Jump to content

probleme inchidere centralizata - telecomanda


ownage16

Recommended Posts

Am o problema cu inchiderea centralizata la masina ( 318d din 2002) . Daca incerc din cheie se deschid / inchid toate usile dar cand incerc din telecomanda nu mai merge . Telecomanda (are baterie) emite semnal dar masina nu-l recunoaste. Cam cat m-ar costa rezolvarea problemei ? Multumesc Edited by ownage16
Link to comment
Share on other sites

Am o problema cu inchiderea centralizata la masina ( 318d din 2002) . Daca incerc din cheie se deschid / inchid toate usile dar cand incerc din telecomanda nu mai merge . Telecomanda (are baterie) emite semnal dar masina nu-l recunoaste. Cam cat m-ar costa rezolvarea problemei ? Multumesc

 

daca e ce zici tu...cam 5 minute....

Link to comment
Share on other sites

NU te costa nimik decat daca vrei sa nu-ti faci singur procedura de reinitializare.

 

Procedura de reinitializare cheie este urmatoarea:

1.Mentionez ca toata procedura trebuie facuta in 30 de secunde.

2.Intri in masina

3.Pui contactul pe pozitia 2 si apesi si tii apasat butonul de deschidere ( adica cel din partea lamei).

4.Cu butonul apasat scoti cheia din contact si apesi de 3 ori succesiv pe butonul de incuiere usi ( adica cel din mijloc cu emblema BMW) dupa care dai drumul la ambele butoane odata.

5.Ca o confirmare ca ai facut procedura corect o sa vezi ca masina se va incuia si descuia singura.

6.Acum este gata,iesi din masina si inceraca sa o inchizi din telecomanda si o sa vezi ca merge.

 

PS: Chestia ce ai patit-o tu acum ca nu mai simte butonele de pe cheie poate sa vina de la faptul sa s-a apasat succesiv de 3 ori pe butoanele de pe cheie si masina a intrat intr-o protectie ( asa a gandit BMW sistemul).

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Am deschis masina , am bagat cheia in contactul 2 , am tinut apasat butonul dinspre lama pana cand am apasat a 3a oara butonul din mijloc dupa care am dat drumul la ambele (aproximativ simultan ) si nu s-a intamplat nimic . O sa mai incerc dar am facut bine asa nu ? Si a fost totul sub 30 de sec

 

Nu cumva ai sarit un pas : dupa ce intru in masina sa inchid de la buton-ul de langa schimbator toate usile ?

Edited by ownage16
Link to comment
Share on other sites

Am deschis masina , am bagat cheia in contactul 2 , am tinut apasat butonul dinspre lama pana cand am apasat a 3a oara butonul din mijloc dupa care am dat drumul la ambele (aproximativ simultan ) si nu s-a intamplat nimic . O sa mai incerc dar am facut bine asa nu ? Si a fost totul sub 30 de sec

 

Nu cumva ai sarit un pas : dupa ce intru in masina sa inchid de la buton-ul de langa schimbator toate usile ?

 

pot fi mai multi factori: siguranta, relee, baterie cheie, receptor inchidere....am un prieten cu aceiasi problema si inca nu a rezolvat nimik, a verificat siguranta de la inchidere, releele sau releu nu stiu exact si a taiat si cheia si degeaba;....poate ne spune cineva unde e receptorul de la inchidere!

Link to comment
Share on other sites

baterie sigur nu este pentru ca mi-a verificat-o cineva si a zis ca emite semnal , o sa incerc sa le verific si pe restu.

 

Am intrat pe mai multe siteuri si am gasit vre-o 3 metode diferite :

 

I) Intri in masina inchizi usile de la buton si apoi bagi in contact dai pe prima pozitie (dai

cheia inapoi)... scoti cheia din contact, apesi unlock (si il tii apasat) si in timp ce tii

apasat unlock apesi pe lock de 3 ori.. dupa care lasi unlock si ti se inchid si deschid

usile si merge cheia..

 

II) 1. DeschideĂži manual ĂŽnchiderea centralizatĂŁ cu ajutorul cheii.

2. IntraĂži ĂŽn maÂşinĂŁ Âşi ĂŽnchideĂži toate uÂşile.

3. Utilizând cheia maºinii, puneti scurt cheia În contact pe poziÞia 1 si apoi scoateÞi cheia din

contact.

Timpul de comutare trebuie sa ramana sub 5 secunde, altfel sistemul nu este pregatit pentru

initializare.

4. ĂineĂži apĂŁsat butonul 2.

5. ApãsaÞi butonul 1 de 3 ori (Într-un interval de 10 secunde). Butonul 2 rãmâne apãsat În timpul

acestei operaĂžiuni.

