Jump to content

un supercar de la BMW?


Sly

Recommended Posts

nu,nu, stati linistiti,inca n a aparut din pacate...pe cand totusi un supercar de la constructorul bavarez?

 

este o intrebare la care probabil multi dintre pasionatii marcii asteapta un raspuns..sa speram ca va veni curand.supercarul.

 

la sfarsitul anilor 70,dupa cum probabil majoritatea stiu,bmw a lansat modelul m1,construit intre anii 1978-1981,in colaborare cu lamborghini sub patronajul diviziei motorsport.

 

s a dorit a fi un prototip dedicat curselor,insa au fost construite si un numar de 456 exemplare.a fost primul(si ultimul) supercar autentic de la bmw,avand un motor 6 cilindri in linie amplasat central.acesta dezvolta o putere de 277 cp,insa au fost modele pt. circuit supraalimentate cu turbina care produceau aprox. 850 cp.

 

 

post-44929-0-69877100-1300898232_thumb.jpg

 

 

 

din nefericire strategia concernului a dus la axarea pe alte directii in privinta productiei,modelul fiind destul de repede abandonat,desi motorul a stat la baza dezvoltarii altor modele ulterioare ale diviziei m.

 

intrebarea legitima este,considerand traditia marcii si orientarea spre sportivitate,precum si pasii importanti facuti de concurenta directa in acest sens,pe cand un supercar autentic?

 

ar fi o completare fireasca la gama de modele a constructorului,gama in continua expansiune de altfel,un varf de lance menit sa sporeasca prestigiul si imaginea bmw,imagine de marca sportiva.dar care dupa parerea mea are de suferit prin prisma acestei lacune,mai ales in contextul concurentei directe.

 

nu putem decat sa speram ca managementul concernului va lua in considerare un astfel de proiect.

 

sa nu uitam ca bmw a furnizat propulsorul v12 de 670 cp aspirat de pe mclaren f1,precum si dezvoltarea celor din formula 1,deci material ar fi...

 

pana atunci se pare ca sunt ceva sperante,cel putin la nivel de prototipuri sau teaser...se pare ca se preconizeaza ceva in urmatorii ani.

 

post-44929-0-01461900-1300898861_thumb.jpg

post-44929-0-37513600-1300898168_thumb.jpg

post-44929-0-72013200-1300898198_thumb.jpg

post-44929-0-26956700-1300898867_thumb.jpg

post-44929-0-07457900-1300898904_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

pai nu stiu ce sa zic...ar fi aiurea.asteptam de mult un supercar..

 

ar fi pacat sa se renunte din nou.se pare ca era preconizat pt 2012.

 

daca stam sa ne gandim nici vag nu castiga cu veyronul,dar ce imagine au castigat.. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

adica ce vrei sa insinuezi,ca daca n o sa ti permiti niciodata asa ceva n ai dreptul sa fii interesat?

 

ce chestie domnule,la plictiseala cronica de pe forum incerci sa vii cu ceva de bun simt care sa nu implice scandal si porcaieli si deja avem carcotasi...fara suparare.

 

poate altii ar fi interesati.nu stiu ce procent din populatia lumii si ar permite vreodata un supercar insa am impresia ca sunt multi pasionati de subiect.

 

cat despre chat room n ai decat sa l redeschizi si putem avea acolo toate discutiile derizorii din univers.asta chiar avea legatura cu bmw.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

BMW a fabricat si un prototip M8 (E31) dar a renuntat la el considerand ca nu vor exista cumparatori pt el.Din pacate BMW s-a cam ars cu seria 8 care nu prea s-a vandut asa ca nu cred ca vom vedea un supercar prea curand de la BMW.Se axeaza acum pe seria 6 care a avut un succes foarte mare.
Link to comment
Share on other sites

adica ce vrei sa insinuezi,ca daca n o sa ti permiti niciodata asa ceva n ai dreptul sa fii interesat?

 

ce chestie domnule,la plictiseala cronica de pe forum incerci sa vii cu ceva de bun simt care sa nu implice scandal si porcaieli si deja avem carcotasi...fara suparare.

 

poate altii ar fi interesati.nu stiu ce procent din populatia lumii si ar permite vreodata un supercar insa am impresia ca sunt multi pasionati de subiect.

 

cat despre chat room n ai decat sa l redeschizi si putem avea acolo toate discutiile derizorii din univers.asta chiar avea legatura cu bmw.

 

Te superi degeaba ºi nu vreau sã insinuez nimic, ÎÞi zic direct În faÞã, nu sunt vreun bãiat timid.

 

N-am zis cĂŁ n-ai dreptul sĂŁ fii interesat, sĂŁ cauĂži toate datele pe care doreÂşti sĂŁ le aflii, sĂŁ faci tot ce vrei tu, ĂŽnsĂŁ nu e nevoie de un topic pentru aÂşa ceva.

