Jump to content

impozit 750


bmw7stefan

Recommended Posts

da, de prin 2009 asa :twoup:

un an a stat in garaj, nu prea ma deranja ca aveam alte masini.

oricum, nu am intampinat nici o problema pana acum d.p.d.v. al inmatric. pe bg. nici ca ma opreste des politia, nici ca imi ia masina etc.

 

foarte bine pai asta e si ultima varianta pt mn . bg.

daca s ar putea as inscrie pe republica molova . sunt mai frumoase numerele si mai rare dar nu cred ca merge ca nu sunt in uniune.

750 cu nr de chisinau zic astia ca esti direct rus:))))

Edited by bmw7stefan
Link to comment
Share on other sites

foarte bine pai asta e si ultima varianta pt mn . bg.

daca s ar putea as inscrie pe republica molova . sunt mai frumoase numerele si mai rare dar nu cred ca merge ca nu sunt in uniune.

750 cu nr de chisinau zic astia ca esti direct rus:))))

nu are rost sa renunti la o masina buna din cauza statului, mai ales ca tu ai un motor pe ea extraordinar, este o placere sa mergi cu o asa masina.

nu un nr. de inmatriculare te caracterizeaza, ci felul tau de a fi.

eu in locul tau as alege varianta cu bg.,doar ca sa ma pot bucura de confortul si puterea unui 750i.

ps: la partea cu rusul, sa mai ai si un kalasnicov pe langa tine si o sticla de vodka :twoup:

Edited by turmentatu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

sincer as vrea sa o dau si sa imi iau tot un e38 motor mai mic diesel ca asa nu fac nimik scap de un motor de 5000 si iau unu de 4000...

sunt din Bucharest , dar sunt plecat acum , ma intorc saptamana viitoare in buc.

Asta puteam sa fac si eu dar niciodata nu o sa fie la fel ca optiuni si ingrijirea masinii

Tot ce economisesti din benzina o sa-i bagi dupa aia in piese de schimb si alte lucruri

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

foarte bine pai asta e si ultima varianta pt mn . bg.

daca s ar putea as inscrie pe republica molova . sunt mai frumoase numerele si mai rare dar nu cred ca merge ca nu sunt in uniune.

750 cu nr de chisinau zic astia ca esti direct rus:))))

 

in RM se plateste vama pentru autoturisme.

fiind in afara UE ... iti trebuie si carte verde valabila in ue. varianta bulgaria e cea mai avantajoasa momentan.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asta puteam sa fac si eu dar niciodata nu o sa fie la fel ca optiuni si ingrijirea masinii

Tot ce economisesti din benzina o sa-i bagi dupa aia in piese de schimb si alte lucruri

 

da stiu ai perfecta dreptate numai ca eu ma invart mult prin bucuresti si la traficull asta .... consumul e pe la 19-20% . si se simte al naibi ....

in schimb pt drum lung e perfecta. oricum am zis nu tin neaparat sa o dau ca dabia am luat-o numai ca pe mn masina ma tine cam 6000 e. acum trebuie sa o scot de la financiar ma mai costa 6 mil dak o scot pe februarie ca este prima luna. dak o scot pe martie se face 12 . si tot asa . dupa mai ma costa 600 euro inscrisul pe bg + asigurare + taxa talon + taxa impozit la ei ... deci cred ca masina o sa ma duca pana la urma 7000... asta e acum tot inainte ce sa facem :twoup:))

Link to comment
Share on other sites

Oricum va multumesc la totii pt sfaturi si pareri ! :X :X

 

A mea consuma 19-20% in oras nu stiu cum a ta cu v12 de 5,5 litri si peste 2 tone poate sa aiba acelasi consum

Ai grija si cu bulgaria asta ca s-ar putea sa se strice si acolo lucrurile de la anul gandeste-te bine inainte

 

 

Nu am dc sa te mint . consumul pe care il am 19 ; 19,5 , 20 ; 20,3 ; Seara cand e mai gol o scot in 17-18 .

P.S. Mers civilizat nu sportiv :twoup:

Banuiesc ca o sa se strice dar ce sa fac acum prea multe variante nu prea am ....

 

Mai este o varianta sa caut un handicapat ca impozitul este mic la pers cu handicap ....

