Jump to content

Ma pregatesc de revizie...


polbrand

Recommended Posts

Salut,

 

vreau sa clarific cateva puncte inainte de a da comanda de piese (filtre/ulei/saboti...).

Masina: E46 320Ci Coupe M54 155 000 Km, cutie manuala.

1. Ce ulei sa comand pentru diferential si cutie de viteze (manuala)? Cantitate?

Am cautat un pic dar sincer nu am ajuns la nici o concluzie.

2. Placute de frana... FEBI sau ATE?

3. Nu gasesc OEM part no. pentru arcurile spate (negre cu o dungi rosii) :)... Ma poate ajuta cineva?

 

Ulei am ales 5w-40 Edge Castrol. Din cate am vazut e recomandat pentru motorul meu si pentru numarul de Km pe care ii are masina (155K).

Am ales filtre (cabina/ulei/benzina/aer) MANN.

 

Nota: Stiu ca sunt 100 de topicuri deschise pentru ulei...

Link to comment
Share on other sites

1.75w90 pt diferential- 1 litru/la cutie trebue sa vezi ce eticheta are(e deasupra busonului de nivel)- 1 litru

2.ATE/jurid/textar

 

Mersi Ovy,

 

Q: 1. Ce ulei sa comand pentru diferential si cutie de viteze (manuala)? Cantitate?

A: La cutie trebue sa vezi ce eticheta are(e deasupra busonului de nivel)- 1 litru.

Q: Unde gasesc eticheta pe care e scrie tipul de ulei pentru cutia de viteze?

 

Mai vreau sa lamuresc o problema... Anul trecut am schimbat arcurile pe spate dar problema mea este ca masina e prea ridicata "de fund". Pe fata am arcuri OEM (negre cu dunga rosie).... pe spate am Monroe - http://www.auto-pilot.cz/pro-1944208.aspx?tree=1&ser=204967&pt=17824&source=%2Fproductlist.aspx%3Ftree%3D1%26ser%3D204967%26pt%3D17824...

Poate un servis sa "stranga" arcurile si sa coboare masina cu approximativ 2 cm? Sau trebuie sa cumpar arcuri noi?

Link to comment
Share on other sites

daca nu ai telescoape reglabile nu cred ca poti modifica inaltimea

 

unii mai taiau o spira din arc dar e tiganie

 

Nu am telescoape reglabile.

A: Unii mai taiau o spira din arc dar e tiganie.

Total de acord, o sa dau comanda de arcuri noi :(.

 

 

cred ca ti-ai luat arcuri cu 2 dungi albe care e echivalentul la suspensie standard,tu cred ca ai suspensie sport,trebuesc schimbate(eventual trimitemi ultimile 7 din seria de caroserie)sa vad daca gasesc coduri.

 

Astea sunt arcurile care le am eu pe masina:

 

VIN: JV46076. Din cate am vazut eu pe realoem apare un singur cod... pentru arcurile normale probabil.

Din cate stiu eu arcurile cu dunga rosie sunt undeva normale si sport.

 

O sa vorbesc cu servisul la care planific sa merg acum (in reprezentanta eu nu mai calc :angry: ) si o sa ii rog sa comande arcurile cu dunga rosie :).

post-4762-0-00710300-1302773585_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

e bun codul de arc care ti l-au dat,daca vrei sa fie mai coborata trebue sa cauti cod de suspensie sport.

 

Singura solutie este sa comand arcurile OEM... numai ca de data asta trebuie sa fac o poza la arcurile montate pe fata. Oricum nu am apucat sa fac revizia pentru ca nu am primit piesele ... se pare ca trebuie sa mai astept :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.