Jump to content

ET potrivit pentru E46?


Johann

Recommended Posts

Pana recent am primit 2 explicatii contradictorii la conceptul de ET (in ceea ce prijeste jantele). Insa acum am gasit raspunsul exact: ET este distanta (offsetul) dintre centrul jantei si butuc.

http://en.wikipedia.org/wiki/Offset_%28wheel%29

 

Acum va intreb, merg jante cu ET 35 montate pe E46 (E46 in mod oficial accepta numai jante cu ET 47) ?

Sau ce modificari trebuie aduse...ceva distantiere poate...? deoarece conform definitiei de mai sus, cu cat ET-ul e mai mic, cu atat distanta dintre centrul jantei si butuc e mai mica, adica janta e mai bagata inauntru. Intreb, pentru ca va zic sigur ca am vazut jante cu ET 35 puse pe E46 (exemplu jantele M3 Dream replica pe 17).

Edited by Johann
Link to comment
Share on other sites

am inteles...deci merg si ET-uri mai mici...

 

dar cum ramane cu definitia ET-ului? Vad ca voi sustineti ca cu cat e ET-ul mai mic, cu atat sunt mai in afara jantele pe masina. Insa definitia din linkul atasat in primul post, de pe wikipedia, spune exact invers, ca ET-ul e distanta dintre planul rotii si butuc...si mi se pare logic sa fie asa. Voi cum explicati versiunea voastra (invers decat cea de pe wiki)?

Link to comment
Share on other sites

am inteles...deci merg si ET-uri mai mici...

 

dar cum ramane cu definitia ET-ului? Vad ca voi sustineti ca cu cat e ET-ul mai mic, cu atat sunt mai in afara jantele pe masina. Insa definitia din linkul atasat in primul post, de pe wikipedia, spune exact invers, ca ET-ul e distanta dintre planul rotii si butuc...si mi se pare logic sa fie asa. Voi cum explicati versiunea voastra (invers decat cea de pe wiki)?

 

http://vw.zenseeker.net/Wheels-BoltPattern.htm

 

si

 

http://forums.bimmerforums.com/forum/showthread.php?t=1152712

Edited by unvicont
Link to comment
Share on other sites

in poza de pe wiki era un offset negativ? :laugh: ca si pe mine ma bagase in ceata putin...

 

Bineinteles

Sunt si jante cu offset negativ

Din cate stiu eu, sunt unele masini de curse, sau masini de showroom ce folosesc astfel de jante.

Userul c-sainz a deschis un topic f util despre jante si anvelope aici pe forum....

Link to comment
Share on other sites

Bineinteles

Sunt si jante cu offset negativ

Din cate stiu eu, sunt unele masini de curse, sau masini de showroom ce folosesc astfel de jante.

Userul c-sainz a deschis un topic f util despre jante si anvelope aici pe forum....

da am vazut topicul si am vazut si jante cu et negativ, pe bmw syndikat.radeam ptr ca au pus aia de la wiki asa ceva cand era vorba e offset, cand se stie ca majoritatea jantelor au offset pozitiv.

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.