Jump to content

DIY Ski Sack Retrofit


IronM

Recommended Posts

Si anul acesta am mers cu skiurile in masina si mi-a ajuns. Mi-am luat sac-de-ski si l-am montat ieri. Pe topicurile de vanzare ski sack-uri erau destul de multe intrebari si nedumeriri asa ca o sa incerc sa fac un pic de lumina pe subiectul asta:

 

1 - se da jos mocheta din portbagaj (cea verticala, de pe spatele banchetei - unde va veni montat sacul). Este prinsa intr-un clips pe mijloc (care iese foarte usor) si inca 4 "suruburi cu piulita" de plastic in colturi. Chiar daca au crestatura pentru surubelnita nu o sa poata fi scoase asa pt ca piulita nu mai sta fixa in mocheta din spate. Va trebui sa o desfaceti cu mana, tinand contra pe surub si invartind piulita (alea de sus au iesit usor da la alea de jos m-am chinuit ceva timp pana m-am enervat si-am tras de ele fortat).

 

2 - la interior, se scoate spatarul banchetei. Este prins in 2 locuri in partea de sus, imediat sub tetiere. Bagati mana pe la coltul de sus si trageti inspre voi apoi ridicati.

2a - cei cu 3 tetiere e posibil sa aveti prinsa bancheta in caroserie in dreptul tetierei din mijloc. In cazul asta scoateti intai tetiera apoi spatarul banchetei.

 

3 - indepartati izolatia din dreptul cotierei. Este deja taiata se mai tine doar in cateva puncte.

 

4 - urmatorul pas necesita un pic de atentie, o dalta mica ascutita si un ciocanel. Va trebui sa scoateti tabla in locul careia va intra skisacul. Este deja taiata si se mai tine doar in cateva puncte de sudura. Incercati sa nu indoiti tabla care ramane, mai ales in partea de sus si jos unde vine prins sacul.

 

5 - montarea sacului se face foarte usor, din portbagaj dar DUPA ce ati montat noua mocheta (cea care a venit cu sacul sau a voastra daca ati ales s-o taiati. Se poate taia intr-ucat marginea taiata intra sub ski-sac si nu se va vedea).

 

6 - sacul se prinde in partea de jos cu un surub (care vine cu ski-sacul) iar in partea de sus are 2 clipsuri care se prind de tabla, pe interior. Cand il montati, prindeti un pic surubul apoi impingeti din portbagaj pana se aude un click.

 

7 - se monteaza inapoi bancheta si gata treaba.

 

Durata: ~ 30min

 

ATENTIE: instructiunile de mai sus sunt pentru sedan cu bancheta fixa si cotiera. Aveti grija cand luati ski-sac de la dezmembrari pt ca cel de pe masini cu bancheta rabatabila este mai ingust!!!

 

Pozele:

post-169-0-51783800-1301894170_thumb.jpg post-169-0-17849000-1301894177_thumb.jpg post-169-0-21014400-1301894924_thumb.jpg post-169-0-32204900-1301894189_thumb.jpg post-169-0-87580100-1301894212_thumb.jpg post-169-0-07180400-1301894492_thumb.jpg

 

post-169-0-84369800-1301894479_thumb.jpg

aici am uitat sa pun mocheta inainte sa montez ski-sacul:P

 

Cand se va folosi, usita din portbagaj are 2 magneti cu care se prinde de plajonul din portbagaj.

Edited by ironm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

de curiozitate cat costa un sac de schi?

 

Nou sau sh?

Sh gasesti de la 150 lei in sus p-aci pe forum. Mai sunt vreo 2 care au de vanzare din cate stiam eu acu 2 sapt.

Nou...n-am idee. Vezi pe realoem.com

 

Bravo! Foarte util diy-ul. Cautam demult asa ceva. Sunt in aceeasi situatie cu schiurile si nu vreau sa le pun pe masina.

Problema este ca eu nu am cotiera si mai intai trebuie sa fac rost de o bancheta cu cotiera.

 

Mersi;)

 

Eu de lene sa montez barele si apoi suportii de skiuri le-am pus de 2 ori inauntru, pe diagonala in spate. Si e destul de incomod si neplacut mai ales ca nu le poti curata prea bine dupa.

Spre uimirea mea, sacul de ski este "sac" doar in interior. In portbagaj skiurile vor sta...in aer :) Eh, om trai si om vedea.

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Si eu mi-am facut retrofitul asta. Tot sedan cu cotiera si bancheta fixa am. A fost usor de facut, si costurile tot asa, pe la 150 ron cu sacul de ski cumparat de la Gabi_bmw_3. (dezmembrari).

Ce observ din poze, si nu cred ca este bine, este ca magnetii de la sacul de ski se tin pe statie. Nu stiu cat de bine este pt statie sa stea magneti pe ea.

Link to comment
Share on other sites

http://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Sedan/Europe/320d-M47N/LHD/N/2001/october/browse/restraint_system_and_accessories/ski_bag/

 

Aveti aici ambele coduri.

 

@DanMTK - am prins capacul de statie doar ca sa-i fac poza. Pana cand o sa-l folosesc la iarna mai este...si am sa rezolv si problema cu magnetii. Nici mie nu-mi surade ideea de a-i lipi de statie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.