Link to comment
Share on other sites

Oricum va multumesc la totii pt sfaturi si pareri ! :X :X

 

 

 

 

Nu am dc sa te mint . consumul pe care il am 19 ; 19,5 , 20 ; 20,3 ; Seara cand e mai gol o scot in 17-18 .

P.S. Mers civilizat nu sportiv :)

Banuiesc ca o sa se strice dar ce sa fac acum prea multe variante nu prea am ....

 

Mai este o varianta sa caut un handicapat ca impozitul este mic la pers cu handicap ....

 

 

daca o sa iti faci rezidenta in bg(sau firma) nu are de ce sa te doara capul nici peste 10 ani... dor sa nu explodeze si la ei impozitele. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

dar daca se introduce o rovinieta de tranzit pt auto straine, ceva gen 120 euro/lunar?

 

si asta este adevarat la cate masini se inscriu din ro in bg e posibil sa se si ajunga si aici ....

pfff ..... mai bn i schimb motoru :twoup:)) i pun un 2.5 si gata :))

 

Frumos consum scoti cu un v12 de 5.4L.

 

Inteleg ca ti-ai luat masina recent,trebuia sa te gandesti inainte.

 

cam asta este consumul , momentan nu imi permit sa fiu foarte sportiv cu ea , banuiesc ca sportiv sar de 23 , 24 inca n am incercat

da trebuia sa ma gandesc asta e acum, impozitul asta ma dat peste cap , dar masina este ok din toate punctele de vedere asta m-a facut mai mult sa fac alegerea asta cu 5400 v12 . ca alea cu motor 2.5 , 3 , 35. mai toate cu cate o problema , sunt al 3-lea propietar si masina are 190000 km reali , greu de crezut dar astia sunt .:)

Link to comment
Share on other sites

si asta este adevarat la cate masini se inscriu din ro in bg e posibil sa se si ajunga si aici ....

pfff ..... mai bn i schimb motoru :twoup:)) i pun un 2.5 si gata :))

 

 

 

cam asta este consumul , momentan nu imi permit sa fiu foarte sportiv cu ea , banuiesc ca sportiv sar de 23 , 24 inca n am incercat

da trebuia sa ma gandesc asta e acum, impozitul asta ma dat peste cap , dar masina este ok din toate punctele de vedere asta m-a facut mai mult sa fac alegerea asta cu 5400 v12 . ca alea cu motor 2.5 , 3 , 35. mai toate cu cate o problema , sunt al 3-lea propietar si masina are 190000 km reali , greu de crezut dar astia sunt .:)

 

Motorul asta nu a fost unul prea reusit de la bmw a fost pus si pe 850 si nu avut performante extraordinare

Este din generatia veche cu 2 valve pe cilindru , consuma cam mult si este foarte greu dar suna foarte bine

Link to comment
Share on other sites

da. nu ai nici o problema. singura chestie este ca in italia sunt mult mai scumpe asigurarile, si sa ai pe cineva acolo sa o faca (cand expira asta a ta) si sa o trimita in tara.

si bineinteles, rovignieta pe tot anul in romania, pt. drumurile astea semanate cu gropi :bashwall:

Edited by turmentatu
Link to comment
Share on other sites

Scuze ca ma bag si eu in seama,dar daca tot veni vorba de inmatriculari,am si eu o intrebare si as vrea sa ma lamureasca cineva:daca am masina pe italia cu toate actele la zi(asigurare,impozit,itp platite),masina fiind pe numele meu,pot circula linistit in romanica?

 

 

poti circula linistit atat timp cat iti platesti asigurare , impozit , itp acolo nu ai nici o problema . dar vezi ca la italieni sunt cam scumpe taxele , asigurarea ......

Link to comment
Share on other sites

Pai inseamna ca sunt unul din fericitii care plateste destul de putin asigurarea,si asta pt ca o am pe numele unui prieten italian care e intr-o clasa mica(a 3-a,cred)si platesc 280€ la 6 luni si 500 pe an;insa daca o faceam pe numele meu ma ajungea in jur de 1800€ la an,in conditiile in care am un motor de 1,8 si masina destul de inaintata in varsta. Si decat sa dau bani la hotii aia din romanica pe impozite,inmatriculari,taxe auto si toate nenorocirile,prefer sa le platesc la astia asigurarea si ce mai trebuie,ca daca tot platesc,am si conditii(autostrazi,drumuri bune,etc).

Oricum va multumesc pt informatii.

