Jump to content

Polemici


Sly

Recommended Posts

Nu este un articol,e doar o opinie personala.Nu doresc sa mi exprim talentul literar si nici sa par mai inteligent decat sunt.

 

Stilul meu este mai direct si din acest motiv s ar putea sa i deranjez pe unii.ghinion.imi asum riscul.

 

M am saturat sa i tot aud pe unii si pe altii lamentandu se ca niste femei la menopauza de diferite probleme existentiale...ne este rusine ca suntem romani,nu avem nici un orizont,ne vine sa plecam cat vedem cu ochii,tara se duce dracului etc

 

In opinia mea poporul asta si a cam pierdut coloana vertebrala,am ajuns sa acceptam cu seninatate sa ni se usureze toti in cap si mai rau, zicem si merci..

 

Urasc Miorita, iar pe imbecilii care si duc zilele in concordanta cu principiile ei divine ii privesc cu mila amestecata cu dispret.Cat despre cei care urmeaza dictonul"intoarce si celalalt obraz"asteptand sa ajunga la nirvana in viata asta le dau o stire socanta:fratilor,traiti in lumea reala,fizica,palpabila-nu va mai complaceti in situatia de victime.Caracterul marilor natiuni nu s a format intorcand obrazul...

 

Auzi permanent vaicareli de genul nu se mai poate,isi bat astia joc de noi,s a scumpit benzina etc.foarte adevarat.e greu pt multi,e foarte greu.dar asta nu inseamna ca lumea s a sfarsit si apocalipsa e aproape..ce sa zicem atunci de bunicii nostri,care multi au trecut printr un razboi,unii au indurat lipsuri de neimaginat ani in sir,sa vorbim de parintii nostri care faceau foamea pe vremea raposatului stand in frig si bezna,uneori cu frica n coaste..astia au dus intr adevar o viata grea.

 

Ipocrizia e mare,multi se ascund in spatele unui pseudonim intr o lume virtuala si fac pe inteleptii neamului dand sfaturi nepretuite...le multumim pe aceasta cale.

 

Ajungand la caracterul nostru,al romanilor ca natie,a trecut de mult vremea cand aveam si noi cojones si sange rosu n vene...fara fals patriotism.luati exemplul unui sarb,polonez,finlandez sau galbejit de prin vietnam...avem ce invata de la ei,asta inseamna sa ai coloana vertebrala si sa nu accepti rahatul orisicui.

 

Sa ti fie rusine ca esti roman...da, mi e rusine de unii romani si de liderii nostri actuali care o tin in plecaciuni la toti degeneratii de pe la FMI.vreau sa prind si eu ziua cand o sa putem ridica si noi drapelul deasupra casei fara sa fii dispretuit pt asta sau privit ca un extremist de ceilalti compatrioti,cand vom scapa de mentalitatea de looseri mioritici si ne vom lua destinul in propriile maini..

 

Iar pentru cei care s au saturat de Romania am o noutate:lumea e mare fratilor,nu va tine nimeni.am multi pieteni plecati pe dincolo de ani buni,insa n a uitat nici unul de unde a plecat si cu siguranta sunt mandri ca sunt romani.

 

Problema sunt javrele ipocrite de pe la noi,dintre care multi nu au habar cum se castiga o paine in mod cinstit sau stau pe banii parintilor...culmea ca astia urla ca din gura de sarpe ca e grea viata si e nasol sa te numesti roman.

 

p.s.daca am jignit pe cineva mea culpa dar mi se rupe cu desavarsire

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Auzi permanent vaicareli de genul nu se mai poate,isi bat astia joc de noi,s a scumpit benzina etc. - Exact. ÂŞi ? Nu mai alimentĂŁm sau cum ?

 

Ipocrizia e mare, multi se ascund in spatele unui pseudonim intr o lume virtuala si fac pe inteleptii neamului dand sfaturi nepretuite...le multumim pe aceasta cale.

Iar pentru cei care s au saturat de Romania am o noutate:lumea e mare fratilor,nu va tine nimeni. Exact. Ce ĂŽi reĂžine, dacĂŁ tot e o ĂžarĂŁ de rahat ?

