Jump to content

Service-urile auto obligate sa accepte prezenta proprietarilor pe durata reparatiilor


claudiuBWR

  

123 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ha? Ce treaba munca de birou cu mecanicul si cu venitul ? :unsure:

 

Unde e lipsa de respect pentru un mecanic, categorie profesionala, categorie de venituri daca te uiti printr-un geam la MASINA TA cum este reparata? Sau pe o camera ?

 

Pana la urma te uiti daca esti lasat. Nimeni nu iti sparge usa si sta langa tine cu forta. Daca are spatiu si sta acolo nu are legatura cu respectul.

 

Observ o atitudine de superioritate a celor care lucreaza la birou vs. cei care au o meserie mai murdara.

In afara nu exista asa ceva. Strungarul este respectat, sudorul la fel, mecanicul auto deasemenea.

La noi toata lumea vrea sa fie director, dar cei mai multi nu cunosc vreo meserie de fapt. Au niste vrajeala si niste pile. Daca-i iei la bani marunti, nici limba romana nu o prea cunosc.

 

Nu e vorba de uitat la cum se repara masina, e vorba de paranoia.

Una e sa te uiti de la o oarecare distanta si alta este sa-i numeri mecanicului fiecare gest, sa n-ai incredere daca a strans suruburile.

Nu zice nimeni sa ai o incredere oarba, dar eu cel putin ma simt jignit daca un client ma intreaba daca am strans suruburile sau incearca sa ma invete cum sa-mi fac treaba pentru ca a citit el nu stiu ce pe forum. Daca stie ce e de facut, sa faca el insusi. Daca a venit la mine, sa ma lase sa-mi fac treaba.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

']

Astea sunt S.F-uri................................................................................................................................................................ sau poate fi misoginism

Ar fi culmea ca o femeie fara vreo pregatire sa verifice mecanicii intr-un service................................................... cine a spus ca nu ar avea vreo pregatire

Asta cu "nu face un pas fara ca ea sa fie informata" e un fel de insulta pentru mecanicii respectivi.................. sau respect pt clientii care asteapta si vad cum decurg lucrarile

Tind sa cred ca este o exagerare de-a ta sau o perceptie eronata.......................................................................... cum asa se intampla acolo si nu sti, nu esti in masura sa faci comentarii.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Peste mecanici poate fi sef un om cu o pregatire.

O fata angajata pentru relatia cu clientii n-are cum sa fie si pregatita in domeniul mecanicii.

Ca poate stie sa comande piese e altceva. Una e sa comanzi piese si alta e sa fii mecanic.

Am un prieten comun cu Alex, chiar o sa-l intreb sa vad daca exagerezi, ceea ce sunt aproape sigur.

 

L.E: Am vorbit chiar acum.

Fata respectiva reprezinta doar o interfata dintre clienti si mecanici, nu verifica mecanicii ci doar vede in ce stadiu sunt lucrarile.

Pe baiat il cheama Marian, are un Mercedes si niste taxiuri, deci nu e o poveste.

E prieten bun cu Alex teile.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Fata respectiva reprezinta doar o interfata dintre clienti si mecanici, nu verifica mecanicii ci doar vede in ce stadiu sunt lucrarile.

 

Confirm. Verifica stadiul lucrarii. Se descurca bine cu piesele(care, unde, cum) dar nu se pune problema verificarii mecanicilor.

Totusi nu m-ar deranja sa am un mecanic femeie(eventual sa fie si buna si plina de unsoare :frantics: )

Link to comment
Share on other sites

statul pe langa mecanic in service e de aceeasi factura cu intratul in familiarisme cu chelnerul la carciuma.

si cand chemi o firma sa monteze ceva la casa si observi totusi ca aia habar nu au ce fac , lovesc trantesc aiurea (desi sunt specializati ca doar au luat comanda ) si intervii si ii trimiti acasa cum se cheama (Am patit eu faza asta la montat rulouri exterioare , l-au montat invers eu am observat ei nu )? Sau daca vezi ca faiantarul arunca placile cum vrea el si isi bate joc se cheama ca esti dobitoc sau zgariebranza daca il pazesti/urmaresti chiar daca nu te pricepi ? Ca e bine de stiut ..Si nu vad care ar fi diferenta la masina , ca tot un bun personal e .

Edited by Myx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bai, nu incercati sa ma justificati degeaba. Asa am fost dresati de mici cu totii. N-o sa ne schimbam acum, cu par alb in cap, ca vezi doamne avansam in civilizatie. Creierul care trebuie sa avanseze e ramas undeva in intunericul fricii ca hotul poate fura pe hot.
Link to comment
Share on other sites

Legea e buna, pacat ca sunt 90 % mecani prosti care habar nu au decat sa schimbe o roata si ceva filtre. De ce spun asta? Pentru ca am cumparat o masina cu servisul facut doar la reprezentanta in Timisoara, la BMW, iar cand am vrut sa-i schim eu uleiul, avea busonul de golire rupt, lasata bucata rupta acolo, iar restul surubului ( cam 1 filet !!! ) prins cu caltz si silicon. Frumos, nu? Va imaginati ce se putea intampla daca ceda si acel 1 filet la 140-150..? Context in care busonul costa 7 lei ( o avere ).

