Jump to content

Sfaturi suspensie si toba sport


81rgl

Recommended Posts

Acum sa nu fac 2 topicuri va rog sa scrieti un rand in plus si despre evacuare sport (cine are cabrio si si-a pus asa ceva) astept pareri.

 

Suspensie nu ma intereseaza performate (nu scot asa ceva cu masina asta) doar estetic si sa nu fiu tot sub masina adika tot la 1.000 sa crape ceva.

Nu fac mai mult de 8-10.000km pe an. vin jantele pe 18' (am 2 variante) si nu vreau sa o las buggy

 

Toba sa nu-mi scoata creierii afara prin urechi tot timpul, dar sa urle peste 3.500-4.000rpm cand vreau sa o aud ... (sa nu-mi afecteze amestecurile) dupa lambda (cu traseul ma descurc eu ... ma mai ajuta si Arthur TM) ma intereseaza toba finala.

 

Va multumesc

 

Voie buna.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 136
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

daca nu te intereseaza ceva cu multi bani de ce nu cauti pe ebay sau sunt care aduc la 280 300 e kit reglabil,daca vrei poate ne combinam si comandam de pe ebay ajunge undeva la 200

 

@Gyl la ce te referi. DĂŁ-mi o marcĂŁ Raceland, Weitech?

Nu vreau ceva profi, dar nici ultimele suspensii (cele mai proaste)

 

Kw este prea scump dacã nu faci performanÞã, eu vreau ceva doar pentru estetic.

Mai bine dau 300 pe ceva la care sã am garanÞie 2 ani, decât 800 pe ceva care sã nu o folosesc pentru tot ce poate.

Kw, H&R le lĂŁsĂŁm pentru bogĂŁtani. :twoup:

 

De pe E-bay ne ajutĂŁ @Ciupanezu. Am mai luat de la el. (fĂŁrĂŁ interviu :) )

 

SĂŁ vedem dacĂŁ se meritĂŁ cu transport ĂŽmpĂŁrĂžit la 2.

 

Mai aÂşteptĂŁm, eu nu mĂŁ grĂŁbesc.

 

Voie bunĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

daca nu te intereseaza ceva cu multi bani de ce nu cauti pe ebay sau sunt care aduc la 280 300 e kit reglabil,daca vrei poate ne combinam si comandam de pe ebay ajunge undeva la 200

 

@Gyl la ce te referi. DĂŁ-mi o marcĂŁ Raceland, Weitech?

Nu vreau ceva profi, dar nici ultimele suspensii (cele mai proaste)

 

Kw este prea scump dacã nu faci performanÞã, eu vreau ceva doar pentru estetic.

Mai bine dau 300 pe ceva la care sã am garanÞie 2 ani, decât 800 pe ceva care sã nu o folosesc pentru tot ce poate.

Kw, H&R le lĂŁsĂŁm pentru bogĂŁtani. :twoup:

 

De pe E-bay ne ajutĂŁ @Ciupanezu. Am mai luat de la el. (fĂŁrĂŁ interviu :) )

 

SĂŁ vedem dacĂŁ se meritĂŁ cu transport ĂŽmpĂŁrĂžit la 2.

 

Mai aÂşteptĂŁm, eu nu mĂŁ grĂŁbesc.

 

Voie bunĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

DAca nu vrei sa arunci bani multi pe toba finala poti lua fde aici . http://tuningcox.blogspot.com/2010/03/toba...bla-la-260.html

Preturile sunt OK pentru ce ofera si cea de inox arata foarte bine , mi-am luat si eu azi !

 

Omul e din TM.

 

 

Eu am suspensia Raceland si cam 5000 km cu ea . E ok , nu zguduie prea tare .

Edited by sax1987
Link to comment
Share on other sites

Sunt doar Head Chef :twoup:

 

Nu stiu cum se aude ca abia azi am luat-o . Cand o montez fac un filmulet si auzi tu . Sper si eu sa nu faca multa galagie pana in 3000 ture .

 

Te-am promovat Âşi urli, dacĂŁ te degradam cum fĂŁceai? :)

 

 

On:

 

AÂştept filmuleĂžul Âşi detalii.

 

Voie bunĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

Si Caius TM si inga au raceland , vb si cu ei !

 

Pai am sa vorbesc dupa ce ma hotarasc.

 

Asa sa obosesc oameni degeaba si dupa nu iau de la ei nu prea imi place.

Cand ma hotarasc ce marca si cum ... vb cu Caius tre sa-l intreb si de Criss (ala ce a facut toba sa vedem ce pret a cerut) si altele daca face pana la urma transplantul poate mai iau una alta de la el.

