BMWClub: Probleme cu airbag-ul - BMWClub

Jump to content

• 2 Pages +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Probleme cu airbag-ul Rate Topic: -----

#1 User is offline   Bubulinu 

• Nou venit
  • Pip
  • Group: Members

Posted 07 July 2011 - 08:52

Am airbagul aprins in bord.Am fost cu masina la tester si mi s a spus ca este airbagul din scaunul pasagerului.Este un Bmw 520i din 96.Nu cred sa fi fost sa sarit pentru ca in momentul cand pun contactul se stinge pentru o fractiune de secunda dupa care se reaprinde.Va rog daca ma puteti ajuta,ce trebuie inlocuit sau ce pot sa fac pentru a stinge airbagul din bord.Multumesc
0

#2 User is offline   cristiansan7 

• Senior

Posted 07 July 2011 - 09:07

Caută pe forum că să mai discutat de N ori subiectul asta ! Cel mai des defect în problema asta este plasa din scaunul pasagerului care trebuie inlocuita !
0

#3 User is offline   alex-07 

• Nou venit
  • Pip

Posted 07 July 2011 - 22:28

Aceeasi problema o am si eu,imi sta aprins airbag-ul si senzorul de la placheti..am cautat pe forum dar nu am gasit nimic,daca ne poate ajuta cineva..multumesc

This post has been edited by alex-07: 07 July 2011 - 22:29

0

#4 User is offline   cristiansan7 

• Senior

Posted 07 July 2011 - 22:38

Placheti.....???? ce sunt aia
0

#5 User is offline   Sp1d3r 

• Începător
  • Interests:BMW - Droguri - BMW - Femei - BMW

Posted 07 July 2011 - 22:58

View Postcristiansan7, on 07 July 2011 - 22:38, said:

Placheti.....???? ce sunt aia

placute probabil.... "placheti"...
0

#6 User is offline   cristiansan7 

• Senior

Posted 07 July 2011 - 23:04

Daca sa aprins senzorul la placute , probabil trebuie schimbate placutele !
0

#7 User is offline   Cristi B 

• 4 banger

Posted 07 July 2011 - 23:17

Becul de la airbag ramane aprins, sau se stinge dupa cateva mnute?
0

#8 User is offline   alex-07 

• Nou venit
  • Pip

Posted 08 July 2011 - 08:48

View Postcristiansan7, on 07 July 2011 - 23:04, said:

Daca sa aprins senzorul la placute , probabil trebuie schimbate placutele !

Placutele,''placheti''(asa obisnuiesc sa le zic) le-am schimbat,dar a ramas becul aprins in bord, iar airbag-ul se stinge cand pun contactul iar dupa cateva secunde se aprinde si asa ramane.
0

#9 User is offline   cristiansan7 

• Senior

Posted 08 July 2011 - 08:58

Cel mai probabil trebuie schimbați și senzorii de la plăcute ! Iar cu airbagul cel mai probabil trebuie schimbată plasa din scaunul șoferului!
0

#10 User is offline   sebilica 73 

• Începător

Posted 10 July 2011 - 08:50

View Postalex-07, on 08 July 2011 - 08:48, said:

Placutele,''placheti''(asa obisnuiesc sa le zic) le-am schimbat,dar a ramas becul aprins in bord, iar airbag-ul se stinge cand pun contactul iar dupa cateva secunde se aprinde si asa ramane.

daca t-i s-a aprins senzorul la placutele vechi,trebuie schimbat pt. ca senzorul e separat de placuta se scoate de pe cele vechi si se pune pe cele noi in cazul in care nu s-a aprins inca,e vb .de o pastila de metal care cand ajunge in contact cu discul de frana inchide un circuit si gata se aprinde becul sper sa fi fost de ajutor................piesa 12 de aici
http://www.estore-ce...ake-Pad-Sensor/
0

#11 User is offline   alex-07 

• Nou venit
  • Pip

Posted 10 July 2011 - 09:54

stiu de ce se aprinde si cum...intrebarea mea e daca o duc la tester sa-mi stearga erorile o sa se stinga becurile? sau problema ramane pana schimb ce trebuie?
0

#12 User is offline   fizz 

• Pasionat

Posted 10 July 2011 - 10:23

Dupa ce schimbi , resetezi din tester si nu o sa mai apara
0

#13 User is offline   idx 

• Membru

Posted 10 July 2011 - 12:49

Am si eu o curiozitate in ceea ce priveste senzorul din scaunul pasagerului. In conditiile in care este rupta plasa si se aprinde ocazional martorul de airbag in bord, ce se intampla in cazul unui eventual accident, daca in momentul impactului martorul este aprins. Se mai declanseaza airbag-urile?
0

#14 User is offline   Anduclau 

• Nou venit
  • Pip

Posted 10 July 2011 - 13:19

Am avut si eu aceeasi problema la un 520d din 2007 am facut cerculete si avand un pasager in dreapta nu stiu cum sa declansat senzorul de la airbag dar nu a sarit doar senzoru a fost m-am dus la pus pe calc i-a sters eroarea si e ok akum. U ai facut cv cu masina ai bruscato sa te tina centura tare de obicei deasta apare senzorul de la airbag bruscare a masini . Te astept sa imi spui.
0

