Jump to content

senzorii bipaie incontinuu


andrei_nfs

Recommended Posts

Si la mine la fel faceau...spalasem masina si mi-au inghetat.Initial am crezut ca au stricat aia ceva pe acolo la spalatorie pentru ca i-am curatat de gheata aia de pe lentila si tot bipuiau incontinuu...asa ca intr-o dupa amiaza cand nu era asa ger am fost la o vulcanizare si i-am suflat cu aer...a iesit apa din fiecare. :twoup:
Link to comment
Share on other sites

la seria 3 te descurci si fara senzori , dar la masinile mari deja sunt o necesitate ca sa parchezi fara probleme

Daca la masini mari sunt probleme,pai atunci ce facem cand avem pik-up-uri acoperite sau dube de marfa gen sprinter sau crafter,nu le mai parcam?

Link to comment
Share on other sites

depinde si unde parchezi , eu ma refer la parcarile tipic bucurestene dintre blocuri si stradute :twoup:) , depinde si cat de bine cunosti masina , evident ca daca mergi zilnic cu dube , de 7-8m lungime parchezi orice

 

ca sa fiu ontopic , e posibil sa iti fii inghetat un senzor , sau un contact imperfect , scoate minusu de la bateria 10 minute sa isi dea un reset , e posibil sa isi revina

Link to comment
Share on other sites

gata am rezolvar problema o fost ca so adunat mizerie si nu mai facea contact picioarele la senzor la primu senzor super misto ca dintre toate 4 cate am pe bara din spate numa la primu ajungeam fara sa dau bara jos si ala o fost si problema :twoup: ms anticipat la toti sper sa va tina masina cat mai mult:D

si la multi ani daca tot veni vorba:D

Link to comment
Share on other sites

depinde si unde parchezi , eu ma refer la parcarile tipic bucurestene dintre blocuri si stradute :)) , depinde si cat de bine cunosti masina , evident ca daca mergi zilnic cu dube , de 7-8m lungime parchezi orice

 

ca sa fiu ontopic , e posibil sa iti fii inghetat un senzor , sau un contact imperfect , scoate minusu de la bateria 10 minute sa isi dea un reset , e posibil sa isi revina

Un pic off(si scuze);asa e,ca si in buc ala...nu mai zic nimic;cum spuneai tu intre blocuri si stradute mai e cum mai e,dar sa parchezi prin piete sau/si en-gross-uri cu duba plina de marfa si sa tragi cat mai aproape de depozit(in diferite pozitii) sa descarci marfa,dupa care mai vine cate un "destept" si te blocheaza sau in cel mai fericit caz iti ingusteaza culoarul incat deabia daca iti lasa un loc de trecere la "mustata",in cazul asta e mai dramatic(zic eu)...hmm...cat mai injuram :twoup: ,dar a trecut si uite ca m-am descurcat si asa m-am facut mare...azi putin,maine putin... :)

Link to comment
Share on other sites

Dar de ce ti-ai luat BMW? daca esti sofer conduci si dacie .... senzorii de parcare sunt o optiune pentru confort din punctul meu de vedere ..

Nu uita un lucru:am plecat de la o dacie,si aia era 1100 :) si am ajuns la un bmw si ala fara senzori,asa ca....nu prea am inteles ce-ai vrut sa spui :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Hmm...nu-i mai bine de aia care nu au senzori la masina? :) ce atata bataie de cap? unui sofer adevarat nu-i trebuie senzori! :twoup:

Aici vroiam sa ajung .... Dupa tine unui sofer adevarat nu-i trebuie nici servodirectie, servofrana, abs, aer conditionat samd ... dar daca ai posibilitatea.. de ce sa nu beneficiezi de aceste optiuni? esti cumva mai putin sofer daca ai o masina mai dotata sau cum ?

Link to comment
Share on other sites

Pe un forum BMW nici un raspuns corect. Devine mai mult forum de dat cu parerea si de chat...

 

Motivul pentru care ai acest bip prelungit este acela ca unul sau mai multi senzori nu mai functioneaza (cel mai probabil un senzor s-a defectat/ars, etc). Felul in care ii testezi este simplu: Cu contactul pus si schimbatorul in R mergi in spate si fie atingi usor cu degetul fiecare senzor (trebuie sa simti un mic tremurat in deget) iar cel la care nu simti nimic este defect, fie pui ureche foarte aproape de fiecare senzor (va trebui sa auzi o serie de "pacanituri" regulate ca frecventa) iar senzorul in dreptul caruia nu se aude nimic este cel defect!

 

Motivul pentru care auzi acel bip prelung este acela ca instalatia emite un semnal de alarma prin care te ingormeaza ca unul sau mai multi senzori nu functioneaza si deci nu ar trebui sa ai incredere in ei (vei observa ca bipul este tot timpul la fel de lung).

 

Dupa ce ai identificat senzorul cu probleme incerci prima data sa-l cureti, il pui la loc si daca tot nu merge il inlocuiesti (450 RON nou sau 150-200 RON SH)

 

Bafta!

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.