Link to comment
Share on other sites

Pai inseamna ca sunt unul din fericitii care plateste destul de putin asigurarea,si asta pt ca o am pe numele unui prieten italian care e intr-o clasa mica(a 3-a,cred)si platesc 280€ la 6 luni si 500 pe an;insa daca o faceam pe numele meu ma ajungea in jur de 1800€ la an,in conditiile in care am un motor de 1,8 si masina destul de inaintata in varsta. Si decat sa dau bani la hotii aia din romanica pe impozite,inmatriculari,taxe auto si toate nenorocirile,prefer sa le platesc la astia asigurarea si ce mai trebuie,ca daca tot platesc,am si conditii(autostrazi,drumuri bune,etc).

Oricum va multumesc pt informatii.

 

hoti mai mari sunt cei din italia ... mai ales la asigurari. ce bani se scot din asigurari ... mai rau ca-n codru. :frantics:

Link to comment
Share on other sites

@catalin: in italia se face asigurarea si in functie de varsta. cu cat esti mai tanar, cu ata e mai scumpa.

@unvicont: dar si daca te loveste cineva, care isi recunoaste vina , si faceti amiabila, daca scoti banii de la sigurari si spui ca refaci masina in regim propriu, scoti bani frumosi.

in italia majoritatea autov. sunt lovite/zgariate.

 

am un prieten care si-a luat un ford fiesta de nou, undeva la 12.000 e parca a dat pe el.

in 4 luni masina a scos 7.0000 euro, fiind lovit de 2 ori in spate (in hayon).

Link to comment
Share on other sites

@catalin: in italia se face asigurarea si in functie de varsta. cu cat esti mai tanar, cu ata e mai scumpa.

@unvicont: dar si daca te loveste cineva, care isi recunoaste vina , si faceti amiabila, daca scoti banii de la sigurari si spui ca refaci masina in regim propriu, scoti bani frumosi.

in italia majoritatea autov. sunt lovite/zgariate.

 

am un prieten care si-a luat un ford fiesta de nou, undeva la 12.000 e parca a dat pe el.

in 4 luni masina a scos 7.0000 euro, fiind lovit de 2 ori in spate (in hayon).

 

 

asta spuneam :good: ... si mie mi s-au propus matrapalzacuri de genul acesta. se fac multe magarii, foarte multe. soferi in cardasie cu avocati si medici ... fac ce fac si tapeaza firmele de asigurari :hyper:

 

... 7000 de euro cred ca a scos si de pe faptul ca persoanele din masina au suferit niscaiva traume. :rofl:

 

da, aproape ca nu are importanta tipul masinii pentru RCA cel putin, ci istoricul tau.

 

are importanta ...si tipul masinii si puterea motorului, cel putin in italia.

Link to comment
Share on other sites

DOMI,nu are nici-o importanta istoricul tau atata timp cat esti cetatean strain si iti faci asigurare pt prima oara in italia;degeaba am eu permisul de 10 ani si in toti acesti ani nu am nici-un accident la noi in tara,cand vin in italia sa-mi fac o asigurare (binenteles,daca am si rezidenta,altfel nu pot),ma ard astia la buzunar de-mi sar fulgii.

Colegul "turmentatu" spunea ceva de varsta;eu zic ca si pe tata care are 50 si ceva de ani,daca-l aduc aici sa-si faca o asigurare,tot il "parleste",pt ca nu se tine cont de istoricul din tara de provenienta.

Link to comment
Share on other sites

DOMI,nu are nici-o importanta istoricul tau atata timp cat esti cetatean strain si iti faci asigurare pt prima oara in italia;degeaba am eu permisul de 10 ani si in toti acesti ani nu am nici-un accident la noi in tara,cand vin in italia sa-mi fac o asigurare (binenteles,daca am si rezidenta,altfel nu pot),ma ard astia la buzunar de-mi sar fulgii.

Colegul "turmentatu" spunea ceva de varsta;eu zic ca si pe tata care are 50 si ceva de ani,daca-l aduc aici sa-si faca o asigurare,tot il "parleste",pt ca nu se tine cont de istoricul din tara de provenienta.

 

:thumbsup: are, si se tine cont de "istoric". nu este neaparat nevoie de rezidenta.

trebuie sa gasesti doar agentul de asigurari care are rabdarea sa iti ia in calcul istoricul tau.

iti trebuie o hartie din tara care sa ateste faptul ca nu ai provocat accident.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.