Jump to content

X6M si M5 ... diesel ?


ngl

Recommended Posts

e clar ca mai bine mergi pe un v8 benzina, decat un diesel.

 

dar cum la nivel european cel putin , masinile diesel sunt in topul vanzarilor, s-au gandit sa scoata ceva performant si pe segmentul asta.

 

dar cum bine s-a punctat mai sus nu stiu cine l-ar prefera in fata unui 550i, mai ales ca in multe tari, taxa de drum si asigurarea o platesti in functie de cp nu de capacitatea cilindrica ca si in ro

Link to comment
Share on other sites

da, dar nu are 4 locuri, nu are confortul unei limuzine si multe altele...e o masina pur sportiva si atat, asta-i farmecul unui M5, RS6, E 63AMG, poti oricand sa te duci cu ea pe pista, la piata, la munte cu familia, etc...cam asta urmareste clientul unei asemena masini in general!

 

Apropo de GTR, am fost saptamana trecuta la drag racing si am avzut cateva acolo, sunt torpile masinile astea, cum pleace de pe loc fara niciun pic de drama si stock fac 1/4 mile sub 12 sec, cele usor modificate faceau sub 10 sec...am ramas uimit de ele!

Link to comment
Share on other sites

Pai se cautau alternative la aceeasi bani , un 550i X-drive al gasesti si la 65.000 pe cand M550d nu prea ca e iesit acum , si oricum nu ai va scade pretul asa de dramatic.

 

Nissan GT-R e cam ultima fita in materie de masina sport si nu stiu cati din cei de pe aici se duc cu masinile pe circuit.

 

Am condus eu pe circuit XF-R M5 ,nu te ajuta cu nimic aportul de scaune greutate in abordarea virajelor, in timpi mai buni, da te distrezi intr-adevar ,dar masina all purpose care sa cari si in confort maxim si sa mergi si exagerat de tare pe circuit nu s-a inventat.

Link to comment
Share on other sites

F. adevarat,au scazut destul de mult preturile,un 535d f10,aproape nou,dotat f bine il iei cu 50k euro de la premium selection,din germania,M3 e92 45k euro (o masina mult mai M decat acel 550d).Un 7er activehybrid pe la 65k euro (si cand te gandesti noua este 110k euro) Edited by ionut_marius
Link to comment
Share on other sites

Da, cam greu de justificat pretul lui M550d in conditiile in care e atat de scump in comparatie cu 535d.

 

Oricum, daca vrei consum redus nu prea ai de ce sa iei masina mai puternica decat 535d. Daca vrei putere si sunet, intr-adevar te orientezi spre un benzinar mare, dar atunci iti trebuie abonament la benzinarie.

 

 

Eu sincer mi-as lua 535d ultra dotat de banii astia si m-as orienta sa-i fac performance tuning, eventual look de M5 (evident fara sigla M5). Si cred ca mai raman bani.

 

Sau daca ai prea multi bani si n-ai ce face cu ei... M5. Clar. Dar la M5 pierzi x-drive, caz in care e bine sa mai ai o masina pentru iarna.

Link to comment
Share on other sites

da, pe mine m-ar bate gandul sa fac un upgrade la cutie si apoi sa trec de 600cp si undeva la peste 700-800nm doar ca nu gasesc rationamentul in a investi banii astia, adica nu stiu cum sa explic in casa ca avem nevoie de asa ceva...:), am gasit o cutie in US OEM refurbished la un pret bun si as trimite-o la Level10, IPT sau 517 pentru un asemenea upgrade, as iesi bine la bani dar nu cred ca gasesc intelegere la contabil... <_>
Link to comment
Share on other sites

mda sunt bune masinile pe motorina la consum. eu prefer benzina desi nu sunt impotriva masinilor diesel mi-ar placea sa am una diesel dar de generatie noua cele vechi mi-se par ca au mai multe probleme in comparatie cu cele pe benzina. dar astea noi pe motorina sunt tot mai bune si sunt aproape la fel de puternice ca cele pe benzina. dar la final tot benzina arde mai bine orice ar fi..
Link to comment
Share on other sites

E emisiunea aia Top Gear unde compara X5M vs Q7v12tdi vs Range Supercharged, si arata de fapt non sensul acestor masini fara de o masina sport veritabila, gen M3.

 

Daca as locui in Dubai sau in Venezuela ca e 3$ litru de benzina, dar aici unde plinul ar fi spre 700 roni, no way.

 

Mai degraba mai astepti putin si iei X6 50d , cand le mai scad preturile.

 

Am gasit ceva ineresant pe net care se aproprie foarte mult de M550d

 

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.