Jump to content

Recommended Posts

Salut,

 

am un prieten care vrea sa-si schimbe bateria (este moarta) - 520D E39 2001. Am inteles ca trebuie schimbata intr-un anume fel!!! cineva spunea ca in urma schimbului de baterie a ars copmputerul de bord!

 

stie cineva care ar fii pasii de urmat? sau este vreo problema?

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

da mersii ,

 

cred ca 2 borne una la rosu si una la albastru as fii putut si eu sa zic :twoup: nu era vorba despre o inversare de borne... acum sa nu crezi ca toata lumea e tampita :)) so eu intrebam (presupanand ca e logic sa nu le inversezi, repet nici nu ai cum pt ca ai semne de plus si minus atat pe baterie cat si pe borne) daca mai trebuie facut ceva!!!!

 

multumesc de ironia care defapt nici nu ti-a iesit :)

 

have fun

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
Salutare tuturor.Pe scurt am cumparat un bmw 320d an 2004.Mi-am propus sa fac putina curatenie pe la galeria de admisie .Inainte de demontare a-si vrea sa scot borna de plus de la baterie.Risc ceva la reconectarea acesteia? Va intreb pentru ca inainte de acest bmw am avut un mercedes-benz e 220.Am facut greseala de a deconecta bornele bateriei, am scos bateria ilocuindo cu una noua....si surpriza am avut erori multiple.Nu stiu principiul de functionare la BMW.Va multumesc anticipat.
Link to comment
Share on other sites

Cand lucrezi pe la masina, mai ales pe partea electronica, se scoate borna de minus, nu cea de plus.

 

Corect!

 

Poate e util sa explicam si de ce: e recomandat din motive practice. Electric, nu este nicio diferenta.

 

Daca se deconecteaza plusul prima data, exista riscul sa se atinga cu cheia parti din caroserie si sa se faca scurtcircuit.

 

Daca se deconecteaza minusul, si daca se face scurt cu cheia intre minus si caroserie, nu se intampla nimic.

 

Reconectarea se face in ordinea inversa. Mai intai plusul si apoi minusul.

Link to comment
Share on other sites

Am inteles..eu la compartimentul motor am observat ca am o carcasa mica de plastic avand 2 borne de plus..bateria o am in spate in porbagaj.Deci ca sa inteleg inainte sa desfac galeria cu toate cele ma refer la furtunase vacum + mufe trebuie sa scot borna de minus si e suficient ? Vorbind preventiv la asta ma refer.
Link to comment
Share on other sites

Da este suficient, borna de la baterie din portbagaj.

Asta te scuteste de diverse incidente cand lucrezi, plus, nu ai riscul ca la reconectare sa apara erori in bord in urma conectarii/deconectarii diverselor mufe/senzori/conectori.

Plus ca la e46(daca despre modelul acesta este vorba la tine)dupa 5min+ de la deconectarea bateriei, calculatorul isi da un refresh,pierde eventuale erori si revine la parametri initiali. Asta e un mare plus cand achimbi bujii/lamda si alti senzori care ar avea nevoie de reconfigurare din soft.

Spor la lucru!

Daca ai timp fa si un DIY al lucrarii, sigur va prinde bine la cineva.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.