Jump to content

RETROFIT FX-R pt Upgrade faruri BiXenon E46


X X L

Recommended Posts

cum spuneam si pe alt topic dedicat retrofitului pe faruri cu lupa OEM, cea mai potrivita solutie in acest moment este inlocuirea proiectoarelor arse cu proiectoare Morimoto D2S Mini

 

@Tybusorr, pt masina ta iti recomand varianta retrofitului cu proiectoare Morimoto H1 Mini:

- set proiectoare H1 Mini + ornamente

- kit xenon H1 (5000 sau 6000 k)

- angel eyes LED SMD

 

avand in vedere ca acesta este un topic tehnic, raspunsul la cererea ta il vei primi pe PM

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salut, am un E46 Facelift. Vreau sa-i pun Bixenon + Angel Eyes.Imi poti spune te rog de unde sa cumpar toate piesele necesare, si cat m-ar costa piesele + manopera, daca te mai ocupi cu asa ceva? Am o poza cu farul, ambele sunt asa, ambele au arsa oglinda de faza scurta.

http://s17.postimg.org/4nixmh4b3/far.jpg

 

http://s17.postimg.org/qb7vwx4pb/far2.jpg

 

 

capture

Edited by andrei_95_aeo
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Salut,

 

Ai auzit cumva de lupe FXR arse ? Se poate intampla asa ceva?

 

Spun asta pentru ca de ceva timp nu mai aveam lumina mai deloc. De cand am pus lupele am folosit o instalatie D2S de 55w de la niste baieti din Brasov. Am decis sa schimb tot kit-ul xenon, nu doar becurile, pentru ca pe timpul garantiei am schimbat ambele balast-uri, in fine. Am luat de data asta THUNDER de 35w si am lumina tot ca inainte doar o tenta mai puternica. Acum am verificat cu alt set de becuri (ma gandeam ca am avut ghinion si am nimerit eu 2 becuri proaste) si tot la fel.

E posibil sa se fi ars lupele desi am inteles ca sunt metalice bla bla bla ? Sau trebuie sa revin la putere de 55w ?

Astazi sau cat de curand posibil am sa incerc sa probez o instalatie de 55w.

Mentionez ca becurile vechi de 55w nu mai luminau aproape deloc iar instalatia aceasta noua de 35w este doar o tenta mai puternica.

 

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

am auzit de mai multe chestii arse la faruri cand pui instalatii mai mari de 35W... :popcorn:

 

Nu...serios acum...instalatia a functionat exceptional plus ca cei de la care am cumparat lupele au zis ca sunt metalice si nu se ard daca folosesc 55w, asta a fost recomandarea respectivilor gresita sau buna acum nu mai conteaza. Daca intr-adevar lupele sunt arse o sa vad cand o sa le demontez.

 

Cei de unde le-am luat au fost fair play si mi-au schimbat balasturile in garantia de 2 ani, nu le reprosez nimic.

 

Eram curios daca a mai ridicat cineva problema asta.

 

Cat despre ilegalitate, asta inseamna orice modificare neomologata adusa masinii peste echiparea masinii la momentul iesirii pe portile fabricii si prin urmare putem pune instalatie xenon after market si de 0,1 w, fara omologare este ilegala plus ca nu cred ca omologheaza cineva aceste instalatii MADE IN CHINA.

Link to comment
Share on other sites

Da asta asa e doar ca o poti face ilegal respectand parametri legali.

 

Ilegal in sensul ca nu mergi la omologare si probabil ca nu le omolegheaza nimeni.

Edited by Butzy
Link to comment
Share on other sites

Am vorbit cu cei de la care am cumparat lupele si au avut un singur caz de lupe arse dar datorita montajului defectuos in sensul ca respectivul a montat becurile fara sa le prinda in clemele de siguranta (le-a pus doar cu mufa aferenta D2S) si s-a ars oglinda interioara in zonele de contact cu becul.

Mi-a spus ca durata de viata a lupelor cu instalatie de 35w este de aproximativ 5 ani iar cu 55w se reduce dar in niciun caz la doi ani cat le-am folosit eu.

Am sa desfac farurile in cel mai scurt timp posibil si revin iar daca voi constata ca sunt arse, asta e, greseala mea, pe care o voi expune pe forum pentru ca sa nu mai pateasca si altii la fel si ca sa se cunoasca durata de viata a lupelor de acest gen pe instalatie de 55w.

Daca intr-adevar asa este, probabil ca in 2 ani vor aparea cu probleme si cei ce folosesc instalatie de 35w.

Lupele de fabrica cam ce perioada de viata au ? Sub 10 ani ?

Link to comment
Share on other sites

ok, muta-te ! :p

 

Mi-a spus ca durata de viata a lupelor cu instalatie de 35w este de aproximativ 5 ani iar cu 55w se reduce dar in niciun caz la doi ani cat le-am folosit eu.

asta am spus si eu de N ori...

 

Lupele de fabrica cam ce perioada de viata au ? Sub 10 ani ?

la ZKW da ... cat despre proiectoarele Bosch, si ele se duc dracu', dar rezista ceva mai mult

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Am montat o noua pereche de lupe FX-R 3.0 cu lentila de 3 (mi se pare imensa fata de cea de 2.5 cum aveam pana acum). Instalatia este de data aceasta de 35w.

Am intampinat ceva probleme la montaj in sensul ca a trebuit sa mai decupez ceva din corpul oglinzii, modelul asta este per total mai "gras" decat varianta 2.0 probabil si decat 3.0 cu lentila de 2.5.

 

Am observat o schimbare notabila la faza lunga, in sensul ca este mai puternica iar lumina este dispersata pe o suprafata mai mare, poate fi doar o impresie deoarece in ultimele 2-3 luni nu am avut lumina mai deloc.

Link to comment
Share on other sites

Nu am apucat sa reglez farurile si unu bate mai sus decat celalalt. Din cate am vazut pana acum orizontala se intrepatrunde foarte bine in schimb nu ma pot pronunta la alinierea cu faza lunga pentru ca un far este ZKW si unul AL si bat intr-un mod foarte diferit ca si aspect al lumini vazuta pe un zid de exemplu.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.