Jump to content

Sunt un fraier, sa nu zic altfel


alex_b316

Recommended Posts

Tot atunci o sa iti ridici si tu masina din service....cand incaseaza suma.

 

asta decand? eu cand am avut probleme de genul asta, asa am procedat, cand a fost gata masina, m-au chemat sa merg dupa, am luat masina, mi-au dat ceva deviz, am fost la asigurari sa-l semneze, l-am dus inapoi la servis si gata, ei stiu cand au primit banii

Link to comment
Share on other sites

SOARE MRS - se aflau vreo 3 politisti care dirijau circulatia acolo, ca v-am spus ca se lucreaza, si unul dintre ei care a venit la noi ne-a spus ca putem sa ne intelegem amiabil sau sa mergem la politie. Din pacate nu am stiut ca la lege spune ca daca mai este implicata si o alta parte in accident(gard, bordura,altceva sau altcineva) nu se poate face intelegere amiabila,trebuie mers la politie. Nu am mai avut un accident de vreo 8 - 10 ani, asa ca nu stiam ce si cum.

 

KATLIN - ala nu mi-a promis nici o suma de bani si nici nu am cerut ceva ,mi-a fost mila pentru ca era cu sotia si avea si o fata in masina care se vedea ca este bolnava, asa ca am zis sa fiu om

 

 

DARIUS_X exact cum spune si colegul MaQ cand platesc aia de la asigurare reparatiile atunci iti iei si tu masina din service

Link to comment
Share on other sites

vip72 - s-ar putea sa ai dreptate dar, daca se poate, vrei sa ne indici clar textul din legislatie unde e prevazuta chestia cu nedeplasabil ??? nu de alta dar e mai bine sa invatam inainte....

 

nedeplasabil= in cazul nostru avarierea, cu imposibilitatea de a se deplasa pe roti

 

 

 

...este vorba de Art.79 din OUG nr. 195/2002- legea circulatiei rutiere - care este modificat si completat prin OU nr.69/2007, astfel:

 

Articolul 79 se modifică şi va avea următorul cuprins:

 

"Art. 79. - (1) Conducătorii de vehicule implicaţi într-un accident de circulaţie în urma căruia au rezultat numai avarierea vehiculelor şi/sau alte pagube materiale sunt obligaţi:

 

a) să scoată imediat vehiculele în afara părţii carosabile ori, dacă starea vehiculelor nu permite acest lucru, să le deplaseze cât mai aproape de bordură sau acostament, semnalizându-le prezenţa;

 

:twoup: să se prezinte la unitatea de poliţie competentă pe raza căreia s-a produs accidentul în termen de cel mult 24 de ore de la producerea evenimentului pentru întocmirea documentelor de constatare.

 

(2) Se exceptează de la obligaţiile prevăzute la alin. (1) lit. :):

 

a) conducătorii vehiculelor care încheie o constatare amiabilă de accident, în condiţiile legii;

 

:) conducătorul de vehicul care deţine o asigurare facultativă de avarii auto, iar accidentul de circulaţie a avut ca rezultat numai avarierea propriului vehicul."

 

http://www.avoconsult.ro/circulatia-pe-drumurile-publice-modificarea-si-completarea-ordonantei-o-u-g-nr-195-2002-prin-ordonanta-o-u-g-nr-69-2007-din-28-06-2007.html

Edited by vip72
Link to comment
Share on other sites

SOARE MRS - se aflau vreo 3 politisti care dirijau circulatia acolo, ca v-am spus ca se lucreaza, si unul dintre ei care a venit la noi ne-a spus ca putem sa ne intelegem amiabil sau sa mergem la politie. Din pacate nu am stiut ca la lege spune ca daca mai este implicata si o alta parte in accident(gard, bordura,altceva sau altcineva) nu se poate face intelegere amiabila,trebuie mers la politie. Nu am mai avut un accident de vreo 8 - 10 ani, asa ca nu stiam ce si cum.

 

 

facerea de bine....

Link to comment
Share on other sites

Cred ca in proportie de 99% se aplica proverbul cu facerea de bine. Eu o sa cumpar usa, aripa si bara(care costau foarte mult in devizul service-ului cca.5.000 lei +TVA) de la dezmembrari(costa cca.600 - 800 lei, bani pe care-i dau din buzunar) si restul il fac pe CASCO si isi recupereaza ei dauna de la Carpatica. Asa ca atentie daca dati de asigurati Carpatica si am auzit ca si Euroins sunt la fel.

Din toata povestea asta iau doar partea buna, ca nu am patit nimic si sper sa-mi fie invatatura de minte.

Link to comment
Share on other sites

a patit-o si un apropiat de-al meu 2 masini si un pom , iar pomu era a 3-a parte si au crezut ca se pot intelege amiabil, dar pana la urma tot la politie s-a ajuns norocu lor ca nu au trecut 24h ca pateau ceea ce ai patit tu .ff ffff nasoala treaba cand mai e si un pom, bordura, gard, stalp etc.

 

treaba asta cu a 3-a parte in accident oricum e o portita pt cei de la asigurari sa nu te despagubeasca si oricum agentii de asigurari sun instruiti bine sa respinga cat mai multe dosare in fiecare zi, nu sa fie in slujba celor care le platesc salariile , adica noi

 

cel mai bine e sa chemi politia la fata locului sau daca nu sa elimini cand mergi tu la politie a 3-a parte daca poti si nu sunt daune ffff mari si te poti intelege cu celalalt conducator auto

 

cine-i bun pana la urma ajunge sa fie nebun

facerea de bine ...................... stiti voi

Link to comment
Share on other sites

Exact asta spuneam si eu cu cei de la CASCO, platesti ca fraierul o caruta de bani si cand trebuie sa-ti primesti drepturile ramai cu ochii in soare.

 

...nu e chiar asa, daca citesti bine inainte de a semna contractul, daca-ti cunosti drepturile, nu au cum sa nu te despagubeasca...ei doar incearca...daca merge, bine ptr ei, daca nu...platesc si astepata alt "client" pe care sa-l "faca"

Link to comment
Share on other sites

iti multumesc foarte mult,dar asta este acum, astept sa vad deznodamantul. :twoup:

 

 

 

daca ai fi descris speta cum trb de la inceput, fara omisiuni, cred ca iti garantam masina impecabila in fata casei fara sa te atingi de casco. am o placere deosebita sa-i ajut p cei de la carpatica cu problemele pe care le au cu contabilitatea....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.