 

Sa nu mai vorbesc ca habar nu au sa verifice un termostat, o pompa de apa.. etc.

 

Prefer sa ma documentez ca la carte pe forum si din cartea masinii, sa o inteleg bine, si sa o repar singur. Is satul de ala-bala ( schimb 5 piese pana rezolv defectul, ca cei de la service sunt incompetenti ).

 

Mentionez ca nu introduc toate service-urile in aceeasi ''oala'', dar majoritatea au personal incompetent.

Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca din postarile facute pana acum de tine referitor la conversatiile din acest topic, nu te incadrezi in remarca lui verssatu, nu?rolleyes.gif

da, corect, eu las masina acolo si imi vad de treaba. daca fac prostii o rezolv cumva ulterior. am mers pana a lua masina directorului de service de la bavaria sa umblu cu ea. mi-a dat-o, nu cu japca evident.

Link to comment
Share on other sites

daca fac prostii o rezolv cumva ulterior.

 

Nu-ti doresc sa ai vreodata probleme cu masina datorita vreunui mecanic iresponsabil cum nu doresc nimanui insa daca s-ar intampla sa ai necazuri serioase in sensul asta fiind poate si greu de dovedit dupa un timp, as fi curios sa aflu daca s-a schimbat macar putin parerea ta despre asta.

am mers pana a lua masina directorului de service de la bavaria sa umblu cu ea. mi-a dat-o, nu cu japca evident.

Hmmmmm, imi amintesc cum directorul de service era odata suparat deoarece un client i-a luat masina si "s-a dat" cu ea pana s-au tocit cauciucurile pana la sarma, ramanand totodata si fara combustibil. Oare cine era?..............a fost o gluma, nu e nevoie de replicasorcerer.png

Link to comment
Share on other sites

Tu cu parerea ta, eu cu parerea mea si restul cu parerea lor.

Nu inteleg de ce toti trebuie sa fim de acord cu ceva.

 

Pe de alta parte am vazut ca schimbi masinile destul de des.

Daca tu nu stai langa mecanic atat timp cat masina se afla sub garantie si apoi o vinzi atunci te inteleg perfect.

Si eu as face la fel. Singura diferenta este ca eu nu-mi permit sa cumpar cate o masina noua la fiecare 2-3 ani.

 

Restul cu degradarea umana si blabla sunt la latitudinea fiecaruia sa decida.

Parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

nu eram eu cu siguranta, cand le-am lasat un m3 sa ma "dau" cu un 3 coupe. eu langa mecanic nu stau. e degradant si pt mine si pt el. sa faca ce are de facut.

 

nu sta nimeni in reprezentante langa mecanici , mai mult e vb de service de cartier unde presupun ca tu nu prea ajungi oricum .

Link to comment
Share on other sites

nu sta nimeni in reprezentante langa mecanici , mai mult e vb de service de cartier unde presupun ca tu nu prea ajungi oricum .

decat sa ma duc la aia mai bine imi fac singur. am mai avut o perioada cand foloseam mainile altora. gaseam unul mai dobitoc asa, mecanic inchipuit pe care il tavaleam pe sub masina si ii zicem fa aia, aia, ii dadeam scule cum trebuie si tot. la strans numai cu cheia dinamometrica dupa carte, sa nu-mi rupa suruburi/ garnituri. sa il las insa pe unul sa lucreze in legea lui si eu sa stau sa ma uit nu pot.

altfel, strict formal, e insultator pentru unul sa-i stai in cap sa-l verifici cand isi face meseria, si degradant pentru tine sa stai sa asisti la ceva sub competenta ta si sa irosesti timp pe care l-ai putea folosi intr-un mod mult superior.

Link to comment
Share on other sites

Sa mai repet ca nu m-a interesat niciodata si treceam doar s-o las, sa ma certe si s-o iau?

 

Si slava domnului, io is ala caruia i-au legat farurile cu niste cablu de boxe, de inca avea papucii pe el

Link to comment
Share on other sites

terminati mai cu prostiile cu insultatul.. asta e afacere nu consiliu de etica si filosofie..

lasand la o parte povesti mai mult sau mai putin adevarate de horror de prin service-uri

 

DAca clientul vrea sa asiste si plateste ai 2 optiuni : il refuzi si omul pleaca la alt service sau te conformezi si incasezi banii.

Nu vad pe nici un mecanic jignit cand se plateste ..

 

 

E normal sa vreau sa vad ce se intampla pe banii mei. Daca eram gen musafir sua chibit profesionist intelegeam, dar nu pe banii mei.

Si nu cred ca ar sta nimeni daca lucrurile ar fi normale adica.. deviz de constare semnat de ambele parti, platit factura, revenit cu aceleasi simptome si rezolvat pe garantia lucrarii, indiferent ca costa 20 de euro sau 6000.

