Jump to content

RETROFIT FX-R pt Upgrade faruri BiXenon E46


X X L

Recommended Posts

Strict datorita aspectului, din cate am inteles de pe unde a mai scris.

La nFl lupele OEM sunt de 2,5" ca si lupele Morimoto iar la FL sunt de 3.0 ", cum sunt la FX-R.

LE: Astfel, daca pui lupe FX-R obtii un aspect 100% OEM.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Strict datorita aspectului, din cate am inteles de pe unde a mai scris.

La nFl lupele OEM sunt de 2,5" ca si lupele Morimoto iar la FL sunt de 3.0 ", cum sunt la FX-R.

LE: Astfel, daca pui lupe FX-R obtii un aspect 100% OEM.

Multumesc de raspuns.

Link to comment
Share on other sites

Salut XXL sa inteleg ca pt E46 FL recomanzi FX-R nu Morimoto de ce ?

la FL fara lupa din fabrica le recomand pe ambele... la FL cu lupa din fabrica nu merge decat FX-R :excl:

 

acum discutand doar de farurile fara lupa din fabrica, asa cum a spus si Kenbobo, la E46 FL cu retrofit FX-R ai aspect 100% OEM... Cu Morimoto, esti undeva la 99,9% :laugh:

 

la NFL insa parca merge mai bine Morimoto... insa depinde strict de aspect, multi (majoritatea) nici nu sesizeaza diferentele pt ca ornamentele sunt aceleasi (de 3")

Link to comment
Share on other sites

se schimba lupele cu unele fxr. dar nu-mi dau seama la ce modificari te referi, din cate stiu eu pt xenon oe nu se modifica nimic...doar scoti proiectorul vechi si se inlocuieste cu asta nou. daca te uiti pe la inceputul topicului o sa gasesti si diy
Link to comment
Share on other sites

@Gicone, nu e chiar asa de usor... la farurile cu lupa OEM pe care se face retrofitul FX-R, e chiar ceva mai mult de lucru decat la cele fara lupa din fabrica :D

 

Am un E46 facelift cu xenon oem si nu prea mai lumineaza. Se pot schimba lupele cu unele retrofit bixenon fara a modifica prinderile din far?

DA, se poate... in cazul farurilor tale (FL+lupa) recomand retrofitul cu proiectoare FX-R... Morimoto se preteaza doar la faruri FARA lupe din fabrica

Link to comment
Share on other sites

nu sunt pe aceeasi pozitie :p

 

adic nu scoti unele si le prinzi pe celelalte, situatie in care e mult mai dificil sa centrezi proiectorul in far (ai nevoie de un fel de "sablon" metalic in care sa fixezi atat proiectorul, cat si oglinda farului)... asta daca vrei sa iasa perfect ;)

 

daca nu, ai vazut: unii le lipesc cu gluegun-ul si apoi se trezesc ca ala se topeste la soare sau de la temperatura si le cad proiectoarele :laugh:

 

depinde de montator, daca foloseste in vreun fel sau nu centrarea cu mecanism de centrare sau o face "la ochi"

 

Serios e asa greu?

serios, este cel mai greu

Link to comment
Share on other sites

asta va fi posibil DOAR DACA oglinzile alea nu sunt cumva gaurite/topite/crapate ... daca sunt asa, e ai greu sa respecti conturul proiectorului si reconditionarea o sa iasa aiurea

 

http://i27.photobucket.com/albums/c197/chrsb5/2011-08-02at161118.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

am urmarit tot topicul..super rezultate, bravo !

 

...insa, explica-mi clar si detaliat cum se prind lupele astea fxr 2.0 de oglinda (de ex. la un e46 nfl halogen)...daca ai avea si poze exact cu prinderea, ar fi perfect.

 

mersi :)

Link to comment
Share on other sites

si zici ca ai urmarit tot topicul ?? :huh:

 

dupa ce detaseszi soclul H7 de pe oglinda, iti va rezulta un orificiu suficient pt a permite trecerea soclului D2S de la FX-R

 

prinderea este in general la alegerea montatorului... unii folosesc prinderi mecanice (in suruburi), altii epoxidice (poxipol) sau ambele (cum am facut eu)

 

mai clar de atat nu stiu cum sa iti explic... insa as putea sa iti recomand ca, pt E46 NFL, sa optezi pentru retrofitul cu proiectoare H1 Mini de la Morimoto

 

nu e nici asta usor, dar oricum ai mai multe sanse sa reusesti singur decat in cazul retrofitului FX-R... pe bune! :pardon:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut XXL , ĂŽncerc sa dau de tine la Nr de telefon menționat de tine dar degeaba. Te intereseazĂŁ sa faci un retrofit la niște faruri bixenon din fabrica? Da-mi un PM sau tel. 0743048495

scuze, am fost plecat din tara.

de azi sunt insa pe meleaguri romanesti si putem discuta... retrofit cu FX-R pe faruri cu lupa OEM am facut multe si au iesit perfect...

insa mai sunt si alte solutii ;)

 

se inlocuiesc lupele arse din plastic cu unele metalice sau proiectorul cu totul?

1. lupele nu sunt din plastic si nu ele sunt arse, ci oglinzile proiectoarelor din spatele lupelor

2. se schimba proiectoarele cu totul

Link to comment
Share on other sites

Am scris gresit, am vrut sa scriu daca oglinzile se pot inlocui dar se pare ca nu. As fi interesat sa schimb proiectoarele (oglinzile sunt arse rau de tot) la un e46 facelift xenon din fabrica. Prinderea noilor proiectoare este aceiasi? Doar se inlocuiesc? Imi poti da un numar de tel? O seara buna.
Link to comment
Share on other sites

in cazul asta oglinzile chiar se pot inlocui :p

 

trebuie doar sa le ai... sau sa le reconditionezi pe cele de acum, dar nu sunt topite/perforate

 

in situatia ta, solutia este retrofitul cu proiectoare D2S (Morimoto sau FX-R) care inlocuiesc actualele proiectoare

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.