Jump to content

polish


tzanda

Recommended Posts

pana la urma eu zic ca totusi daca sti cat de cat si te uiti pe youtube eu totusi am risc sami fac singur polishul:)

 

scule , solutii etc si depasesti pretul unui polis profi . La care adaugi lipsa de experienta . Dar daca tu crezi ca youtube iti va da aripi :pardon:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Salut,

 

Acum 2 luni am facut un polish la o "companie specializata" care folosea polish 3M. (o spalatorie/service pe bd-ul Ferdinand Bucuresti. Am fost la ei pentru ca am gasit mai multe review-uri pozitive legate de ei, plus recomandarea unui prieten care a fost cu masina lui la ei si a iesit totul ok).

 

Asa cum a spus cineva mai sus la masinile negre(cazul meu) apar uneori holograme.

Stie cineva ce trebuie facut in acest caz? Cand lumina nu bate direct in masina ea arata bine, insa cand masina "sta in soare" seamana cu un actipild dupa un CD...

 

Pana acum am primit 2 pareri de la 2 persoane, insa nu pot sa spun ca vreuna din ele este de incredere:

1. Trebuie refacut polish-ul. Ceea ce eu personal nu as dori, deoarece nu as vrea sa se subtieze si mai mult stratul de lac.

2. Se aplica o crema/ceara sonax(cred ca a dat cineva un link) care se spune ca ar trebuie sa inlature aceste holograme.

 

A mai patit cineva de aici ce am patit eu? Si daca da cum ati reparat problema?

 

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Salut, trebuie refacut polish-ul dar de data aceasta folosita o pasta de finish care are rolul de a inlatura hologramele. De data asta du-te la un atelier de detailing nu la o spalatorie. Hologramele apar pe orice vopsea nu doar pe cea neagra in urma unui one step polish cu o pasta foarte agresiva cum folosesc de obicei spalatoriile. Nu trebuie sa iti fie frica de subtierea stratului de lac pentru ca pasta folosita pentru inlaturarea hologramelor, care sunt la randul lor niste micro-zgarieturi, nu inlatura decat foarte putin din stratul de lac.

 

Varianta 2 cu crema/ceara sonax este falsa, crema/ceara poate doar sa iti acopere hologramele insa efectul este temporar rezistand doua-trei spalari cel mult.

Link to comment
Share on other sites

Salut, trebuie refacut polish-ul dar de data aceasta folosita o pasta de finish care are rolul de a inlatura hologramele. De data asta du-te la un atelier de detailing nu la o spalatorie. Hologramele apar pe orice vopsea nu doar pe cea neagra in urma unui one step polish cu o pasta foarte agresiva cum folosesc de obicei spalatoriile. Nu trebuie sa iti fie frica de subtierea stratului de lac pentru ca pasta folosita pentru inlaturarea hologramelor, care sunt la randul lor niste micro-zgarieturi, nu inlatura decat foarte putin din stratul de lac.

 

Varianta 2 cu crema/ceara sonax este falsa, crema/ceara poate doar sa iti acopere hologramele insa efectul este temporar rezistand doua-trei spalari cel mult.

Multumesc frumos pentru raspuns.

 

Ai putea sa imi recomanzi un astfel de atelier in Bucuresti?

Link to comment
Share on other sites

Sincer nu iti pot recomanda pe nimeni pentru ca nu am apelat la nimeni pana acum.

Am auzit lucruri bune despre cei de la Mr. CAP dar nu am fost la ei.

Poate te ajuta alti colegi cu o recomandare.

 

Da-i un search pe forum, poate gasesti ceva util.

Edited by buldy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.