Link to comment
Share on other sites

eu accept statul langa masina ca pe o cauzalitate, in principiu nu il accept. e un cerc vicios. ok, prefer sa il rup eu cu speranta ca aia fac ce trebuie. nici nu pot intelege cum cineva sanatos la cap nu are altceva mai bun de facut decat sa pazeasca pe unul de-i repara masina. ca o face de frica, pot intelege.

 

Nu vad pe nici un mecanic jignit cand se plateste ..

asta din pacate e foarte grav si e o mare tara a romanilor, isi inchipuie ca banii pot compensa proasta crestere si lipsa de educatie. daca ati observant, primul lucru pe care il fac romanii cand dau chiar si nitel de bani, incep sa vorbeasca si sa se poarte urat cu cei din jur. daca unii sunt dispusi sa inghita daca sunt platiti, nu e decat reversul, tot atat de vicios al aceleiasi medalii.

Link to comment
Share on other sites

singura data cand nu am stat langa masina si mi-au schimbat niste brate, nu au strans suruburile de la placuta de sub suportul amortizor care fixa pivotul.

Dupa treaba asta aveam bineinteles vibratii care incepeau la 80 si erau absolut sporadice si de neexplicat, tocmai prin faptul ca apareau si dispareau.

Cred ca am dat vara asta vreo 3 -5 mil numai pe echilibrat si verificat roti plus ca la toti cere mergeam nu reuseau sa diagnosticheze, pana le-a vazut un destept in service..

asa ca eu unul o sa fac treaba asta in continuare, adica sa stau in ceafa lor..

 

nu e grav de loc, e zisa in contextul de business. Nu il injur de mama, nu e treaba de venit, probabil ca face mai multi bani ca mine, e relatie de afaceri.

 

 

EU nu trebuie sa ma duc la sprit si sa ma incuscresc cu mecanicul, e o relatie de afaceri.. eu sunt client care plateste si el isi face jobul.

 

E normal sa stii pe ce dai banii. Iar daca el, mecanicul se simte jignit de treaba asta, e un idiot ..

 

 

Si eu lucrez in domeniul serviciilor si daca clientul vrea sa stea in ceafa mea si vrea si explicatii la tot pasul, i le ofer., nu ma simt jignit de loc.

accept chiar si sfaturi din partea celor care ma cheama sa le rezolv problema.. ce ma deranjeaza pe mine ca sta si da din gura pe acolo si se simte si el bagat in seama.. e un lucru foarte usor de facut, care asigura o transparenta normala .

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Fdbcnt - incearca sa accepti ca exista si pareri diferite de ale tale. Daca cineva nu face ca tine, nu inseamna ca e nesimtit, prost crescut etc.

 

Fii atent la situatia asta:

 

- am o lucrare de facut la masina (inlocuire termostat) Dureaza aprox 1.5 ore.

- reprezentanta este la 2 km de oras si trebuie sa iau taxi de si pana acolo.

- daca las masina, chem taxi, ajung acasa, stau 10 minute, chem taxi si ma duc sa iau masina

 

Deci e aiurea.

 

Astfel ca merg la automatul de cafea, apoi urc niste scari, ma pun la o masa si stau pe un scaun si imi beau cafeaua uitandu-ma printr-un geam in service.

 

cand eu imi beau cafeaua si ma uit printr-un geam in service (loc amenajat de ei, cafeaua platita de ei) e proasta crestere?

Link to comment
Share on other sites

vad ca limba romana are mari mistere pentru unii care se leaga de cuvinte facand abstractie de context. asta iarasi e tipic pentru anumite categorii.

am pus la semnatura niste citate care pot face lumina partial. in general ceea ce se intampla este ca unii cand vad cuvantul "bou" de exemplu, scris undeva, si-l insusesc ca si cum le-ar fi adresat si se comporta ca atare. cititi caragiale.

Link to comment
Share on other sites

Bala, e proasta crestere sau nu, depinde cat de fierbinte e cafeaua si cat de zgomotos se soarbe...

 

si eu am stat in reprezentanta si am asteptat sa imi fie gata masina. se schimba lichidul de frana si a durat mai putin de o ora. acum, daca ma gandesc, cred ca trebuia sa astept afara, dincolo de bariera si, implicit, de ghereta paznicului/portarului. la momentul acela nu am stiut.

Edited by Rares_CJ
Link to comment
Share on other sites

Esti si membru al Academiei ? :unsure:

 

In fine... Mno, e aiurea situataia respectiva sau nu?

 

eu asta nu inteleg. Daca un service are loc amenajat pentru asa ceva si il folosesti cat timp ei lucreaza la masina, cu ce deranjeaza asta pe un mecanic ? de unde atata confidentialitate la demontat niste piese de pe o masina. Atata stres...

 

Bala, e proasta crestere sau nu, depinde cat de fierbinte e cafeaua si cat de zgomotos se soarbe...

 

Mda. Cat am stat acolo au bagat in service un X5M si il tot turau. Mai erau cu el si in partea cealalta a serviceului iar eu dupa un geam cocotat la vreo 10m inaltime.

 

Sigur ma auzeau pe mine cum beau cafeaua :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.