Jump to content

Upgrade sistem audio


b0gy

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Cum adica?

Am impresia ca trebuie schimbat tot software-ul de la CD player ca sa poata citi mp3.

 

Nu neaparat...daca masina este updatata undeva de la anul 2005 in sus activarea se poate face in 5 min.Daca e sub anul 2005(si aici ma refer la software-ul de pe calc. masinii,a nu se face confuzie cu anul de fabricatie),atunci va trebui facut un update de soft,dupa care urmeaza activarea.La unitatea cd/dvd nu ai ce umbla sau schimba fizic.Totul e legat de software.

 

@EDIT:si eu activez gratuit mp3(acolo unde se poate) dar numai in Arad si imprejurimi

Edited by severus_phantom
Link to comment
Share on other sites

navi profesional am si eu si merg mp3-urile de cand am luat-o si pe cd si pe dvd.... cat despre treaba cu trapa, n-am reusit sa-i fac resetul... daca poti lasa un numar de telefon, merci

 

Am incercat azi cu mp3 si nu merge. Poate a ta are o varianta de software mai noua sau ti-a activat-o cineva inainte sa o cumperi

Link to comment
Share on other sites

Salut baieti,am si eu o intrebare,poate ca e penibila dar nu sunt prea informat ceea ce priveste cd-playeru'bmw, la un 320 din 2001 va merge upgrade la sistemul audio, ca merge doar audio ,se poate face sa mearga si mp3???
Link to comment
Share on other sites

Am incercat azi cu mp3 si nu merge. Poate a ta are o varianta de software mai noua sau ti-a activat-o cineva inainte sa o cumperi

 

Si la tine trebuie doar activata optiunea mp3 ca sa mearga.Varianta ta de software(anul 2006 cel putin) are inclusa driverul de mp3, driver care face posibila auditia in format mp3.

 

 

Salut baieti,am si eu o intrebare,poate ca e penibila dar nu sunt prea informat ceea ce priveste cd-playeru'bmw, la un 320 din 2001 va merge upgrade la sistemul audio, ca merge doar audio ,se poate face sa mearga si mp3???

 

Nu se poate.Hardware-ul cel ai tu pe masina nu suporta driver de mp3.

 

 

 

ps iesi mai ieftin si mai bine daca legi un grom usb-mp3 player la cd-ul actual...

 

cred ca smai ieftin iese cu un sony xplod :D

Link to comment
Share on other sites

si eu am navi profesional,dar mi e din 100 de melodii imi citeste cam 90 spre exemplu...si toate format mp3...toate cd-urile care le am facut fie ca sunt 30,40 mel ..nu mi le citeste pe toate !!! nu j care ar fi probl.. bmw 320d 2007.12...am mai avut unul din 2006 cu navi prof sistem hifi tot la fel!!!
Link to comment
Share on other sites

@severus - La un cd business e39 din 03.2000 se poate activa mp3? La fel am incercat si nu citeste cd mp3. Nu am mode sau cd changer sau nimic, e doar cd business

 

Sunt 2 lucruri diferite aicea:

 

1.La modelele noi(e60,e90) partea hardware permite activarea in format mp3,iar aceasta activare se face din software.

2.La modelele vechi(e46,e39) partea hardware(adica cd-ul) nu permite citirea in format mp3,deci nu ai ce activa.Adica daca bagi cd cu mp3 si nu citeste,nu ai alta alternativa decat sa-l schimbi fizic cu alt cd care stie sa citeasca asa ceva.

 

si eu am navi profesional,dar mi e din 100 de melodii imi citeste cam 90 spre exemplu...si toate format mp3...toate cd-urile care le am facut fie ca sunt 30,40 mel ..nu mi le citeste pe toate !!!

 

Cum le citeste (pe cele pe care le vede)aleator sau in ordine crescatoare/descrescatoare?

Link to comment
Share on other sites

Sunt 2 lucruri diferite aicea:

 

1.La modelele noi(e60,e90) partea hardware permite activarea in format mp3,iar aceasta activare se face din software.

2.La modelele vechi(e46,e39) partea hardware(adica cd-ul) nu permite citirea in format mp3,deci nu ai ce activa.Adica daca bagi cd cu mp3 si nu citeste,nu ai alta alternativa decat sa-l schimbi fizic cu alt cd care stie sa citeasca asa ceva.

 

 

 

Cum le citeste (pe cele pe care le vede)aleator sau in ordine crescatoare/descrescatoare?

pe cele pe care le vede le citeste in ordine...dar pe navi le vede pe toate(si pe cele pe care nu le citeste)pur si simplu cand ajung la o mel care nu vrea s o citeasca,trece imediat la urmatoarea!:D

Link to comment
Share on other sites

multam frumos :), aux pot sa scot cumva la cd meu?

 

ai iesire de aux la cd?

 

pe cele pe care le vede le citeste in ordine...dar pe navi le vede pe toate(si pe cele pe care nu le citeste)pur si simplu cand ajung la o mel care nu vrea s o citeasca,trece imediat la urmatoarea!:D

 

atunci sau melodiile pe care nu vrea sa le citeasca sunt in alt format audio(altul decat track sau mp3),sau trebuie umblat pe la setarile tale,sau driverul de mp3 nu e updatat la o versiune mai noua si de aceea face figuri.Ca o paranteza fie spus cei de la bmw nu au scos gata activate bmw-urile cu driver mp3(si au lasat doar track)deoarece au avut probleme cu driverul de mp3.

 

Fa urmatorul experiment:fa-ti un cd doar cu melodiile pe care cd-ul le poate citi si le poate reda in format mp3,la capacitatea de 650 mb sa zicem.Vezi ce se intampla si spune-ne si noua.

 

Ai 2 variante:

 

1.Sa faca la fel cum facea inainte.(adica sa sara peste melodie).

2.Sa mearga bine si sa citeasca tot.

 

De aiceea poti trage concluzii importante referitoare la pasul urmator.

 

Asteptam rezultatele :)

Edited by severus_phantom
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.