Jump to content

Retrofit PDC (senzori parcare) E60 LCI


Recommended Posts

Nu functioneaza cu un singur senzor.

Poti folosi si senzori nfl. Cine isi monteaza bare de M pe LCI, schimba senzorii cu altii de nonLCI si merg fara probleme.

Diferenta cred ca e doar de housing.

 

Perfect, acum nu mai imi ramane decat sa astept sa vina piesele si sa dau comanda si de senzori :D

Link to comment
Share on other sites

Perfect, acum nu mai imi ramane decat sa astept sa vina piesele si sa dau comanda si de senzori :D

Am cumparat azi 4 senzori de facelift Valeo din dezmembrari. Din ce am vazut sunt identici 100% dupa 2007 pe BMW, ALFA, AUDI, VW etc toti produsi de Valeo. Dau azi si comanda de suporti pentru bara.

Pentru cine e interesat la facelift codurile sunt: fata 51110432215; spate 51127178177

Diametru senzori - 17mm

Diametru necesar pentru gaurile din bara - 18mm

Edited by bazare
Link to comment
Share on other sites

Set 4 bucati spate: 29.77 lei

Set 4 bucati fata: 52,71 lei

 

Ambele pe un site romanesc de piese BMW

 

Rog un coleg sa ma ajute cu testul de functionare a celor 4 senzori de parcare cumparati. Teoretic trebuie doar scoasa o mufa si bagata in celalalt senzor.

Link to comment
Share on other sites

E bine de stiut, nu demult cineva cauta cu disperare...

 

Eu sunt in Zalau. Te ajutam cu placere. :)

 

eu caut cu disperare:) insa mie imi trebuie suport de senzor PDC de e60 NFL, pentru bara de M.

 

@bazare imi poti da, si mie te rog site-ul de unde ai gasit suportii de PDC? poate gasesc si eu ce imi trebuie

Edited by adi_fox07
Link to comment
Share on other sites

eu caut cu disperare:) insa mie imi trebuie suport de senzor PDC de e60 NFL, pentru bara de M.

 

@bazare imi poti da, si mie te rog site-ul de unde ai gasit suportii de PDC? poate gasesc si eu ce imi trebuie

 

Din ce stiu eu suportii sunt aceiasi si la NFL si M packet fiind acelasi senzor la ambele. Din ce am inteles vin cu banda dublu adeziva, doar sa ii lipesti.

Setul contintine 4 bucati.

 

http://www.bavauto.ro/catalogsearch/result/?q=51120432217

 

Rog a nu se considera reclama, nu am nici un interes in afara de a ajuta un coleg.

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=NC51&mospid=47751&btnr=51_4915&hg=51&fg=15

Edited by bazare
Link to comment
Share on other sites

Din ce stiu eu suportii sunt aceiasi si la NFL si M packet fiind acelasi senzor la ambele. Din ce am inteles vin cu banda dublu adeziva, doar sa ii lipesti.

Setul contintine 4 bucati.

 

http://www.bavauto.ro/catalogsearch/result/?q=51120432217

 

Rog a nu se considera reclama, nu am nici un interes in afara de a ajuta un coleg.

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=NC51&mospid=47751&btnr=51_4915&hg=51&fg=15

Multumesc

 

Suportii nu sunt la fel deoarece pentru bara normala de NFL nu sunt detasabili. Cei de pe bara de M sunt detasabili

Edited by adi_fox07
Link to comment
Share on other sites

eu am 4 suporti senzor care ii tin degeaba (ar sunt pt bara m lci e90)daca va ajuta cu ceva ii donez(tin sa precizez ca una in garnituri am piedut_o, deci sunt 4 suporti si 3 garnituri)

poti sa atasezi o poza cu un astfel de suport?

nu stiu daca senzorii de e90 se potrivesc pe e60. daca s-ar potrivi cred ca ar merge si suportii

Link to comment
Share on other sites

7118201 codul a 2 suporti

7118199 codul a 2 suporti

dupa cod ei se potrivesc doar pt e90/91

eu i_a cuparat cu tot cu retrofit_ul pentru pdc fata (avand deja pdc spate )

 

sunt la fel ca ai mei dar nu stiu diametrul

Edited by ionut1985
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Dupa multa pauza m-am apucat azi sa cablez masina pentru senzori.

