Jump to content

[e60][SOUND QUALITY audio][cine a mai facut]


flo_sb

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Cum si de unde? Tu personal sau altcineva a facut modificarea?

 

 

din pacate la LCI cred ca este alt CCC ... la mine e navigatie profesional masina de 2006 luna 10 <_<

 

daca sunt interesati sa scoateti iesiri audio de linie ma puteti contacta pe PM garantat sunt peste orice adaptor hig-low pentru ca sunetul nu mai este murdarit de acel banal integrat TDA .

 

o singura chestie nasoala ... se aude acel gong mult mai tare si la masina mea nu se poate da mai incet cel putin eu nu am gasit ... in rest numai de bine sunetul este altceva ...

 

pana acuma am schimbat wooferele de sub scaune cu unele de logic 7 de e60 amplificatoare Genesis Profile 2 Ultra 2 bucati ,unul pentru usi si unul pentru wooferele de sub scaune .

 

difuzoarele de pe usi urmeaza a fi schimbate insa inca nustiu cu ce exact inca mai caut si luni o sa fac niste probe cu niste woofere foarte interesante care se pare ca intra sub scaun si la un pret super !

 

in poza partea stanga sunt difuzoarele stoc care le-am scos de sub scaun si in dreapta sunt cele pe care vreau sa le probez poate suna mai bine ca L7.

post-11852-0-01714300-1322321287_thumb.jpg

Edited by ELNA
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

poti pune codul acelui banal TDA. Sunt curios cat de banal este...

 

Si semnalul de unde il iei? Esti sigur ca acel TDA nu are rol de buffer si faci varza treaba daca se intampla ceva cu semnalul ex: scurtcircuit la masa, scurt la +12V?

 

Poti pune o poza?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

circuitul tda este TDA7563 si da cred ca este folosit ca buffer in sistemele hifi ,dar eu am basic ... nu prea are ce sa se intample daca faci scurt cu iesirile la masa numai poate daca bagi 12V pe RCA ,dar de ce as face asta ? semnalu l-am luat de unde il ia si acest TDA insa tot nu sunt multumit de sunet ... <_<

 

 

tu ai Individual deci nu ai treaba cu tda`u asta :rolleyes:

 

 

am facut proba cu wooferele si sunt ceva mai slabe decat cele de L7 ,dar isi merita banii ... sunt mult peste cele stock.

 

eu vreau in viitor sa imi iau mobridge da1000 scoate semnal Toslink sa ma leg in procesorul de sunet Alpine Pxa-H800 direct cu optic :rolleyes: deocamdata merge si asa parca nu imi vine sa dau 500lire pentru asta <_< oricum am sarit de 1000e cu sistemu <_<

 

un video cu procesoru ... din pacate telefonu meu distorsioneaza la cea mai mica urma de bass , era dat destul de incet si pare foarte tare basu ... sunetu din clip nu are nici o legatura cu ce se aude in realitate sistemul este 3way-full activ adica fiecare difuzor este amplificat separat ... mai este de lucru insa m-a prins frigu si nu mai pot sa lucrez pe frigurile astea :frantics:

Edited by ELNA
Link to comment
Share on other sites

La cat ai dai/mai ai de dat pe sistem, poate era mai OK sa faci upgrade la individual hi-end.

 

Nu compar aici calitatea sunetului (care oricum este excelent la High-End audio) ci integrarea in i-drive cat si spatialitatea.

 

Individualul are in spate un DSP care are ceva modele de sunet si simuleaza foarte bine spatialitatea din masina. Cam in orice punct din masina unde te asezi, auzi surround si ai un sunet complet.

Link to comment
Share on other sites

In principiu PXA-h800 de la Alpine este o jucarie care nu se poate compara cu DSP`u de pe BMW ... nu prea m-a interesat integrarea in i-drive ci mai degraba integrarea in masina , am aliniere in timp pe toate cele 8 canale , control prin PC cu ajutorul softului care este bine facut , zic eu ca face mult peste integrarea in i-drive :rolleyes: are si dolby digital , DTS plus niste chestii din astea de spatialitate ca sa zic asa habar nu am cum sunt ca nu le-am folosit, mai are Road EQ care in functie de zgomotul din masina ajusteaza automat EQ`ul pentru a pastra un sunet bun :popcorn: si multe altele... EQ pe 31benzi pentru fiecare canal desemnabile adica le poti acorda ce frecventa vrei tu sau 10 benzi EQ parametric ... e mult de spus despre el , nu e genul de aparat pe care il pui si in 5min ai reglajele facute si totul suna cum iti place , reglajele dureaza destul de mult :popcorn:

