Jump to content

impozit 750


bmw7stefan

Recommended Posts

Cat ar fi pentru 5400 cmc toate taxele anuale in Bg?

Vorbisem cu cineva,tot pentru un e38,era 4.o dieselul...si zicea ca a platit 275 de euro.TOT.

Mi se par o suma infima,fata de romanica.

 

 

P.s.-Si eu am boala 750iL-ului,am avut 728,insa parca 750 e muranul din magari.

-Nu prea cred ca o sa mai am sansa,mult mai rentabil un 740 d,si sa stii ca merge f bine!

Link to comment
Share on other sites

Cat ar fi pentru 5400 cmc toate taxele anuale in Bg?

Vorbisem cu cineva,tot pentru un e38,era 4.o dieselul...si zicea ca a platit 275 de euro.TOT.

Mi se par o suma infima,fata de romanica.

 

 

P.s.-Si eu am boala 750iL-ului,am avut 728,insa parca 750 e muranul din magari.

-Nu prea cred ca o sa mai am sansa,mult mai rentabil un 740 d,si sa stii ca merge f bine!

 

e38 740d s-au fabricat doar 3450 bucati.sunt cam rare in lume... 8)

in schimb isi merita banutii !!!

Link to comment
Share on other sites

:thumbsup: are, si se tine cont de "istoric". nu este neaparat nevoie de rezidenta.

trebuie sa gasesti doar agentul de asigurari care are rabdarea sa iti ia in calcul istoricul tau.

iti trebuie o hartie din tara care sa ateste faptul ca nu ai provocat accident.

Pe bune,stii tu vreun agent/firma care sa faca treaba asta?eu pe unde m-am dus m-au cam respins toti pe motiv ca n-am rezidenta...

 

Faza cu hartia din tara o obtin usor,numai ca tre' sa gasesc o firma ceva care sa ma accepte...ar fi bine cum spui tu... :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Pe bune,stii tu vreun agent/firma care sa faca treaba asta?eu pe unde m-am dus m-au cam respins toti pe motiv ca n-am rezidenta...

 

Faza cu hartia din tara o obtin usor,numai ca tre' sa gasesc o firma ceva care sa ma accepte...ar fi bine cum spui tu... :frantics:

 

 

presupun ca ai acel codice fiscal... trebuie sa fie suficient.

este adevarat ca m-am cam tiganit un pic cu ei pana sa imi ia in considerara ... istoricul.(tara ue, carte verde, masina inscrisa in italia cu impozit la zi, bla bla bla...).

cauta un broker si iti va gasi sigur o firma de asigurari care va tine cont de istoric.

eu m-am ocupat personal (email si nenumarate telefoane direct la asigurator - acolo sa vezi tiganie si prostie) pana mi-au redus de la 3400 la 1800.

foarte multi angajati ai firmelor de asigurari nu cunostc aceste aspecte si iti vor spune clar ca nu este posibil. in caza ca vei purta corespondenta cu ei(mai ales convorbiri telefonice) sa retii numarul operatorului: fiecare o sa iti spuna alta poveste. eu asa am ajuns dupa o saptamana de sunat zilnic sa discut cu directorul firmei.cand i-am prezentat situatia: discutille cu diferiti operatori ai firmei si discrepanta dintre spusele lor imediat si-a schimbat atitudinea.

un alt aspect deloc de neglijat: in italia se practica sa primesti prin mail/fax o pro-asigurare pana iti soseste polita in original. de regula este valabila 5 zile(pana primesti originalul). asiguratorul spune ca poti circula cu pseudo-asigurarea respectiva. din punct de vedere legal nu are nici o valoare: politia te amendeaza instant iar in caz de accident s-ar putea sa nu poti fi despagubit.

la aci daca ai ceva cunostinte iti pot explica ei mai bine si iti si pot gasi ceva.

 

si mie tot asa mi s-a repetat: nu se tine cont de istoric... dar pana la urma am reusit.

intamplare sau noroc ... nu stiu.

asigurarea o am la cea mai ieftina firma de pe piata italiana(era si normal, nu?)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

intereseaza-te si in comune cat ar fi taxa si o poti reinmatricula pe o ruda de la tara.eu la motor de 2,8 dau 1600

 

Pai in mod normal la masina ta 144ron/200cmc la 2.8L impozitul este de 2000 ron deci mare branza,pt 400ron/an cat economisesti stai sa inscrii masina pe numele unei rude de la tara....:blink: macar de economiseai vreo suma importanta!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.