 

Cu traseul ma ajuta mesteru' Arthur. Asa ca imi trebuie doar finala deocamdata daca nu ajunge vedem pe parcurs poate si o medie, dar e de vazut cum suna. (nici nu vreau sa o pun chiar de forma sa nu se auda nimic in plus... )

Link to comment
Share on other sites

si suspensie cat vrei sa o cobori ? ca in functie de asta conteaza daca trebuie sa schimbi si amortizoare si altele..

 

Ceva de genul 60fata/40spate

As prefera suspensie fixa.

Edited by 81rgl
Link to comment
Share on other sites

la caderea asta nu scapi fara sa schimbi si amortizoarele, o sa trebuiasca mai scurte si obligatoriu vor si ele sport si mai dure. Deci iti trebuie kit complet, refacuta geometria.

Cel mai ieftin e un kit AP la un 250 de euro pana la Koni 650 , eibach pro/ bilstein vreo 520.. intre extremele astea ai weitec ~ 420

Sincer ala la 250 de euro as cam fugi de el. Nu e vorba de performanta ci de durabilitate. Un amortizor stock decent e cam de la 80 de euro in sus,.. gandestete ce iti dau ei de 250 de euro 4 amortizoare + 4 arcuri.. nu stiu daca amortizoarele te vor tine un an..

sincer am auzit lucruri bune despre weitec.. mai ales ca nu faci masina de track day super performanta ..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

nu stiu ce zici tu de inox, arcurile sunt din otel.. poate te referi la tobe. Tobele din inox rezista mai bine in timp la coroziunea gazelor, dar sunt si mai grele..

Un cabrio ca al tau oricum e mai greu din start ca un sedan.

 

Un kit weitec http://cgi.ebay.de/Weitec-Sportfahrwerk-BM...1#ht_2331wt_905

 

banuiesc ca gasesti prin RO la pret poate mai mic daca sapi un pic la furnizorii de kituri. Daca nu, poate te ajuta Ciupanezul si il iei via ebay.

 

 

Peste asta mai vin si flansele, 4 bucati.. poti pune normale sau unele mai rezistente, o idee mai scumpe.. la mine au fost vreo 18 euro bucata.daca tin bine minte, la tine cam tot pe acolo sunt ca pret.

dar ala la service a si comandat cele mai scumpe posibile, sachs. Febi bilstein erau vreo 13 euro de exemplu si calitativ bune, daca nu mai bune ca sachs.

 

 

 

Chiar daca tu acum le ai aparent ok. dupa ce iti pui suspensia sport sigur se fac praf, in special cele de pe spate, si mai platesti o manopera de aiurea.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

@dans: cum se aude toba?

 

de la 4000 in sus urla...

Dar frumos .... :twoup:

 

Nu iti recomand suspensie reglabila, am avut si eu un kit dinasta ieftin de 250euro si dupa o luna l-am vandut mai departe. Mai bine iei niste arcuri sport.

 

:)

 

Pai daca ai hartanit-o si ai vandut-o, inseamna ca ti-ai batut joc de omul ala

Apropo...ai stiut s-o reglezi pe inaltime? Poate aici ai gresit si din cauza asta ti s-a parut ca nu este ok...Oi fi uitat sa strangi ceva ...

Link to comment
Share on other sites

nu stiu ce zici tu de inox, arcurile sunt din otel.. poate te referi la tobe. Tobele din inox rezista mai bine in timp la coroziunea gazelor, dar sunt si mai grele..

Un cabrio ca al tau oricum e mai greu din start ca un sedan.

 

Un kit weitec http://cgi.ebay.de/Weitec-Sportfahrwerk-BM...1#ht_2331wt_905

 

banuiesc ca gasesti prin RO la pret poate mai mic daca sapi un pic la furnizorii de kituri. Daca nu, poate te ajuta Ciupanezul si il iei via ebay.

 

 

Peste asta mai vin si flansele, 4 bucati.. poti pune normale sau unele mai rezistente, o idee mai scumpe.. la mine au fost vreo 18 euro bucata.daca tin bine minte, la tine cam tot pe acolo sunt ca pret.

dar ala la service a si comandat cele mai scumpe posibile, sachs. Febi bilstein erau vreo 13 euro de exemplu si calitativ bune, daca nu mai bune ca sachs.

 

 

 

Chiar daca tu acum le ai aparent ok. dupa ce iti pui suspensia sport sigur se fac praf, in special cele de pe spate, si mai platesti o manopera de aiurea.

 

 

Uite ce zic eu de inox la suspensie, am luat o poza oarecare al kitului:

post-31544-1296242955_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.