Jump to content

display bord lumineaza intermitent


Recommended Posts

salut,am o mica problema si sper ca cineva in cunostinta de cauza sa imi poata da un sfat sau eventual o rezolvare la problema mea.Am un bmw e 46 din 2000 de aproximativ 3 ani,la care nu am avut nici o problema,pana in acest moment.Displayul din bord care indica km,ceasul,temperatura si alte functii ale calculatorului nu se mai aprinde,mai exact licare afisajul,acesta fiind vizibil din cand in cand,sau cand nu mai licare, indicatiile si lumina displayului se vad foarte sterse si intunecate,de multe ori chiar raman stinse de tot,si afisajul din stanga acelui display,acela cu forma masinii, care arata luminile de avertizare pt usi deschise sau becuri arse are aceiasi problema,identica.In rest totul functioneaza ok,toata partea electrica a masinii, in bord,toate luminile si toti martorii luminosi,vitezometrul,totul functioneaza in parametrii normali.Tin sa mentionez ca aceasta problema a aparut la aproximativ 2-3 saptamani dupa ca am avut un mic accident in trafic,alt posesor bmw nu sa asigurat si m-a acrosat in lateral dr spate,usor,impactul nefiind puternic,dar ma gandesc sa nu fie o posibila cauza sau doar o coincidenta.multumesc.
Link to comment
Share on other sites

Salut, si eu am cam aceeasi problema la un 318i din 98... cateodata afisajele is mai luminoase, alteori se vad slab... dureaza cateva secunde si revin... si am observat ca se intampla doar cand e cald afara... la frig niciodata! Poate fi ceva contact oxidat... ceva masa slaba, dar la cate is :hmm: ... cert e ca inca nu m-am interesat sa vad ce poate fi... iarna asta nu m-am gandit la asta ca nu imi mai face.. dar sunt sigur ca odata cu temperaturi mai ridicate o sa imi faca iar... nu e nimic grav, dar e sacaitor... rugam pe cei ce au avut si rezolvat astfel de problema sa ne ajute si pe noi.

 

Salutare!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Salut, si eu am cam aceeasi problema la un 318i din 98... cateodata afisajele is mai luminoase, alteori se vad slab... dureaza cateva secunde si revin... si am observat ca se intampla doar cand e cald afara... la frig niciodata! Poate fi ceva contact oxidat... ceva masa slaba, dar la cate is :hmm: ... cert e ca inca nu m-am interesat sa vad ce poate fi... iarna asta nu m-am gandit la asta ca nu imi mai face.. dar sunt sigur ca odata cu temperaturi mai ridicate o sa imi faca iar... nu e nimic grav, dar e sacaitor... rugam pe cei ce au avut si rezolvat astfel de problema sa ne ajute si pe noi.

 

Salutare!

haaaa...ce chestie interesanta,la mine problema persista mai mult cand e frig afara,cand incepe sa se incalzeasca parca e mai vizibil display-ul si parca nici nu mai licare asa de des.. :hyper:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

haaaa...ce chestie interesanta,la mine problema persista mai mult cand e frig afara,cand incepe sa se incalzeasca parca e mai vizibil display-ul si parca nici nu mai licare asa de des.. :hyper:

 

Subscriu. Doar cand e frig o mai patesc si eu. Si tot atunci nu merge nici buzzerul de la semnalizare (semnalele se aprind afara, sagetile se aprind in bord dar nu se aude nici un sunet). Cred ca e de la bateria de 9 ani :)

Link to comment
Share on other sites

nu este de la baterie sigur,bateria mea are doar 1 an si cateva luni,deci problema din cauza bateriei..nu..sper ca pana ma duc cu ea la revizie cineva sa imi pote da un sfat sau poate chiar sa ne lumineze si pe noi care este cauza problemei,in fine..asteptam alte posturi pe tema asta..ms
Link to comment
Share on other sites

nu este de la baterie sigur,bateria mea are doar 1 an si cateva luni,deci problema din cauza bateriei..nu..sper ca pana ma duc cu ea la revizie cineva sa imi pote da un sfat sau poate chiar sa ne lumineze si pe noi care este cauza problemei,in fine..asteptam alte posturi pe tema asta..ms

 

Pai daca tot te duci cu ea la revizie (in cazu in care o faci la reprezentanta) poate-i intrebi, rezolvi problema si ne spui si noua :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.