 

Dacã topicul ar fi fost util, ÎÞi zic sigur cã nu aº fi spus nimic negativ, Însã, În condiÞiile actuale, mi se pare o discuÞie de ºpriÞ sau de faÞa blocului, În care poÞi construi cartiere de vile În câteva minute, cu gândul.

 

Sunt destule maºini existente pe care le putem elogia, ce rost are sã vorbim despre o maºinã care Încã nu existã ºi pe care oricum n-am putea s-o cumpãrãm prea curând.

 

Eu n-am cum sĂŁ redeschid nimic, sunt un utilizator ca oricare altul.

Link to comment
Share on other sites

BMW a fabricat si un prototip M8 (E31) dar a renuntat la el considerand ca nu vor exista cumparatori pt el.Din pacate BMW s-a cam ars cu seria 8 care nu prea s-a vandut asa ca nu cred ca vom vedea un supercar prea curand de la BMW.Se axeaza acum pe seria 6 care a avut un succes foarte mare.

+1, asa a fost si cu "goldfish" e32

Link to comment
Share on other sites

nu este la latitudinea ta sa decizi daca un topic este util sau nu.

 

este parerea ta si poti sa ti o pastrezi.personal nu ma priveste.

 

nu ti convine ceea ce vezi,nu citesti.forumul e mare

Edited by sly06
Link to comment
Share on other sites

BMW a fabricat si un prototip M8 (E31) dar a renuntat la el considerand ca nu vor exista cumparatori pt el.Din pacate BMW s-a cam ars cu seria 8 care nu prea s-a vandut asa ca nu cred ca vom vedea un supercar prea curand de la BMW.Se axeaza acum pe seria 6 care a avut un succes foarte mare.

 

 

profitabilitatea unui supercar e indoielnica mai ales in conditiile actuale.

 

cu toate acestea unele concerne au decis sa mearga in aceasta directie pentru imaginea si prestigiul brandului(cazul bugatti veyron).

 

cred ca daca pierzi pe o parte,castigi altundeva...

 

la promotor au zis ca au vazut primele teste cu noul supercar de la bmw , care ar urma sa iasa cat de curand ! :)

 

 

m as bucura sa fie asa.este o chestie de orgoliu al marcii,pana la urma.nu este posibil ca bmw,o marca consacrata prin caracterul sportiv,sa nu fie reprezentata in acest segment.

 

cred ca e doar o chestiune de timp,probabil intarziata de conditiile economice neprielnice momentan.

 

mai ales avand in vedere concurenta directa,adica audi prinr8, veyron si mercedes prin slr.

 

cat despre prototip,nu am vazut emisiunea mentionata,dar din fotografii(daca e vorba de modelul alb) am impresia ca motorul este amplasat frontal.

Link to comment
Share on other sites

BMW a fabricat si un prototip M8 (E31) dar a renuntat la el considerand ca nu vor exista cumparatori pt el.Din pacate BMW s-a cam ars cu seria 8 care nu prea s-a vandut asa ca nu cred ca vom vedea un supercar prea curand de la BMW.Se axeaza acum pe seria 6 care a avut un succes foarte mare.

 

Parca in sua au avut succes cu e31-ul .

 

Si la faza cu m8-ul , e de discutat treaba , eu tot cred ca de vina pt. neintrarea in productie a acelei masini este mclaren-ul .

Link to comment
Share on other sites

Ăn nici un caz acum, având ĂŽn vedere situaĂžia economicĂŁ.

fi sigur ca publicu tinta a unui supercar nu e omul de rand afectat de situatia economica :

- daca te uiti in ultima vreme au aparut multe supercaruri : Veyron SS , Lexus LFA , Lambo nou , Aston Martin one77 (sau cum il cheama) ..... R8 cu nspe mii de motorizari si sau cabrio ...

Ma rog eu cred ca ar fi cazu sa lanseze si ei ceva nu de alta da sa ma mai uit si eu la ceva

Link to comment
Share on other sites

Fii sigur că publicul ţintă al unui supercar fabricat de BMW nu este publicul ţintă al Veyron-ului.

 

Bugatti reprezintă o cu totul altă marcă, indiferent că VW a readus-o la viaţă.

Bugatti era, în afară de Duesenberg, cam cea mai luxoasă şi mai competitivă marcă auto din lume la începutul secolului până la începutul celui De-al Doilea Război Mondial.

 

Pentru oamenii care ar cumpăra un supercar BMW, adică o maşină de maxim 250 000 €, suma nu e de scos din buzunar în timpul crizei.

 

Ei au experienţa altor maşini pe care le-au scos în perioade nasoale şi care nu prea au avut succes, de exemplu seria 8.

Da, au fost cumpărate, însă nu în număr foarte mare, nu au atins vânzările aşteptate.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Parca in sua au avut succes cu e31-ul .

 

Si la faza cu m8-ul , e de discutat treaba , eu tot cred ca de vina pt. neintrarea in productie a acelei masini este mclaren-ul .

