Eu de obicei aici verific greutatea jantelor BMW: http://felgenkatalog.auto-treff.com/

Style68 pe 17 are 9.50 kg fata + 9.92 kg spate dar Style32 pe 7x16 are 7.40 kg , iar Style154 pe7x16 are 7.60 kg.

Par a fi cele mai usoare jante BMW. Trebuie sa verific.

OZ Ultraleggera pe 8x17 are 7.2kg dar pretul este prea piperat pentru mine. (4-5 iesiri pe circuit/an)

 

KOSEI par a fi OK tehnologic dar pe fata nu sunt sigur ca intra cu 8.5x17. Cele Style135 pe fata au 8.0x18 .

Link to comment
Share on other sites

@Dee Low parca aveai pe 18 ceva?!asta pe 17 sunt altele ?

frumoase oricum ,m-ar fi interesat dar mai vedem,oricum mai da detalii,gume ,daca sunt zgariate etc..

da cele pe 18 au toate et35 sunt toate 8,5j si au 8,4kg /buc ,sunt pe masina

astea pe 17 sunt la garaj depozitate,au fost pe 330d si pe 120d :twoup: E87 ,vin perfect :)

Link to comment
Share on other sites

astea pe 17 sunt la garaj depozitate,au fost pe 330d si pe 120d :twoup: E87 ,vin perfect :)

De intrat intra pe 120d, cat de perfect e discutabil. Daca ai fi citit primul post nu ai fi recomandat aceste jante pt. slickuri.

La slickuri de 245/620-17 pentru spate nu am acces.

Edited by pista
Link to comment
Share on other sites

mda ai dreptate vrei pentru slikuri :twoup: pe suspensie ai facut vreun upgrade?(desi la cum e seria 1 nu cred ca ai nevoie prea curand,mai ales daca ai pachet sport)

@Dee Low din ce stiu e 47 ET acum poate gresesc eu

PS:pe realoem din ce am vazut 2-3 tipuri de jante pentru seria 1 toate au 47,oricum nu contest o merge si cu 37

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Alex, cred ca @dee-low a inteles gresit.

Intra, nu asta e problema, dar nu e configuratia optima pentru circuit. Ca sa nu mai vorbesc de latimile diferite fata/spate. Eu vreau toate 4 la fel fiindca pe circuit se uzeaza neuniform si trebuiesc schimbate intre ele. Iar pe fata 245/620-17 si pe spate 225/625/17 e clar o aberatie.

 

@dee-low, pe 120d acum am 7Jx16" cu ET30. :twoup:

Iar cele Style135 fata 8Jx18" ET47 si spate 8,5Jx18" ET50 sunt echipate cu rally slick-uri 225/650/18. Inainte am avut Pirelli de sosea 215/45/18 si 245/40/18 (in loc de 215/40/18 si 245/35/18).

Poza explicativa: in partea stanga spate roata care urmeaza a fi montata, cu Pirelli RX7 rally slick de 225/650/18 pe 8,5jx18". Pe masina sunt inca rotile de 7Jx16" ET30 cu anvelope Pirelli PZero RFT 205/55/16

post-25101-1290170423_thumb.jpg

Edited by pista
Link to comment
Share on other sites

mda ai dreptate vrei pentru slikuri :twoup: pe suspensie ai facut vreun upgrade?(desi la cum e seria 1 nu cred ca ai nevoie prea curand,mai ales daca ai pachet sport)

 

Nu are suspensie sport, dar fiind folosit preponderent in oras si numai ocazional pe circuit nu a suferit modificari suspensia. Suspensia serie e destul de rigida pe sosea dar insuficient de rigida pe circuit. E un compromis acceptat.

Doresc sa castig la aderenta in primul rand.

Link to comment
Share on other sites

mda ai dreptate vrei pentru slikuri :twoup: pe suspensie ai facut vreun upgrade?(desi la cum e seria 1 nu cred ca ai nevoie prea curand,mai ales daca ai pachet sport)

 

Nu are suspensie sport, dar fiind folosit preponderent in oras si numai ocazional pe circuit nu a suferit modificari suspensia. Suspensia serie e destul de rigida pe sosea dar insuficient de rigida pe circuit. E un compromis acceptat.

Doresc sa castig la aderenta in primul rand.

poti sa incerci sa pui si alte bari stabilizatoare,nu sunt sigur ce optiuni ai la serie 1,eu am luat-o invers suspensie,o sa iau si niste bari stabilizatoare apoi jante+gume dedicate(desi acum realizez ca am gresit ,suspensia e peste gumele care le am eu pe masina)

PS:pe de alta parte eu nu ma dau pe circuit :)

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

pe circuit se uzeaza neuniform si trebuiesc schimbate intre ele. Iar pe fata 245/620-17 si pe spate 225/625/17 e clar o aberatie.

ok,am inteles :)

Ma bucur ca m-ai inteles :twoup:

Ca produs de tuning sunt convins ca arata bestial. :twoup:

 

poti sa incerci sa pui si alte bari stabilizatoare,nu sunt sigur ce optiuni ai la serie 1,eu am luat-o invers suspensie,o sa iau si niste bari stabilizatoare apoi jante+gume dedicate(desi acum realizez ca am gresit ,suspensia e peste gumele care le am eu pe masina)

PS:pe de alta parte eu nu ma dau pe circuit :twoup:

Urmeaza si bara stabilizatoare fata(strut bar).

Eu folosesc masina de cateva ori pe circuit. Dupa tehnica de pilotaj anvelopele sunt care te ajuta la un timp mai bun. Primavara pe Euroring am scos 1:35/tur iar acum cu slick-uri 1:31. E o diferenta sensibila. Motorul are parametrii din semnatura.

O poza cu Style135 pe 120d:

post-25101-1290174140_thumb.jpg

 

L.E. poate e bine sa nu te dai pe circuit ca dupa aceea devii dependent. :)

Edited by pista
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.