 

...multi nu au habar cum se castiga o paine in mod cinstit sau stau pe banii parintilor...- Corect.

 

Bine punctat, sly. -_- :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

[...]Problema sunt javrele ipocrite de pe la noi,dintre care multi nu au habar cum se castiga o paine in mod cinstit sau stau pe banii parintilor...culmea ca astia urla ca din gura de sarpe ca e grea viata si e nasol sa te numesti roman.

pfooaaai... ai spus-o p-asta asa cu sete... foarte tare!

 

ma gandesc totusi ca se vor simti "ofensati" si unii de pe acest forum... :popcorn:

Link to comment
Share on other sites

pfooaaai... ai spus-o p-asta asa cu sete... foarte tare!

 

ma gandesc totusi ca se vor simti "ofensati" si unii de pe acest forum... :popcorn:

nu asta a fost intentia mea.nu cunosc cu ce se ocupa cei de pe forum.daca am jignit pe cineva imi asum responsabilitatea.oricum vad ca nu se prea inghesuie nimeni sa comenteze.sunt un om care spune lucrurile pe fata si chiar cred in ce zic.asta deranjeaza pe multi.soarta...

Link to comment
Share on other sites

Nu esti singurul. Problema e ca se pare ca inca mai exista in programa scolara.

mihai chiar daca am avut conflictele noastre ma bucur ca mai exista cineva care mi impartaseste punctul de vedere in aceasta privinta

Link to comment
Share on other sites

nu asta a fost intentia mea.nu cunosc cu ce se ocupa cei de pe forum.daca am jignit pe cineva imi asum responsabilitatea.oricum vad ca nu se prea inghesuie nimeni sa comenteze.sunt un om care spune lucrurile pe fata si chiar cred in ce zic.asta deranjeaza pe multi.soarta...

 

sunt cativa "autodidacti" teribili pe forum! a punctat bine @XXL.

inalta moralitate, lectii de viata, exemplu personal, s.a.m.d.... si cand colo lipitori pe spatele parintilor. sau la facultate(cu plata binenteles ca la "fara plata" se intra cu pile :thumbsup: )

 

ipocritii de azi...conducatorii de maine ?

Edited by unvicont
Link to comment
Share on other sites

Sly06,respect!!! Foarte buna parerea ta,ti-o impartasesc;ba mai mult,eu as fi fost mai dur,dar ai perfecta dreptate;si stai linistit ca vor veni si cei ce nu sunt deacord,putintica rabdare insa... :thumbsup:

 

sunt cativa autodidacti teribili pe forum! a punctat bine @XXL.

inalta moralitate, lectii de viata, exemplu personal, s.a.m.d.... si cand colo lipitori pe spatele parintilor. sau la facultate(cu plata binenteles ca la "fara plata" se intra cu pile :thumbsup: )

 

ipocritii de azi...conducatorii de maine ?

Unvicont,sa ne fereasca Dumnezeu si de astia,ca vor fi la fel sau chiar mai rai decat actualii!!

Link to comment
Share on other sites

Sly06,respect!!! Foarte buna parerea ta,ti-o impartasesc;ba mai mult,eu as fi fost mai dur,dar ai perfecta dreptate;si stai linistit ca vor veni si cei ce nu sunt deacord,putintica rabdare insa... :thumbsup:

rabdarea nu este una din calitatile mele :rolleyes: cat despre opozanti e ok ca doar de aia l am intitulat polemici

Link to comment
Share on other sites

Ipocrizia e mare,multi se ascund in spatele unui pseudonim intr o lume virtuala si fac pe inteleptii neamului dand sfaturi nepretuite...le multumim pe aceasta cale.

 

 

 

p.s.daca am jignit pe cineva mea culpa dar mi se rupe cu desavarsire...

Touche!

