Jump to content

Lampa galbena ulei aprinsa


Recommended Posts

salut...

am o posibila problema si nu prea stiu consecintele..

dupa mai mult mers...cand opresc motorul lampa galbena de ulei se aprinde; in carte scrie ca trebuie verificat uleiul; verific uliul si totul e intre limitele admise; am zis sa verific si dupa o perioda mai lunga, insa nivelul si atunci se incadreaza in limite; ce poate fi?

pe de alta parte ma gandesc ca asi putea completa cu putin, dar si aici am o problema in sensul ca nu stiu cu ce ulei a venit, iar schimbul complet nu l-as face pentru ca revizia (sigur) a fost facut de fostul proprietar si mai am pana la urmatoarea (in bord) in jur de 8 000 kilometri, deci asi dori sa stiu daca e vreo solutie sa completez cu un ulei (probabil nu-l voi nimeri cu ce am momentan) si sa nu afecteze motorul.

Multumesc, Ionut

Link to comment
Share on other sites

poate ar fi mai bine sa cheltuiesti cca 60 eur pentru schimb ulei si filtru ulei...chiar daca scrie pe o hartie ca a fost facuta revizia...astfel de carti de service se vand cu 10 eur in Germania...doar un sfat :)

reme

salut,

nu cred ca e cazul aici...e masina cu toate reviziile la zi- la motor-filtre are trecute cu markere si datele; ele pot fi verificate si pe internet din mai multe surse. In fine, momentan nu era in plan sa daca vreo ivestitie in acest sens, de vrem ce mai e destul pana ce expira.

Eu ma gandesc ca probabil la un moment dat nivelu a ajuns undeva la un minim si de acolo acest warning(practic e doar o atentionare check oil level si atat).

Nivelul uleiului e undeva in jumatatea inferioara, ma gandesc ca ar fi o solutie sa completez...dar cu ce tip astfe sa nu altereze compozitia actuala si motorul, stie careva?

multumesc,

Link to comment
Share on other sites

Uleiul pe care il ai in masina are destul de multi km oricum(daca zici ca mai ai 8000 de km dupa computerul de bord).Intervalul de schimb care apare pe bord este de 25000km(care nu sunt km reali parcursi cu masina ci km calculati de computerul de bord in functie de stilul in care s-a mers cu masina), in premisa ca fostul proprietar nu a mai completat deloc intre timp, acest ulei(ce-o fi el) este destul de uzat. In opinia mea, oricum daca mai iei 1L de ulei sa completezi(recomand ceva cu norma LL04, iar ca vascozitate ce gasesti mai ieftin) nu faci decat sa pregatesti masina pentru schimbul de ulei care se apropie, deoarece uleiul are si proprietati de detergent. Mai mult de 1500-2000 de km eu nu as mai face dupa completare si as face schimbul de ulei+filtre.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.