6. EliberaĂži butonul 2.

7. Modulul de Închidere centralizatã semnalizeazã iniÞializarea acÞionând Închiderea ºi

deschiderea imediatĂŁ a uÂşilor.

 

 

Si III) cea prezentata mai sus

Link to comment
Share on other sites

Am deschis masina , am bagat cheia in contactul 2 , am tinut apasat butonul dinspre lama pana cand am apasat a 3a oara butonul din mijloc dupa care am dat drumul la ambele (aproximativ simultan ) si nu s-a intamplat nimic . O sa mai incerc dar am facut bine asa nu ? Si a fost totul sub 30 de sec

 

Nu cumva ai sarit un pas : dupa ce intru in masina sa inchid de la buton-ul de langa schimbator toate usile ?

 

pot fi mai multi factori: siguranta, relee, baterie cheie, receptor inchidere....am un prieten cu aceiasi problema si inca nu a rezolvat nimik, a verificat siguranta de la inchidere, releele sau releu nu stiu exact si a taiat si cheia si degeaba;....poate ne spune cineva unde e receptorul de la inchidere!

In oglinda retrovizoare din cate stiu eu dar nu sunt asa sigur ....

Link to comment
Share on other sites

Salutare, am si eu o problema asemanatoare: nu imi pot deschide masina din telecomanda (Bmw E46 coupe - 2001)

 

- am incercat reinitializarea in cateva feluri gasite, dar nici una nu a dat rezultat, nu se face reinitializarea :twoup:

- am verificat sigurantele, nu e nici macar una arsa :)

- am taiat cheia, am masurat bateria, are 3.09V, deci nu e descarcata, am verificat circuitele principale, au continuitate

- mentionez ca inchiderea imi merge de la consola din masina sau din cheie, dar din pacate si din cheie cateodata face figuri , mai rar , dar face, imi inchide doar usa la sofer :twoup:

 

Va rog un sfat ca de nu merg la spitalul de nebuni :)

Link to comment
Share on other sites

Salutare, si eu am aceeasi problema la e46 /2002, insa la mine se deschidea masina numai de aproape cu telecomanda (aproximativ 2-3 metri).Dimineata am inchis masina din telecomanda iar la pranz nu a mai functionat deloc.Am schimbat bateria, am incercat reinitializarea....dar nimic, ramane sa comand o cheie noua :twoup:

Am citit pe internet ca nu e bine sa lasam cheia(cu telecomanda) pe langa electronice(tv,felefon,radio,laptop....etc) eu chiar cu cateva zile inainte sa se strice tineam cheia exact pe boxa de la sistem si langa laptop :) Deci atentie

Poate stie cineva cam cat ar costa.Merci

Edited by 9iuli
Link to comment
Share on other sites

Am incercat toate metodele posibile de reinitializare a cheii si nu a mers nimic . Mai pot verifica eu personal ceva sau trebuie rezolvat in service ?

Trebuie mers la un tester BMW si acolo poate sa verifice mai amanuntit ( daca cheia emite,daca nu sunt ceva erori pe modulul de inchidere,daca nu sunt probleme cu antena,daca nu sunt probleme cu receptorul de cheie din masina,etc).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Unde pot gasi o schema cu circuitul electric al unui 318d e46 facelift ? Vreau sa vad unde se gasesc releele , receptorul pentru inchiderea centralizata si tot ce tine de ea . Daca stiti vre-un site sau aveti un document cu circuitul electric v-as fi recunoscator
Link to comment
Share on other sites

edit:da-mi pm sa-ti dau de unde sa descarci.Nu stiu daca am voie sa pun linkuri de torrente

 

L-am descarcat deja , m-am miscat repede :twoup: . Acuma il instalez si daca am necunoscute o sa mai scriu pe forum. Mersi mult

Edited by ownage16
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Am si eu problema cu inchiderea la un BMW 316 din 2000. Nu merge sa inchid usile din telecomanda, dar daca le inchid pe toate merge sa se deschida din telecomanda.Iar cand apasa pe inchidere avariile clipesc numai ca nu se inchide. Are cineva vreo ideea desprea ce ar putea sa aibe?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

STIE CARE CUM POT STINGE MARTORUL DE LA AIRBAG,AM SCOS SCAUNELE SA FQC CURAT SI MIA RAMAS MARTORUL APRINS,DACA STIENCARE VA ROG SAMI DEA UH SFAT,AM SCOS SI SIGURANTA SI TOT RAMANE

il mai stergi doar cu un soft de testare/diagnoza care poate sterge si erorile

 

STIE CAREVA UNDE SENZORUL PT DESCHIDERE CENTRALIZATA LA UN 320D DIN 2000?

care sunt simptomele? nu se mai deschide masina din cheie ?

 

:excl: daca vrei sa te ajute cineva si sa te faci inteles NU MAI SCRIE CU CAPSLOCK *(cu litere MARI)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.