Jump to content

NU MAI TRAGE MOTORUL


calle13

Recommended Posts

Salut!Sunt posesorul unui BMW 520 D,an 2001.De cateva zile am observat ca motorul nu mai trage asa de bine in sensul ca in momentul in care schimb viteza si accelerez trebuie sa treaca cateva secunde bune pana motorul trage la capacitate normala.Aceleasi simptome si la plecarea de pe loc.Cineva mi-a spus sa scot mufa de la debitmetru,am facut acest lucru dar motorul tot asa trage.Imi poate spune cineva care ar fi cauza?
Link to comment
Share on other sites

Ceau, vreau sa spun ca am avut aceeasi problema ca si tine. In primul rand iti recomand sa mergi sa faci o diagnoza ca o sa se vada pe diagnoza eroarea. La mine problema a fost convertorul de presiune, sau cum ii zice mai exact care de fapt da presiunea in turbina. http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=...hg=11&fg=45 piesa 1 din link. Ii posibil tu sa ai alta problema poate turbina.....scoate fum ??? Primul lucru care ar trebui sa-l faci sa-i faci o diagnoza !
Link to comment
Share on other sites

verifica kit-ul de ambreaj

probabil iti patineaza discul

 

Cum sa-i patineze discul de ambreiaj...omu' a zis ca nu trage bine motorul. Cred ca oricat de ''nemecanic'' ai fi ti-ai da seama cand patineaza discul de ambreiaj! :twoup:

Edited by chelban
Link to comment
Share on other sites

verifica kit-ul de ambreaj

probabil iti patineaza discul

 

Cum sa-i patineze discul de ambreiaj...omu' a zis ca nu trage bine motorul. Cred ca oricat de ''nemecanic'' ai fi ti-ai da seama cand patineaza discul de ambreiaj! :twoup:

 

 

"De cateva zile am observat ca motorul nu mai trage asa de bine in sensul ca in momentul in care schimb viteza si accelerez trebuie sa treaca cateva secunde bune pana motorul trage la capacitate normala.Aceleasi simptome si la plecarea de pe loc "

asta m-a dus cu gandul la patinat ambreaj

poate ma insel eu

Link to comment
Share on other sites

Salut!Sunt posesorul unui BMW 520 D,an 2001.De cateva zile am observat ca motorul nu mai trage asa de bine in sensul ca in momentul in care schimb viteza si accelerez trebuie sa treaca cateva secunde bune pana motorul trage la capacitate normala.Aceleasi simptome si la plecarea de pe loc.Cineva mi-a spus sa scot mufa de la debitmetru,am facut acest lucru dar motorul tot asa trage.Imi poate spune cineva care ar fi cauza?

Ăncearka sa fi puĂžin mai explicit. Ăn ce sens nu mai trage? Nu se mai tureaza sau se tureaza dar maÂşina nu se mai miska dupa loc cum o facea alta data. Merge ĂŽnnecata? Trepideaza la plecarea dupa loc?

Link to comment
Share on other sites

In niciun caz nu poate fi vorba despre discul de ambreiaj(cunosc simptomele).Fenomenul se manifesta in felul urmator : in momentul in care accelerez se tureaza foarte greu iar in momentul in care intra turbo incepe sa traga normal dar asta numai dupa cateva secunde bune.Daca eu calc pedala brusc pana la fund parca se ineaca motorul,mai trec secunde bune pana "sa-si dea drumul".In mod cert si consumul mi-a crescut cu 1-2 litri.
Link to comment
Share on other sites

In niciun caz nu poate fi vorba despre discul de ambreiaj(cunosc simptomele).Fenomenul se manifesta in felul urmator : in momentul in care accelerez se tureaza foarte greu iar in momentul in care intra turbo incepe sa traga normal dar asta numai dupa cateva secunde bune.Daca eu calc pedala brusc pana la fund parca se ineaca motorul,mai trec secunde bune pana "sa-si dea drumul".In mod cert si consumul mi-a crescut cu 1-2 litri.

 

Incearca sa faci un test la debitmetru.Poate fi si el de vina!Ai facut diagnoza? Da vreo eroare?

Multa bafta!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

salutare

la fel patesc si eu cu masina acelasi model, acelasi an.

atata doar ca la mine nu se mai tureaza cu vlaga motorul deloc

parca are 20 de cai, in gol se tureaza dar in sarcina trage greeeeu greeeeu sa urce in ture, am deschis topic nou unde am atasat si erorile, poate imi dati un sfat util si mie.

merci

aici e topicul : http://www.bmwclub.ro/forums/topic/99452-nu-are-vlaga-deloc/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.