Jump to content

curatare AC - acces vaporizator?


cat

Recommended Posts

E39 - cum se ajunge la vaporizator?

vreau sa scap de mirosul neplacut de la AC, cred ca stiti cu totii cam despre ce e vorba... soarece ud :blink:

am folosit un spray pt curatat instalatia de AC si efectul a fost imediat. am scapat de aburii toxici care ma atacau pe gurile de ventilatie.

as vrea insa ca operatia sa fie pe deplin reusita si m-am gandit sa curat si zona vaporizatorului, unde am inteles ca ar fi sursa mirosului urat.

deocamdata am folosit spray-ul pt a curata tubulatura din spatele gurilor de ventilatie.

 

Intrebare - cum ajung la vaporizator? din ce am aflat pana acum ar fi undeva in spatele torpedoului. e corect? l-a schimbat cineva? a umblat pe acolo?

Nu as vrea sa incep sa desfac bordul pt a constata ca sunt pe un drum gresit...desi nu ar fi prima data :)

 

PS- are cineva un TIS BMW de vanzare? platesc gras :)

Edited by cat
Link to comment
Share on other sites

16 RON - selgros

nu retin numele, dar probabil gasesti mai pe la toate magazinele mari auto sau pe la supermaketuri.

 

spray-ul asta are un tub flexibil de vreo 50 cm lungine pe care il bagi prin gurile de ventilatie. face o spuma care intra prin tubulatura si elimina bacteriile.

sa vedem daca ne zice careva pe unde ajungem la vaporizatorul ala , ca cica acolo e campul de panselute...

post-2084-1160334522_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

devin nervos fara informatii...

137119[/snapback]

 

 

:) :blink:

 

Pai e bun spray-ul pe care l-ai folosit.Nu este nevoie sa ajungi la vaporizator,oricum ,nu prea ai cum,trebuie sa dai niste gauri e mai complicat si nu merita.

 

Eu am folosit Wurth si este ok,dar sunt si alte firme.

post-66-1160353875_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eu am folosit Wurth si este ok,dar sunt si alte firme.

137211[/snapback]

 

Salut,

 

Unde ai gasit Wurth....? Eu am cautat de am innebunit si nici urma. Exista vreun dealer, magazin ceva in Romania ? Nu intreb numai pentru spray-ul asta de soareci ci pentru multe alte chestii - garnituri care scartaie enervant, etc. Am inteles ca sint cei mai tari

 

10x

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Iata ce am gasit mai demult pe net. Am folosit metoda si pot spune ca a functionat! :blink: Bafta

 

Pentru cei care au probleme cu coloniile de bacterii din AC le recomand o metoda senzationala:

http://toyotaownersclub.com/forums/index.php?showtopic=37427

"Get an old kettle(you can use a wallpaper stripper, but it takes longer) and put a tray in the front passengers footwell (INTAKE FOR AIRCON) to catch slpahes and drippers fill the kettle with water and rig the switch to keep boiling. TAKE CAR NOT TO BOIL IT DRY, JUST TOP IT UP AS NEEDED. Start the engine and put the aircon on COLD AND RECIRCULATE, and leave boil for at least 1/2 hour.You will see pools of water underneath the car as the condenser is 'washed' . Once 1/2 hour has passed turn off the kettle and put on aircon to normal (outside intake). This will clear any lingering steam/condensation and hey presto one clean smelling aircon system .It also cleans all upholstery and headlining of dog and cigerette smoke smells. I have done this dozens of times to loads of makes and with a very good success rate. Oh nearly forgot, dont forget to blow out the cabin pollen filter and make sure its dry before replacing it."

 

Metoda presupune in esenta curatirea cu abur a evaporatorului si a celorlalte instalatii ale AC (fie auto, fie casnic).

Omul spune ca spray-urile chimice doar omoara bacteriile, nu le si indeparteaza.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 4 months later...
am bagat 2 spray-uri de aste in instalatie, pe moment a fost ok, dar dupa aprox o luna mirosul a revenit.

 

Eu am incercat metoda cealalta, am pulverizat imediat dupa filtrele de pole, am desfacut tulumbele alea care conduc aerul spre habitaclu, si am pulverizat acolo.

La mine a tinut cam toata vara trecuta, de abia acum incepe sa se simta un miros iar, dar inca e in limite suportabile....oricum urmeaza iar un tratament...si sper sa tina iar pana spre toamna...

Succes :twoup:

 

ce spray si de unde ai luat?

a aparut si la mine putin miros si nu vreau sa creasca animale prin galerii :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.