 

Diferenta intre DSP de la Alpine si DSP de la Bmw e ca si cum ai avea de ales: sa canti pe o masinarie tip karaoke sau pe scule profi? :rolleyes:

 

Eu nu am vrut sunete cu efect de spatialitate ... am vrut un sunet corect din cauza asta nu am cautat sa fac retrofit la L7 ... pana acum m-a costat cam 1400E tot ce am pus in materie de sunet insa planuri mai am :popcorn:

Edited by ELNA
Link to comment
Share on other sites

Eu nu am vrut sunete cu efect de spatialitate ... am vrut un sunet corect din cauza asta nu am cautat sa fac retrofit la L7 ... pana acum m-a costat cam 1400E tot ce am pus in materie de sunet insa planuri mai am :popcorn:

 

Eu nu vorbeam de logic 7 ci de varianta individual care este peste L7.

 

Una este sa ai 23847293 benzi de reglaj si una este sa ai delay-urile predefinite pentru ca distanta dintre boxe si cap este constanta in masina :).

 

Apoi la high-end ai 7 canale (parca) de reglaj al sunetului si inca 2 brute bass si treble. Desi ascult multa muzica in masina, pur si simplu pe cel mare nu trebuie sa umblu pentru ca l-am reglat odata si gata.

 

In fine, poate tine si de gusturi si de cate "butoane" vrei sa ai in masina.

 

Spor!

Link to comment
Share on other sites

din cate am vazut partea de procesare este identica si la L7 si la individual cred ca difera decat difuzoarele :rolleyes: poate ma insel ...

 

bine inteles ca depinde si de gusturi ... un sunet corect este atunci cand scena vine din fata si nu te invaluie de peste tot cum este cel OEM ... oricum important este sa fim noi multumiti cei care dam bani :thumbsup:

 

dupa cum ai spus si tu e vorba de gusturi :drinks:

Link to comment
Share on other sites

din cate am vazut partea de procesare este identica si la L7 si la individual cred ca difera decat difuzoarele :rolleyes: poate ma insel ...

 

bine inteles ca depinde si de gusturi ... un sunet corect este atunci cand scena vine din fata si nu te invaluie de peste tot cum este cel OEM ... oricum important este sa fim noi multumiti cei care dam bani :thumbsup:

 

dupa cum ai spus si tu e vorba de gusturi :drinks:

 

O masina cu un sunet deosebit este cea a lui @RoJames http://audiolab.ro/forum/mbaudiophile/382-bmw_320d_discrete_sound_quality_brax_team.html

Dar @Bala vorbeste de sunet OEM, fara a face modificari vizibile sau nu

E normal sa nu gasim pe masinile de serie sunet de Top

Link to comment
Share on other sites

dar daca te duci la bavaria si le zici domne' am standard vreau logic7 sau individual nu e mai usor? banuiesc ca tot banii aia ii dai si acolo dar ei fac mai repede si poate mai corect retrofit-ul. cat sa coste un upgrade de sunet la bavaria? intre o mie si doua probabil in functie de ce alegi logic 7 sau individual....mi se pare mult mai usor
Link to comment
Share on other sites

Bun, deci dezgustat de calitatea sunetului in x5-ul meu, am achizitionat cateva boxe de hi-fi proffessional. Am luat asa: tweetere-le din usile fata, cele 4 mid din usi si sub-urile de sub scaune. Sunetul s-a schimbat radical, iar boxele pe care le-am dat jos de pe masina aveau membrana de carton. Fac cercetari sa vad daca pot sa pun boxa din bord ( locul il am dar vreau sa vad daca exista fire ) si de asemenea cele doua boxe din stalpii spate. Daca pot face asta voi lua si amplificatorul original si aia e. Codarea o fac la bmw. Dar inca cercetez sa vad daca este posibil asa ceva. Oricum sunt f multumit de sunet pana acum. Ma batea gandul sa le iau pe cele individual dar erau dublu la pret. Edited by Changing
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.