Sa vedem daca recunoastem personajele :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

mihai chiar daca am avut conflictele noastre ma bucur ca mai exista cineva care mi impartaseste punctul de vedere in aceasta privinta

 

Eu nu tin cont de divergentele aparute la un moment dat. Sunt inevitabile pe un forum si chiar daca se ajunge si la mici intepaturi cateodata, cine pune la suflet astfel de lucruri pe un forum, e un mare idiot, inseamna ca in viata reala e victima sigura.

 

ON: Resemnare in fata mortii, intoarcerea obrazului, razbunarea e arma prostului, etc. Rahaturile astea ni seredau la scoala inca de mici, rahaturile astea separa la un moment dat invingatorii de invinsi. Noi nu suntem invatati sa nu ne dam batuti, sa luptam, daca suntem calcati in picioare sa avem grija sa calcam de 10 ori mai tare la momentul potrivit pe cel ce a facut asta, sa vada toata lumea ca nu e bine sa se puna cu noi, etc. Daca vrem sa ajungem vreodata undeva acolo sus, trebuie sa incepem sa schimbam tot, sa taiem raul de l a radacina. Bineinteles, eu as incepe prin biciuirea in Piata Universitatii a celor care au introdus Miorita in programa scolara.

Edited by MihaiC
Link to comment
Share on other sites

sunt cativa autodidacti teribili pe forum! a punctat bine @XXL.

 

asta nu e rau deloc...autodidactii sunt cei mai destepti oameni...de la a invata de la ce au facut altii,pana la a avea capacitatea de creatie mai este doar un mic pas...

Link to comment
Share on other sites

Totul OK,mai putin atitudinea asta de "rupincurist"

bine,limbajul meu nu e intotdeauna cel mai potrivit.pt asta scuze celor mai sensibili.si ca sa reformulez:mi e total indiferent.e mai bine?la atitudine nu renunt

Link to comment
Share on other sites

Da, Cristi, dar Miorita e creme de la creme. Mai sunt multe altele, dar mai subtile, pe cand marea asta capodopera e pe direct, parca a fost scrisa special sa inteleaga si cel mai prost. Pai, urmand chiar exemplul tau, puradeii nemtalailor invata despre deutchland uber alles iar ai nostri despre resemnare in fata mortii ! Evident, rezultatul e simplu, ei au BMW, noi avem by renault. :frantics: Edited by MihaiC
Link to comment
Share on other sites

Pai ce, numai Miorita?

Fefeleaga, MIstretul cu colti de... Ion, Baltagul si multe, multe altele. Au fix aceeasi tonalitate. E chestia aia, caracterul unui popor nu ai cum sa-l schimbi.

suntem mult prea pacifisti.vorba lui calinescu:am dus prea multe razboaie sfinte de aparare :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Foarte bun articolul!

Ce imi pare rau apropo de romani este ca nu mai vad optimismul acela dupa revolutie , sau cel dinainte de alegerile din 96 cand multi sperau intr-o schimbare.Asta e viata te loveste de multe ori , dar trebuie sa te ridici si sa incerci din nou.Chiar sunt curios ce va fi la urmatoarele alegeri...

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Ati luat-o pe ulei cu articolele astea :laugh:

 

Pacat ca unii gasesc anumite pasaje in ele si, scose din context, se folosesc de acestea ca sa atace mascat alti useri si implicit sa creeze flame, unii mai sunt si moderatori, destul de trist :wacko:

 

Apropos de asta, poate scriu si eu un articol despre "meseria de moderator", fara legatura bineinteles :)

Edited by poleposition
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Foarte bun articolul!

Ce imi pare rau apropo de romani este ca nu mai vad optimismul acela dupa revolutie , sau cel dinainte de alegerile din 96 cand multi sperau intr-o schimbare.Asta e viata te loveste de multe ori , dar trebuie sa te ridici si sa incerci din nou.Chiar sunt curios ce va fi la urmatoarele alegeri...

merci.din nefericire cand ti o iei de prea multe ori pe cocoasa nu ti mai poti pastra optimismul...cat despre alegeri,va fi un vot de blam probabil ca atunci cand era sa castige vadim.prin 2000 parca

 

Ati luat-o pe ulei cu articolele astea :laugh:

 

