Jump to content

probleme e46 320d


Recommended Posts

Salut, am vazut ca mai toata lumea foloseste goetze. Si cei de la magazin imi recomanda goetze pe semne ca nu sunt chiar asa de buni cei de la mahle pe cum cred alti. Nu stiu ce sa zic as cumpara pe goetze, as cumpara pe mahle ...mai caut pe net sa vad care sunt mai calitativi.
Link to comment
Share on other sites

De ce sa reconditionez arborele?

 

ptr ca in 450k fusurile s-au ovalizat si e posibil sa aiba uzura aproape de limita maxima asta insemna ca nu mai tin inca 400k, deci trebuie verificate cu micrometrul, mi se pare ca au 86mm si uzura max e de 0016, sau ceva de genul, toate datele de care ai nevoie le gasesti in tis mai exact

arborele daca e demontat te duci cu el la un centru de reconditionari si iti spun frezorii de acolo daca mai merge sau nu

aceasi treaba si cu cilindrii se verifica uzura cu micrometrul, daca au forma fusoidala nu are rost sa te complici ptr ca nu rezolvi nimic fara alezare si pistoane cota1,daca ai 2-3 cote diferite si pistoane ovalizate uzate pe laterale nu rezolvi nimic cu un set de segmenti indiferent de ce firma sunt

alta varianta este sa cauti un set de pistoane sh la cota 1 si sa iti rectifice camasile in functie de uzura pistoanelor fiecare in parte

cu tolerantele in functie de pistonul respectiv, pe urma cand vei monta segmentii noi si se fac fantele la segmenti individual o sa ai garantia ca pastreaza compresia

Edited by BOASKA
Link to comment
Share on other sites

Arborele il masori. sa te pronunti ca 100 % trebuie recondionat pana masori este ciudat. Cunosc motoare diesel care au ajuns la 800 900 de k fara probleme fara arbore rectificat. Masoara fusurile si dupa vezi ce ai de facut.

Sfatul meu este sa iei motor sh daca se ajunge la rectificat arbore la diesel... si oricum te ajunge ENORM sa cumperi pistoane la cota, cuzineti, manopera . numai pistoanele 4X 5 milioane. Cunosc multe cazuri nefericite la rectificare de arbore si majoritatea diesel

Ce iti mai pot spune despre GOETZE este ca la mine la garaj s au facut in ultimul an vreo 10 motoare cu astfel de segementi si nici unul nu are probleme.

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.