Jump to content

Recommended Posts

Am recomandat din experienta ca e mult mai ieftin si rapid sa cumperi alta, mai ales in cazul in care ai piese deteriorate in mecanismul culisant.

Am reconditionat cu succes trapa panoramica la Pajero ce a stat intepenita vreo 4 ani si apucase sa rugineasca zdravan dar era completa si fara piese rupte.

Am mai incercat reconditionarea unei trapa la un Mercedes w124 dar din pacate fara succes pentru ca una din parghii era rupta.

 

De obicei majoritatea pieselor sunt facute din Stibiu (antimoniu) si din cate stiu nu se pot suda/lipi.

Service pentru asa ceva din cate stiu, nu exista, iar mesteri priceputi si cu timp liber nu prea gasesti.

 

Piesa rupta nu prea ai sanse sa o gasesti decat la o alta trapa cu alt defect...daca dai cateva telefoane pe la dezmembrari, poate ai succes de o trapa defecta de la vreo masina accidentata pe care o poti folosi ca donator de organe daca ai chef sa mesteresti.

 

Iar daca tot o vei desface, nu ar strica sa cureti furtunele de scurgere si sa igienizezi un pic pe acolo.

Nu recomand insa sa folosesti vaselina din comert pentru gresare. Vezi ca exista o vaselina speciala pentru trape facut de VW.

 

Spor !

Edited by yitzack
Link to comment
Share on other sites

Si eu am aceeasi problema, nu se ridica in sus, cred ca sunt rupte ceva parghii; de culisat culiseaza (inainte-inapoi) dar la pozitia 2 se aude mecanismul cum functioneaza, doar ca nu o ridica. In fine, pe mine nu ma deranjeaza atat de mult, mai ales gandindu-ma la faptul ca trebuie sa dai toata plafoniera jos pentru a umba la mecanismul trapei (unde mai pui, ca a mea este si Touring!). Deci eu am renuntat la ideea de a o repara, important este ca se inchide etans si nu se scurge apa inauntru.
Link to comment
Share on other sites

Si eu am aceeasi problema, nu se ridica in sus, cred ca sunt rupte ceva parghii; de culisat culiseaza (inainte-inapoi) dar la pozitia 2 se aude mecanismul cum functioneaza, doar ca nu o ridica. In fine, pe mine nu ma deranjeaza atat de mult, mai ales gandindu-ma la faptul ca trebuie sa dai toata plafoniera jos pentru a umba la mecanismul trapei (unde mai pui, ca a mea este si Touring!). Deci eu am renuntat la ideea de a o repara, important este ca se inchide etans si nu se scurge apa inauntru.

 

Nu e mare filizofie, doar ca nu prea ai sorti de izbanda cu reparatu.

Link to comment
Share on other sites

Exista un kit de reparatie cu piesele care trebuie. Cod: 54 12 8 231 227. Se demonteaza trapa piesa cu piesa, intr-o anumita ordine(sunt tutoriale pe net) si se inlocuiesc niste piese. Am reparat cateva trape de e39 si la majoritatea s-a rupt piesa incercuita cu rosu. In kitul de reparatie sunt cuprinse exact piesele care se pot rupe. Cu putina indemanare si rabdare se repara foarte usor. Toate piesele se demonteaza si monteaza usor. Cu ocazia asta se si curata foarte bine de mizerii si lubrifia.

post-13413-0-04695100-1370039427_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 11 months later...
  • 3 weeks later...
  • 5 months later...

Exista un kit de reparatie cu piesele care trebuie. Cod: 54 12 8 231 227. Se demonteaza trapa piesa cu piesa, intr-o anumita ordine(sunt tutoriale pe net) si se inlocuiesc niste piese. Am reparat cateva trape de e39 si la majoritatea s-a rupt piesa incercuita cu rosu. In kitul de reparatie sunt cuprinse exact piesele care se pot rupe. Cu putina indemanare si rabdare se repara foarte usor. Toate piesele se demonteaza si monteaza usor. Cu ocazia asta se si curata foarte bine de mizerii si lubrifia.

Kitul asta e cu totul altceva , sunt sinele acelea de aluminu !

Am pierdut niște bani din cauza ta , respecte !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.