Pentru bara spate am gasit un singur loc sa trec cablurile. Undeva in gaura unde e bateria in spate e un dop de plastic.

Masa si plusul e simplu ... F69 merge intr-o mufa de la panoul de sigurante pin 13 si apoi la PDC module pin 1 (supply +12V)

CAN-urile le-am tras pe partea pasagerului pana in spatele torpedoului.

Cablurile pentru senzorii fata le-am lasat la picioarele soferului. De aici m-am impotmolit. Pe unde ma sfatuiti sa le trag spre bara fata?

 

Nu am montat inca senzorii, nu am codat inca deci nu stiu daca merge.

Link to comment
Share on other sites

Poti si prin dreapta sa le scoti, prin cutia DDE.

E un manunchi gros de fire ce trec din habitaclu in cutia DDE pe-acolo.

In stanga nu stiu pe unde ies. N-ai studiat un pic terenul dupa ce ai dat jos trim-ul de deasupra pedalelor?

Link to comment
Share on other sites

Poti si prin dreapta sa le scoti, prin cutia DDE.

E un manunchi gros de fire ce trec din habitaclu in cutia DDE pe-acolo.

In stanga nu stiu pe unde ies. N-ai studiat un pic terenul dupa ce ai dat jos trim-ul de deasupra pedalelor?

 

Nu l-am dat inca jos pe ala (trimul de la pedale) ... sunt cu firele exact in pragul de la sofer.

Azi vreau sa leg can-urile si alimentarea, sa pun senzorii provizoriu si sa codez sa vad daca merge.

Dupa aia mai vedem ...

Link to comment
Share on other sites

Azi am continuat munca la proiectul PDC.

A fost cu succes zic eu ... gratar, o naveta de bere si putina munca.

Am scos tot ce era pe partea soferului (ce am muncit ieri) si am tras totul pe partea pasagerului pentru a putea scoate cablurile in bara fata.

Am legat CAN-urile la retea, am dat si curent la modulul PDC.

Am codat tot ce era de codat - easy job 5 min.

Rezultatul:

post-49064-0-35949100-1379438981_thumb.jpg

post-49064-0-86131500-1379438981_thumb.jpg

post-49064-0-39639500-1379438982_thumb.jpg

post-49064-0-75285200-1379438982_thumb.jpg

Edited by bazare
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Lasati domnu, ca nu e chiar easy job. ;)

Dar imi place ca ai lucrat frumos. Cat mai OEM.

Banuiesc ca ai scos cablurile prin cutia DDE, nu?

 

Felicitari!

 

Ms, nu am trecut cablurile inca in fata, sunt sub presul de la pasager.

Nu mi-au venit suportii de senzori din bara asa ca mai asteapta, dar pe acolo trec cablurile pe langa celelalte care merg la ECU.

 

Referitor la codare:

Adaugat $508 la VO (in CAS si LMA)

Apoi codat cu expert mod CAPPL, CAUDI, PDC.

 

Referitor la instalatia electrica am incercat sa fie cat mai OEM din punct de vedere al sigurantei. Toata instalatia a fost facuta de mine de la zero. Am cumparat cablu, papuci, clipsuri, mufe, sigurante etc. Toti papucii au fost cositoriti pentru a evita surpizele. Unde am mai facut legaturi pe cablu am bagat cositor, tub termocontractil si isoler-band panzat.

Edited by bazare
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
In speranta ca nu deranjez initiatorul topicului cu o intrebare relativ pertinenta vreau sa aflu daca senzorii de parcare fata/spate (inclusiv prinderile) de la E60 LCI se potrivesc pe kitul M aerodynamic LCI.
Link to comment
Share on other sites

Am citit pe alte forumuri cum isi fac retrofit la M-pachet si se pare ca asta e singura solutie, senzori de nonLCI. Nu eram convins daca calculatorul de LCI accepta sensorii nonLCI. Am comandat kitul de M-Pachet si mai aveam nevoie de senzori. Multumesc C_o_s_m_i_n !
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.