Tocmai ca in SUA nu a avut succes , si au retras-o mai inainte decat de pe piata europeana.

Link to comment
Share on other sites

.

 

eu tot cred ca de vina pt. neintrarea in productie a acelei masini este mclaren-ul .

 

 

nu cred ca m8 si mclaren pot fi puse in aceeasi oala...sunt masini din clase diferte la preturi diferite...

 

revin,singura masina care a intrunit toate majoritatea conditiilor impuse de un supercar a fost m1.desi motorizarea de strada nu a fost una exceptionala,chiar pentru sfarsitul anilor 70.

 

politica firmei este axata din cate vad pe aparitia de noi serii si crossovere,ceea ce este de discutat.

Link to comment
Share on other sites

E foarte simplu.

 

DacĂŁ te apuci sĂŁ construieÂşti ceea ce vor cei pasionaĂži, ajungi la faliment.

 

O corporaÞie atât de mare ca BMW n-ar mai exista astãzi dacã nu ar face studii de piaÞã, dacã nu ar construi ceea ce se cumpãrã.

 

Ca un exemplu, dupã cel De-al Doilea Rãzboi Mondial, desi oamenii pasionaÞi laudã BMW V8 (502) ºi alte maºini din perioada respectivã, acele maºini n-au Þinut marca În viaÞã ci motocicletele.

 

Iar M1 a fost un eÂşec total.

 

Acum e foarte iubitĂŁ datoritĂŁ design-ului Âşi faptului cĂŁ este extrem de rarĂŁ, deci valoreazĂŁ mult Âşi e cĂŁutatĂŁ de colecĂžionari, ĂŽnsĂŁ la momentul respectiv n-a avut succes.

 

Dacã-mi amintesc bine, regulamentele de curse s-au schimbat exact când a apãrut ºi din acest motiv, n-au mai putut s-o foloseascã, iar maºina e mai mult Lamborghini decât BMW.

Link to comment
Share on other sites

În nici un caz acum, având în vedere situaţia economică.

Au avut vânzări peste aşteptări...Printre cele mai bune din europa.

În plină criză, pe lângă asta..au reuşit să bage în maşini materiale şi piese de calitate şi mai bună..Pe când alte maşini au făcut compromisuri ca să scadă preţurile şi să crească vânzările...TEORETIC

Link to comment
Share on other sites

Au avut vânzări peste aşteptări...Printre cele mai bune din europa.

În plină criză, pe lângă asta..au reuşit să bage în maşini materiale şi piese de calitate şi mai bună..Pe când alte maşini au făcut compromisuri ca să scadă preţurile şi să crească vânzările...TEORETIC

 

Asta s-a întâmplat tocmai pentru că s-au axat pe maşini cu preţuri normale pentru nivelul mărcii. Printre cele mai bine din clasa premium, nu per total.

 

De ce crezi că vor să scoată tot felul de maşini economice, chiar si scutere? Pe asta se bazează de fapt vânzările, maşinile de genul M6 sunt bune la imagine, dar nu vinzi foarte multe.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Au avut vânzãri peste aºteptãri...Printre cele mai bune din europa.

Ăn plinĂŁ crizĂŁ, pe lângĂŁ asta..au reuÂşit sĂŁ bage ĂŽn maÂşini materiale Âşi piese de calitate Âşi mai bunĂŁ..Pe când alte maÂşini au fĂŁcut compromisuri ca sĂŁ scadĂŁ preĂžurile Âşi sĂŁ creascĂŁ vânzĂŁrile...TEORETIC

 

da au avut vanzari foarte bune...tocmai din acest punct de vedere este logica aparitia unui supercar.

 

sa fim seriosi,este clar pentru toata lumea ca o astfel de masina se va produce intr o serie superlimitata,si stim din experienta altor branduri ca erau vandute inainte de a fi produse si la preturi astronomice...

 

asa ca ideea lipsei de rentabilitate nu prea tine...aici se urmareste mai mult chestia de imagine.vw investeste mai mult de 1 milion in veyron, cu toate astea il vand sub pret.

 

acum ramane de vazut pe ce nisa de concurenta se va situa,existand mai multe posibilitati:pe nisa audi r8,aston martin vanquis sau chiar slr.

 

nu cred ca se va face ceva atat de extrem incat sa intre pe segmentul enzo,murcielago sau veyron.desi ar fi palpitant...

Link to comment
Share on other sites

Nu vrei să pricepi că vânzările alea extraordinare sunt doar pentru clasa premium, nu per total, iar dacă vânzările au fost bune pentru clasa din care BMW face parte, motivul este tocmai faptul că şi-au calculat perfect paşii.

 

Da, aşa e...

 

Păi în felul ăsta, mâine poimâine scot autocare, microbuze, tiruri... :frantics:

 

Nu cred că ar fi deloc o ruşine dacă te gândeşti că şi Mercedes produce dube şi camioane.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.