Jump to content

Eroare Cutie


Recommended Posts

Calculatorul cutiei se afla langa calculatorul de injectie.

in cutia din partea dreapta.

 

 

Exact acolo.Scrie pe el GETRIEBE. Ai 2 variante... sa vezi ce s a ars si sa il repari sau mai ieftin sa cumperi unul sh.

 

 

Mulțumesc, de unul din ele știam cĂŁ este acolo, dar nu știam ce scrie pe el.

Am ĂŽnțeles cĂŁ mai este ĂŽncĂŁ unul chiar pe cutie, ĂŁsta nu știu cum sĂŁ ĂŽl dau jos sĂŁ ĂŽl verific.

 

Oare cât costĂŁ de reparat ?! Am gĂŁsit sh cu 100 eur calculator, cutie cu 150, am mai gĂŁsit unul cu 300 lei dar nu sunt sigur dacĂŁ e ok, cel la 100 eur merge sigur. Mi-a spus cineva cĂŁ trebuie sĂŁ se aivĂŁ același cod cel de pe mașinĂŁ cu cel sh ĂŽn afarĂŁ de ultima cifrĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

 

Oare cât costĂŁ de reparat ?! Am gĂŁsit sh cu 100 eur calculator, cutie cu 150, am mai gĂŁsit unul cu 300 lei dar nu sunt sigur dacĂŁ e ok, cel la 100 eur merge sigur. Mi-a spus cineva cĂŁ trebuie sĂŁ se aivĂŁ același cod cel de pe mașinĂŁ cu cel sh ĂŽn afarĂŁ de ultima cifrĂŁ.

 

-reparatia pe mine m-a costat 100euro, cu garantie 2 ani. piesele(procesoarele din calc) nu se prea gasesc pe la noi.

-sh ... 50-100 euro, depide de sursa.

-codul trebuie sa fie identic

Link to comment
Share on other sites

 

 

Oare cât costă de reparat ?! Am găsit sh cu 100 eur calculator, cutie cu 150, am mai găsit unul cu 300 lei dar nu sunt sigur dacă e ok, cel la 100 eur merge sigur. Mi-a spus cineva că trebuie să se aivă același cod cel de pe mașină cu cel sh în afară de ultima cifră.

Cam asa este...

Ideea e ca un calculator de cutie te tine o viata daca nu suporta vreun soc electric deci si unul sh este bun.

Reparatul te costa intre 100 si 200 de euro.

 

Cutiile alea nu prea au moarte... asa nu mi as face griji

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

mc_crbl nu ai tu calc? Parca ai aceeasi masina cu Nitoi Cristi. De fapt nu parca, sigur ai.

depinde de anul de fabricatie. Poate avea cutie steptronic cu alt tip de calculator

Link to comment
Share on other sites

Stiam masinile malasorte :)

Bine ca ati luat legatura, sigur rezolvati ceva.

mia culpa. Atunci urmeaza intalnirea e38 urilor si impreunarea calculatoarelor. HAHAAH. Sa fie intr un ceas bun.

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

-reparatia pe mine m-a costat 100euro, cu garantie 2 ani. piesele(procesoarele din calc) nu se prea gasesc pe la noi.

-sh ... 50-100 euro, depide de sursa.

-codul trebuie sa fie identic

 

Identic, identic, contează dacă diferă doar ultima cifră?! Am înțeles că merg așa.

 

Cam asa este...

Ideea e ca un calculator de cutie te tine o viata daca nu suporta vreun soc electric deci si unul sh este bun.

Reparatul te costa intre 100 si 200 de euro.

 

Cutiile alea nu prea au moarte... asa nu mi as face griji

 

O să iau calculator sh dacă se dovedește a fi stricat. Sper să fie ăsta de la motor nu cel de pe cutie.

 

mc_crbl nu ai tu calc? Parca ai aceeasi masina cu Nitoi Cristi. De fapt nu parca, sigur ai.

 

Are, am vb deja cu el de ceva timp, m-am tot sucit eu.

 

depinde de anul de fabricatie. Poate avea cutie steptronic cu alt tip de calculator

 

Are cutie la fel ca a mea, dacă nu mă înșel mașinile sunt același an și aceeași motorizare.

 

este aceasi masina..am vb azi cu omul... am sa merg sa vad ce scrie pe calculatorul pt cutie...

