Jump to content

Jante 17" Prea mari pentru seria 3 ?


CooLmaN

Recommended Posts

Un prieten are un seria 3 din 2006, si a cumparat-o cu jante de 17" si cauciucuri 225/45.

La schimbarea directiei se simte foarte greu in volan.

Ce ar trebui sa faca ?

Sa vanda jantele si sa-si ia unele pe 16 ca sa mearga mai bine.

Sau, sa-si puna alte cauciucuri mai inguste sau mai late?

Link to comment
Share on other sites

Un prieten are un seria 3 din 2006, si a cumparat-o cu jante de 17" si cauciucuri 225/45.

La schimbarea directiei se simte foarte greu in volan.

Ce ar trebui sa faca ?

Sa vanda jantele si sa-si ia unele pe 16 ca sa mearga mai bine.

Sau, sa-si puna alte cauciucuri mai inguste sau mai late?

la seria 3 e90 dimensiunea minima este 205/55R16 si cea maxima este 255/30R19 pentru spate si 225/35R19 pentru fata.

ce are el pe masina este foarte bun din toate punctele de vedere.si pentru un confort cat de cat rezonabil si pentru masina.

Daca are BMW ar trebui sa stie ca directia este mai greoaie,in viteaza intra mai greu,ambreaj mai greu etc....conduce BMW si este ceva normal la marca asta

 

am mai vb despre stilul bmw pe aici

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/98237-mie-nu-mi-trebuie-bmw/

Link to comment
Share on other sites

Un prieten are un seria 3 din 2006, si a cumparat-o cu jante de 17" si cauciucuri 225/45.

La schimbarea directiei se simte foarte greu in volan.

Ce ar trebui sa faca ?

Sa vanda jantele si sa-si ia unele pe 16 ca sa mearga mai bine.

Sau, sa-si puna alte cauciucuri mai inguste sau mai late?

Nu poate sa aiba legatura cu dimensiunea cauciucurilor. Depinde cu ce compara cand i se pare ca directia merge mai greu. La unele modele mai noi, dupa 2008 , s-a pus pompa de servo electrica care vireaza mult mai usor decat cea hidraulica. Diferenta este foarte mare. E bine sa faca unele verificari pentru linistea lui dar nu cred ca e nimic in neregula cu masina, cu atat mai putin dimensiunea cauciucurilor :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Eu am schimbat acum cateva zile rotile de iarna de 16 cu cele de vara de 17 si am sesizat ca e putin mai grea directia, sau poate doar mi s-a parut, poate eram prea atent la feeling-ul volanului.

Oricum, directia merge clar mai greu decat la multe alte masini, poate sa ne zica si colegul @ms88cro ca si el credea ca e ceva in neregula, conducand inainte un Golf 5 si Audi A4, dar nu avea masina nimic.

Mie chiar imi place cum se simte, iti da senzatia de masina mai serioasa.

Fratele meu are un 207 si invarti volanul cu un deget, e ca o jucarie.

Edited by Adrian M
Link to comment
Share on other sites

Oricum, directia merge clar mai greu decat la multe alte masini, poate sa ne zica si colegul @ms88cro ca si el credea ca e ceva in neregula, conducand inainte un Golf 5 si Audi A4, dar nu avea masina nimic.

Mie chiar imi place ca e mai grea directia, iti da senzatia de masina mai serioasa.

Mai avem un 207 in familie si invarti volanul cu un deget, e ca o jucarie.

Asta confirma ce am spus mai devreme. VAG au introdus mai devreme caseta de directie electrica , am intalnit la un passat 2006 .

Link to comment
Share on other sites

Daca nu a mai avut E90 sau alt bmw...spune`i ca masina nu are nimic!

Asa au bmw`urile directia putin mai greoaie,sau volanul merge mai greu...pt ca au tractine pe spate!

Daca se suie intr`un passat o sa creada ca are masina stricata!:)))))

Link to comment
Share on other sites

Daca nu a mai avut E90 sau alt bmw...spune`i ca masina nu are nimic!

Asa au bmw`urile directia putin mai greoaie,sau volanul merge mai greu...pt ca au tractine pe spate!

Daca se suie intr`un passat o sa creada ca are masina stricata!:)))))

Pai, ar fi trebuit sa spui TOT, ca la ...preot: ce motor are pe masina si ce model de jante? La un motor mic se simte mai tare cresterea dimensiunii rotilor. La fel, daca jantele sunt grele! (am avut un Grande Punto si am un Bravo 2010 si are dreptate! le misti cu un deget, chiar si pe modul SPORT!!)

Link to comment
Share on other sites

initiatorul topicului a arnucat undita si a lasat-o in balta si noi dezbatem subiectul :))

sunt cateva topcuri lungi dedicate modelului E90.ar fi bine si frumos daca le-ar face unul singur si l-ar pune pinned.asa sare in ochi ci noilor posesori.

 

cand mi-am luat maisna din germania,plecasem pentru seria 5 e60.acolo am vazut seria 3 e90 mai de aproape si nici nu am stat pe ganduri cand am luat-o.am mai ars-o pe acolo vreo 3 zile,timp in care am mers cu masina la greu<prin munchen>.apoi a urmat drumul spre casa.germania-austria-ungaria-romania.

toate bune si frumoase.prin romania am mers destul de bine si intins.drum destul de bun.dar de la iesirea de pe A1 catre Titu sunt vreo 20 de km de drum foarte denivelat.cand am intrat cu masina pe drumul ala imi venea sa plang.nu imi venea sa cred pe ce am dat 22.000 de euro. :))

 

prin asta vreau sa spun ca si eu am avut un soc cand am luat masina.se pare ca este ceva normal :))

Link to comment
Share on other sites

Scuze baieti, doar ce m-am intors. Mersi de raspunsuri, chiar nu ma asteptam sa fiti atat de prompti.

Eu deschid de obicei posturi pe E60, si-acolo se RASPUNDE MULT MAI GREU ( Aviz celor de-acolo )

Momentan are jante de tabla cu cauciucuri de iarna pe 16 pe ea. Vreau sa spun ca diferentza e enorma.

EL intr-adevar vine de la un Megane :D la un seria 3, din 2006, e clar o diferentza.

Dar am condus-o si eu, si mi se pare putin cam tare, poate chiar prea tare ... cel putin fata de E60-ul meu, eu avand tot pe 17 si ROF-uri

Am un topic pe anuntzuri cu jantele si cauciucurile, nu stiu dk am voie sa pun aici linkul dar cred ca il puteti gasi sa vedeti.

O sa-i transmit toate astea, si eu i-am recomandat SA LE TINA, 16" sunt prea mici.

Ca dovada, vara asta o sa trec si eu pe E60 la 19" :D Cam indraznetz pentru RO, dar WISH ME LUCK !!!

Link to comment
Share on other sites

Fara suparare, dar Megane-ul NU PREA ARE directie!! Mai exact, nu "simti" directia! Nu este doar parerea mea (am condus destul modelul) ci al tuturor celor care l-au testat! (am inteles ca s-a mai "lucrat" la modelul nou). Deci, e firesc sa simta directia grea. Apoi, nu ai scris CE MOTOR are? Si, anvelopele pe 17" sunt run flat?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.