Jump to content

Sunet metalic la plecare din loc si marsarier


alex_e36

Recommended Posts

mia aparut si mie de vreo 2 zile un sunet asemanator... se aude doar in mers daca iau piciorul de pe acceleratie... la mine se aude din partea dreapta la roata spate... daca cumva nui dai de capat iti zic duminica ce imi zice mecanicul ca il scot la o tura sa auda si el...

 

 

garantat nu-i dau de capat pana atunci ... zici ca nu se aude cand mergi in marsarier sau cand iei curbe ce sa forteze roata aia ?

 

mersi mult

Link to comment
Share on other sites

Aveti idee ce ar putea sa creeze sunetele astea ?

 

Ar putea fi o planetara cumva ? Eu doar asta am ramas sa suspectez ...

 

Sunetul mai apare si cand ridic piciorul de pe acceleratie sau cand iau curbe de dreapta de 90 Grade .

 

 

 

 

multumesc

Verifica planetarele, si grupul, daca ai joc in el. Si eu am ceva asemanator, se aude si cand bag treapta a 1-a uneori (fara sa plec de pe loc, doar cand bag in viteza).

Link to comment
Share on other sites

In vara s-a lucrat pe strada mea la reteaua de apa, si cand au astupat gropile, au pus piatra mare, colturoasa. Asa ca la un moment dat a inceput si la mine sa zdrangane ceva pe la roti, un zgomot metalic, ca si cand ai ascuti un cutit. Oricum, am fost la mecanic, a dat rotile jos, si mi-a zis ca era o piatra intrata intre etrier si tabla de protectie, si aia facea ca naiba, de se uitau toti dupa mine!

sper sa fie si la tine ceva de genul asta, poate ai noroc!!!

Link to comment
Share on other sites

l-am scos pe mecanic la o tura... mi-a zis ca e rulmentul, dar ca sa fie mai sigur trebuie sa ridice masina si sa se si uite pe acolo... de uitat la ea numa prin ianuarie poate... deci ramane sa circul cat mai putin cu masina pana atunci :)

 

 

pfaaa ce pacat ... imi fac o programare sapt viitoare , asta e :twoup: schimbam ce putem

Link to comment
Share on other sites

si eu aveam exact aceleasi sunete ca si cele descrise de voi. se auzea ca un clopotel. la mine era flansa cardan dusa. dupa ce am schimbat-o nu s-a mai auzit

 

 

la tine nu cumva era prezenta si vibratie la turatie mare ? sau la plecare rapida de pe loc ?

 

Verifica planetarele, si grupul, daca ai joc in el. Si eu am ceva asemanator, se aude si cand bag treapta a 1-a uneori (fara sa plec de pe loc, doar cand bag in viteza).

 

am sa le verific , cica ar putea fi rulmentu de mijloc al cardanului

 

uita si clipu :

 

Link to comment
Share on other sites

nu. nu era prezenta vibratie la turatie mare. doar cand plecam de pe loc se auzea un zgomot fier pe fier. se mai auzea cand ridicam piciorul de pe acceleratie, cand calcam ambreiajul sau cand bagam in marsarier. practic se auzea la fiecare intrare si iesire din sarcina a cardanului
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.