Pacat ca unii gasesc anumite pasaje in ele si, scose din context, se folosesc de acestea ca sa atace mascat alti useri si implicit sa creeze flame, unii mai sunt si moderatori, destul de trist :wacko:

 

Apropos de asta, poate scriu si eu un articol despre "meseria de moderator", fara legatura bineinteles :)

crede ma ca nu asta a fost intentia mea cand mi am postat opinia desi am intitulat o polemici.am vrut doar sa ating unele puncte sensibile in viziunea mea..cat despre meciurile personale dintre colegii de pe forum n am nici o treaba cu asta :popcorn:

Edited by sly06
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Nu este un articol,e doar o opinie personala.Nu doresc sa mi exprim talentul literar si nici sa par mai inteligent decat sunt.

 

Stilul meu este mai direct si din acest motiv s ar putea sa i deranjez pe unii.ghinion.imi asum riscul.

 

M am saturat sa i tot aud pe unii si pe altii lamentandu se ca niste femei la menopauza de diferite probleme existentiale...ne este rusine ca suntem romani,nu avem nici un orizont,ne vine sa plecam cat vedem cu ochii,tara se duce dracului etc

 

In opinia mea poporul asta si a cam pierdut coloana vertebrala,am ajuns sa acceptam cu seninatate sa ni se usureze toti in cap si mai rau, zicem si merci..

 

Urasc Miorita, iar pe imbecilii care si duc zilele in concordanta cu principiile ei divine ii privesc cu mila amestecata cu dispret.Cat despre cei care urmeaza dictonul"intoarce si celalalt obraz"asteptand sa ajunga la nirvana in viata asta le dau o stire socanta:fratilor,traiti in lumea reala,fizica,palpabila-nu va mai complaceti in situatia de victime.Caracterul marilor natiuni nu s a format intorcand obrazul...

 

Auzi permanent vaicareli de genul nu se mai poate,isi bat astia joc de noi,s a scumpit benzina etc.foarte adevarat.e greu pt multi,e foarte greu.dar asta nu inseamna ca lumea s a sfarsit si apocalipsa e aproape..ce sa zicem atunci de bunicii nostri,care multi au trecut printr un razboi,unii au indurat lipsuri de neimaginat ani in sir,sa vorbim de parintii nostri care faceau foamea pe vremea raposatului stand in frig si bezna,uneori cu frica n coaste..astia au dus intr adevar o viata grea.

 

Ipocrizia e mare,multi se ascund in spatele unui pseudonim intr o lume virtuala si fac pe inteleptii neamului dand sfaturi nepretuite...le multumim pe aceasta cale.

 

Ajungand la caracterul nostru,al romanilor ca natie,a trecut de mult vremea cand aveam si noi cojones si sange rosu n vene...fara fals patriotism.luati exemplul unui sarb,polonez,finlandez sau galbejit de prin vietnam...avem ce invata de la ei,asta inseamna sa ai coloana vertebrala si sa nu accepti rahatul orisicui.

 

Sa ti fie rusine ca esti roman...da, mi e rusine de unii romani si de liderii nostri actuali care o tin in plecaciuni la toti degeneratii de pe la FMI.vreau sa prind si eu ziua cand o sa putem ridica si noi drapelul deasupra casei fara sa fii dispretuit pt asta sau privit ca un extremist de ceilalti compatrioti,cand vom scapa de mentalitatea de looseri mioritici si ne vom lua destinul in propriile maini..

 

Iar pentru cei care s au saturat de Romania am o noutate:lumea e mare fratilor,nu va tine nimeni.am multi pieteni plecati pe dincolo de ani buni,insa n a uitat nici unul de unde a plecat si cu siguranta sunt mandri ca sunt romani.

 

Problema sunt javrele ipocrite de pe la noi,dintre care multi nu au habar cum se castiga o paine in mod cinstit sau stau pe banii parintilor...culmea ca astia urla ca din gura de sarpe ca e grea viata si e nasol sa te numesti roman.

 

p.s.daca am jignit pe cineva mea culpa dar mi se rupe cu desavarsire

 

Up! :sorcerer:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.