 

Aștept răspuns, mersi.

 

 

Stiam masinile malasorte :)

Bine ca ati luat legatura, sigur rezolvati ceva.

 

Da, sper să fie din calculatorul ăsta. Îmi mai rămân de verificat electrovalvele de la cutie dacă nu este din calculator, cu toate că pare o problemă de electrică din moment ce nu se poate conecta cu tester-ul pe cutie

 

mia culpa. Atunci urmeaza intalnirea e38 urilor si impreunarea calculatoarelor. HAHAAH. Sa fie intr un ceas bun.

 

Sa stii

Eu in locul lui Nitoi Cristi as fi foarte calm. mc_crbl are masina donator cu totul, poate sa-i crape si motorul

 

Mersi, calm am tot fost și încă sunt, numai că la un momentdat îți vine să ..... Am fost apoape să iau mașina de la mc_crbl dar m-am ales cu un 2.8 cu steptronic și sigur nu se potrivește calculatorul.

Edited by Nitoi Cristi
Link to comment
Share on other sites

Posibil sa se potriveasca dupa e38 728 dat trebuie recodat.

 

Daca se potriveste cel de la mc_crbl nu are rost să mă complic.

 

 

A mea e fabricatie iulie 94

 

Și a mea e 95 dar este prima înmatriculare pe carte în 97.

 

Mâine ajung la mașină să compar codurile.

Edited by Nitoi Cristi
Link to comment
Share on other sites

A mea e fabricatie iulie 94

 

Am pus pozĂŁ și cu calculatorul meu, teoretic ar trebuii sĂŁ se potriveascĂŁ, codul este același.

Astept luni sĂŁ ajungĂŁ și sĂŁ ĂŽl probez, mersi.

 

cel putin la streptonicul meu nu s-au potrivit.

probeaza... s-ar putea sa functioneze!

Bafta!

 

DupĂŁ ce schimb calculatorul cu altul cu același cod trebuie rescris ceva, codat, sters eroarea sau ceva de genul asta sau merge direct ?!

Link to comment
Share on other sites

Teoretic merge direct dar eu la un e39 am pus un calculator de ABS cu cod identic si cu toate astea DSC ul nu mergea. A trebuit recodat pentru ca ECU nu recunostea unitatea noua de ABS. Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

Am schimbat calculatorul cutiei cu cel de la mc_crbl, cutia și-a revenit schimbă cum trebuie, nu a fost nevoie de recodare.

 

Mulțumesc tuturor pentru sfaturi.

 

 

Știți cumva unde găsesc siguranța de la soft close (portbagaj) nu se mai 'autosuge' cum spunea cineva pe aici :)). Sau ce cauză ar putea fi în afară de siguranță.

Edited by Nitoi Cristi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

daca a fost scoasa bateria si a fost inchis portbagajul, apoi redeschis cu cheia se dezactiveaza softclose ala...eu deschideam portbagajul si apasam pe chestia aia care culiseaza de la boasca... apoi pe spatele broastei este o parghie micuta pe care o impingi si o sa auzi motorasul functionand...apoi isi revine softclose...

 

PS: suna-ma daca nu ai inteles :D nu prea ma pricep la descrieri :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

daca a fost scoasa bateria si a fost inchis portbagajul, apoi redeschis cu cheia se dezactiveaza softclose ala...eu deschideam portbagajul si apasam pe chestia aia care culiseaza de la boasca... apoi pe spatele broastei este o parghie micuta pe care o impingi si o sa auzi motorasul functionand...apoi isi revine softclose...

 

PS: suna-ma daca nu ai inteles :D nu prea ma pricep la descrieri :)

 

Am ĂŽnțeles, acum am fost la mașinĂŁ și a mers :D, mersi.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

SALUT

Eroare poate provenii (si in cazul tau sigur asa este) din cauza tensiunii din baterie, deoarece daca computerul de bord considera ca nu ai suficienta tensine in baterie pentru schimbarea treptelor de viteza, el decide blocarea cutiei de viteza in treapta 3 pentru a o proteja.Nu ii mai da kick-down ci merci lejer cu ea deoarece la plecarea de pe loc nu ai prea mare zvac in treapta 3 :shifty: schimba-i bateria (iti recomand una de 95Ah sau 100Ah si dai o resetare la eroare, inainte sa faci mai multe bube la cutie.

SUCCES!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.