Jump to content

e36 coupe..la una dintre chei nu recunoaste


Recommended Posts

Deci una dintre chei nu mai recunoaste inchiderea centralizata din cheie....am incercat sa o reinitializez insa tot nu vrea....in prima faza am crezut ca s-au dus bateriile si le-am schimbat dar degeaba....in a doua faza am crezut ca trebuie reinitializata dar degeaba......ce trebuie facut???.......multam...

 

 

eu am incercat asta:

 

ProcedurĂŁ de iniĂžializare:

 

1. DeschideĂži manual ĂŽnchiderea centralizatĂŁ cu ajutorul cheii.

2. IntraĂži ĂŽn maÂşinĂŁ Âşi ĂŽnchideĂži toate uÂşile.

3. Utilizând cheia maºinii, puneti scurt cheia În contact pe poziÞia 1 si apoi scoateÞi cheia din contact.

 

Timpul de comutare trebuie sa ramana sub 5 secunde, altfel sistemul nu este pregatit pentru initializare.

 

4. ĂineĂži apĂŁsat butonul 2.

5. ApãsaÞi butonul 1 de 3 ori (Într-un interval de 10 secunde). Butonul 2 rãmâne apãsat În timpul acestei operaÞiuni.

6. EliberaĂži butonul 2.

7. Modulul de Închidere centralizatã semnalizeazã iniÞializarea acÞionând Închiderea ºi deschiderea imediatã a uºilor.

 

DacĂŁ modulul de ĂŽnchidere centralizatĂŁ nu semnalizeazĂŁ reuÂşita iniĂžializĂŁrii, procedura trebuie reĂŽnceputĂŁ.

DupĂŁ iniĂžializarea primei chei, alte 3 chei pot fi iniĂžializate.

Procedurile de la punctele 4, 5, 6 Âşi 7 trebuie repetate pentru fiecare cheie ĂŽn parte ĂŽntr-un interval de maxim 30 de secunde pentru fiecare cheie, ĂŽn caz contrar iniĂžializarea nu va reuÂşi.

 

Ăn timpul iniĂžializĂŁrii, toate celelalte transmiÞãtoare radio din chei trebuie reiniĂžializate. Ăn contact nu se introduc din nou chei

 

În timpul procesului de reiniÞializare. Dacã acest lucru se Întâmplã, procedura de reiniÞializare trebuie reÎnceputã.

 

Butonul 1 = buton de ĂŽnchidere

Butonul 2 = buton de deschidere

 

eu am incercat asta insa nu a functinat....cu prima cheie a mers initializarea insa atunci cand am incercat sa o fac si pe cea problematica sa mearga, nimic! :twoup:

 

 

ALTE IDEI???

Edited by zeky
Link to comment
Share on other sites

treaba este ca cheia mea nu este asa ca si in link-ul atasat de tine...am si eu tot cheie oem dar fara led si cu 3 butoane(inchis/deschis/iluminat interior) am si eu alarma de fabrica functionabila pe ea insa nu cred ca are vreo legatura cu problema mea :twoup: Edited by zeky
Link to comment
Share on other sites

la punctul 5 din procedura ta de initializare in timpul ce led-ul (daca ai)se aprinde intermitent se mai apasa odata pe butonul 1.

 

uite acum ma duc jos sa fac si cum zici tu...tare mi-as dori sa mearga insa slabe sanse.....cu cheia care functioneaza pot face reinitializarea exact ca in procedura mea insa atunci cand incerc sa activez si cheia 2 (cea cu problema) nu mai vrea....am sa incerc cu cheia 2 asa cum ai zis tu...sa vedem ce iese

 

deci tu pur si simplu spui sa apas de 4 ori (in loc de 3) pe butonul de inchidere (adica butonul 1)???

Edited by zeky
Link to comment
Share on other sites

la punctul 5 din procedura ta de initializare in timpul ce led-ul (daca ai)se aprinde intermitent se mai apasa odata pe butonul 1.

 

uite acum ma duc jos sa fac si cum zici tu...tare mi-as dori sa mearga insa slabe sanse.....cu cheia care functioneaza pot face reinitializarea exact ca in procedura mea insa atunci cand incerc sa activez si cheia 2 (cea cu problema) nu mai vrea....am sa incerc cu cheia 2 asa cum ai zis tu...sa vedem ce iese

 

deci tu pur si simplu spui sa apas de 4 ori (in loc de 3) pe butonul de inchidere (adica butonul 1)???

nu nu trebuie sa apesi de 4 ori,dupa ce apesi de 3 ori astepti sa ''licareasca'' ledul,iar in timp ce ''licareste'' mai apesi odata

posteaza o poza cu modelul de cheie..bafta

Link to comment
Share on other sites

uite exact asta este modelul dar fara led iar in loc de deschidere portbagaj eu am aprindere lumina interiooara....in rest este identica cheia...

 

deci in concluzie cum imi dau seama cand trebuie sa apas a patra oara daca nu am led???

Edited by zeky
Link to comment
Share on other sites

Exista la e36 cu inchidere pe cheie, cheie, fara led? Pe net tot ce am gasit are led. Poate bateria nu e buna si nu se aprinde ledul.

 

 

repet...nu are led......le-am schimbat bateriile intre ele si nimic.....cea buna mergea si cu bateriile celei rele iar cea rea nu mergea nici cu bateriile celei bune....deci nu bateriile sunt problema...initial si eu am dat vina pe baterii insa nu a fost asa....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.