Jump to content

Cum pot afla ce module am pe masina?


dextercos

Recommended Posts

Daca stie cineva cum pot afla exact ce module detin pe masina pentru ca am intrat pe oem dar sunt prea multe si nu le pot identifica exact. Era cineva la un moment dat care avea un cont unde putea afla dupa seria la caroserie. Sau daca stiti alte metode sunt bine venite.

 

Am navigatie cu caseta si display mic, bluetooth, iar sistemul audio este cel stereo simplu. Daca e nevoie de alte informatii vi le furnizez. Multam!

Link to comment
Share on other sites

cel mai usor le identifici vizual in portbagaj. daca pe unitatea de navi scrie DVD e MK4, daca nu scrie e MK3. in functie de anul masinii aflii si ce modul radio ai, bineinteles ca te poti uita si la mufa lui si identifici usor, pini rotunzi e bm24, pini lati e bm54

Merci mult! Deci pana acum am MK4 si BM24. Mai ramane bluetooth

Link to comment
Share on other sites

ala mai mult ca sigur e modul ULF, acum in functie de part # stii si ce generatie e. toate sunt cam la fel, dar cu cat e generatie mai noua cu atat e compatibil cu mai multe telefoane si are sau nu are integrat modulul pentru comenzi vocale. daca poti sa te uiti pe modul sa vezi ce part # are iti pot spune ce generatie e......
Link to comment
Share on other sites

pai la e46 e undeva deasupra la navi....prin zona pe acolo am vazut eu la un prieten cu e46....

 

Available part numbers of the Bluetooth ULF from BMW

 

84 21 6 934 552 end of life 06/03 1st generation

84 21 6 938 610 end of life 10/03 2nd generation

84 21 6 934 961 end of life 03/04 3rd generation

84 21 6 950 089 end of life 06/04 4th generation

 

84 21 6 945 387 end of life 01/05 5th generation

 

84 10 6 955 522 end of life 10/05 6th generation

 

84 10 6 969 268 end of life 04/06 7th generation

 

84 21 6 958 358 end of life 05/06 8th generation

 

84 10 6 987 546 end of life 9/06 9th generation

 

84 10 6 980 130 end of life 11/06 10th generation

 

84 10 9 133 329 end of life 01/07 11th generation

 

84 10 9 145 007 end of life 05/07 12th generation

 

84 10 9 154 358 current production 13th generation

 

http://www.bimmernav.com/images/s84109133329.jpg

Edited by d.onneil
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Deci asta am eu in protbagaj. Cel de jos am aflat ca este MK4 insa cel de sus? Nu prea seamana cu poza atasata de d.onneil... ce o fi? Si mai am ceva ce nu stiu ce e. E un fir infasurat intr-o protectie textila prinsa cu scai care se desface si are o mufa si un fir cu un label pe care scrie Tel. komp. Am atasat si o poza
Link to comment
Share on other sites

cel mai usor le identifici vizual in portbagaj. daca pe unitatea de navi scrie DVD e MK4, daca nu scrie e MK3. in functie de anul masinii aflii si ce modul radio ai, bineinteles ca te poti uita si la mufa lui si identifici usor, pini rotunzi e bm24, pini lati e bm54

Merci mult! Deci pana acum am MK4 si BM24. Mai ramane bluetooth

 

nu ai modul radio(BM24, BM54) la navigatie monocrom

 

Deci asta am eu in protbagaj. Cel de jos am aflat ca este MK4 insa cel de sus? Nu prea seamana cu poza atasata de d.onneil... ce o fi? Si mai am ceva ce nu stiu ce e. E un fir infasurat intr-o protectie textila prinsa cu scai care se desface si are o mufa si un fir cu un label pe care scrie Tel. komp. Am atasat si o poza

 

ala e amplificator de antena (diversity amplifier), cablurile sunt de la dual band compensator

Edited by zeronoo
Link to comment
Share on other sites

mai tare m-ai lasat in ceata :twoup:)) deci unitatea e navi monocrom si atat (doar ca mufa este BM24)? Cel de deasupra MK4 este amlificator pentru ce antena? (gps, radio, telefon) Iar dual bad compensator la ce se refera? La ce ajuta? Ce ar trebui conectat acolo? Multam!

 

Si inca o nelamurire ce include bluetooth-ul (toate componentele: microfon antene etc)? Este vreo diferenta intre bluetooth si carkit sau sunt acelasi lucru?

Edited by dextercos320d
Link to comment
Share on other sites

mai tare m-ai lasat in ceata :twoup:)) deci unitatea e navi monocrom si atat (doar ca mufa este BM24)?

 

Exact, Navi monocrom = MK3(4) + Radio MID

 

Cel de deasupra MK4 este amlificator pentru ce antena? (gps, radio, telefon)

 

Radio

 

Iar dual bad compensator la ce se refera? La ce ajuta? Ce ar trebui conectat acolo? Multam!

 

Ajuta doar daca ai craddle si ai telefonul infipt in cradle, o sa amplifice semnalul, daca e conectat pe bluetooth nu face nimic

 

Si inca o nelamurire ce include bluetooth-ul (toate componentele: microfon antene etc)? Este vreo diferenta intre bluetooth si carkit sau sunt acelasi lucru?

 

Microfon, cablu microfon, modul BT, conector BT + cabluri, antena BT, cablu antena BT, consola (pentru cradle) cu buton pairing (se poate si fara), cablu cradle, antena shark (nu e necesara)

 

Bluetooth = comunicare fara fir cu masina, carkit comunicare prin cradle sau cu sim propriu si telefon cordless

Edited by zeronoo
Link to comment
Share on other sites

sarumana! deci chestia de sub cotiera in care intra telefonul (6310) se numeste cradle, iar chestia in care intra cradle-ul este suportul despre care zici tu cu btonul de pairing. antena am inteles ca se afla undeva pe sub cotiera, iar microfonul deasupra oglinzii. am dreptate? Deci eu am si bluetooth si carkit pt ca am acel cradle si m-am conectat si ma pot conecata si prin bluetooth...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.