#15 User is offline   sebilica 73 

• Începător

Posted 10 July 2011 - 13:44

View Postalex-07, on 10 July 2011 - 09:54, said:

stiu de ce se aprinde si cum...intrebarea mea e daca o duc la tester sa-mi stearga erorile o sa se stinga becurile? sau problema ramane pana schimb ce trebuie?

dupa ce schimbi ce trebuie du-o la un tester

View Postidx, on 10 July 2011 - 12:49, said:

Am si eu o curiozitate in ceea ce priveste senzorul din scaunul pasagerului. In conditiile in care este rupta plasa si se aprinde ocazional martorul de airbag in bord, ce se intampla in cazul unui eventual accident, daca in momentul impactului martorul este aprins. Se mai declanseaza airbag-urile?

nu
0

#16 User is offline   robert666 

• Începător

Posted 10 July 2011 - 16:53

pt plasa din scaun se poate cumpàra un conector facut special pt aceasta problema(o problema in majotitatea bme-lor),ca sa nu mai schimbi plasa o desconectezi si pui conectorul ala in locul ei.singurUL LUCRU E CA IN CAZ DE ACCIDENT SE DECLANSEAZA SI AIRBAGUL PASAGERULUI.la fel se intampla si cand este lumina aprinsa in bord.
conectorul ala il gasiti pe ebay
0

#17 User is offline   Bubulinu 

• Nou venit
  • Pip

Posted 10 July 2011 - 19:04

pe mine ma intereseaza o solutie de moment pentru ca din cauza martorului nu pot trece itp ul,deja am trecut de perioada celor 30 de zile asa ca nu mai circul cu masina si faza e k ma si grabesc pt k am nevoie de ea,ma intereseaza cum sa fac sa functioneze normal martorul din bord???
0

#18 User is offline   sebilica 73 

• Începător

Posted 10 July 2011 - 21:09

View PostBubulinu, on 10 July 2011 - 19:04, said:

pe mine ma intereseaza o solutie de moment pentru ca din cauza martorului nu pot trece itp ul,deja am trecut de perioada celor 30 de zile asa ca nu mai circul cu masina si faza e k ma si grabesc pt k am nevoie de ea,ma intereseaza cum sa fac sa functioneze normal martorul din bord???

scoate becul din bord
sau remediaza problema
0

#19 User is offline   idx 

• Membru

Posted 10 July 2011 - 23:46

View Postrobert666, on 10 July 2011 - 16:53, said:

pt plasa din scaun se poate cumpàra un conector facut special pt aceasta problema(o problema in majotitatea bme-lor),ca sa nu mai schimbi plasa o desconectezi si pui conectorul ala in locul ei.singurUL LUCRU E CA IN CAZ DE ACCIDENT SE DECLANSEAZA SI AIRBAGUL PASAGERULUI.la fel se intampla si cand este lumina aprinsa in bord.
conectorul ala il gasiti pe ebay

Multam fain de raspuns! Intentionam intr-un timp sa schimb interiorul cu unul sport, motiv pentru care nu am facut o pritoritate din a remedia pb. Asta pana mi-am pus pb ca s-ar putea sa nu sara nici un airbag, in caz de impact, lucru cu care nu ma impac f bine :)

Ce-i drept, exceptand raspunsul categoric de mai sus, nimeni nu mi-a spus cu siguranta cum se va intampla - si am intrebat si la BMW. Ponderea raspunsurilor nefavorabile este insa ceva mai mare, asa ca voi cauta cel mai probabil conectorul ala. Ai idee, se monteaza greu?
0

#20 User is offline   robert666 

• Începător

Posted 11 July 2011 - 01:07

e foarte usor de montat,pun o pagina de ebay ca sal vedeti dar cred cal puteti gasi ceva mai ieftin.
e logic ca in caz de accident cu senzorul aprins sa sara airbagul pt ca cei de la bmw ii intereseaza prima data siguranta pasagerilor,senzorul aprins te avertizeaza de problema aparuta avand un accident(mic sau mare)fara pasager airbagul pasagerului se declanseaza .conectoul care zic face ca calculatorul sa creada ca scaunul este ocu`pat si eliminand defectul plasei.

pt bubulin asta e solutia ideala pt a trece itp(pt asta sau fabricat)bordul e pe leduri si e foarte greu de scos,ce mai poti face e sa desmontezi bordul si sa i pui banda de izolatie neagra pe spatele desenului de la senzor ;)

mai este o chetie:e posibil ca curatind masina sau miscand scaunul, contactele de subscaun(unde se afla si mufa pt instalarea conectorului)sa nu faca contact un moment si apare senzorul in bord,de aceea e mai bine sa o puneti pe tester si sai stergeti erorile.daca nu se stinge senzorul iar eroare e de la plasa stiti ce aveti de facut :thumbsup: eu am scos mufele unde se impreuneaza toate cablurile si pe urma am sudat cablurile intre ele corespunzator pt a elimina o posibila eroare din contacte!

http://cgi.ebay.com/...sQ5fAccessories

This post has been edited by robert666: 11 July 2011 - 01:17

0

Share this topic:

• 2 Pages +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro