Jump to content

DIY E46 Instalare tableta


Kenbobo

Recommended Posts

Salutare,eu ma gandeam ca s_ar potrivi mai bine o tableta de 8 inch,a incercat oare cineva asta?

Salut!Da,se potriveste tableta de 8 inch.Eu am montat asa ceva in bord.Am o tableta Huawei Mediapad 8,tableta are amplificarea facuta e Harman Kardon.3G Ram,memorie de 32 si procesor octa core de 2 G.Dar a trebuit sa tai putin din partea de jos a locului unde se aseaza tableta.Practic se taie putin din acea margine de spuma polioretanica din bord.O sa te orientezi singur cam cat trebuieste sa decupezi din bord.Nu se vede aceasta decupare,este undeva la 5 mm de partea din fata a bordului.Rama adaptoare am cumparat-o de pe ebay uk,a costat cu tot cu transport 250 lei si a ajuns in tara in doua saptamani.

Edited by botosanibmw
Link to comment
Share on other sites

Salut!Da,se potriveste tableta de 8 inch.Eu am montat asa ceva in bord.Am o tableta Huawei Mediapad 8,tableta are amplificarea facuta e Harman Kardon.3G Ram,memorie de 32 si procesor octa core de 2 G.Dar a trebuit sa tai putin din partea de jos a locului unde se aseaza tableta.Practic se taie putin din acea margine de spuma polioretanica din bord.O sa te orientezi singur cam cat trebuieste sa decupezi din bord.Nu se vede aceasta decupare,este undeva la 5 mm de partea din fata a bordului.Rama adaptoare am cumparat-o de pe ebay uk,a costat cu tot cu transport 250 lei si a ajuns in tara in doua saptamani.

 

ms frumos,rama are deschidere 180x100mm?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Am pus timur 6.0.1.Merge bn.

Skinul de fapt e un wallpaper, trebuie sa l modific iar in photoshop in functie de ce applicatii folosesc. Prea chinuiala, maresc icoanele de pe desktop, scrisul si las asa.

 

Aaa si timur kernel e gratis Din Decembrie. .e super cu standby, power down power up, fast charging, app killer, camera etc.

Edited by mario318ci
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Pentru cei care si-au montat tableta in masina, cum ati legat alimentarea la tableta? direct la priza de bricheta?

 

Eu ma confrunt cu urmatoarea situatie: alimetarea la tableta se face printr-un cablu care e legat pe contact pana in incarcatorul usb -> de aici printr-un cablu OTG in Y, cu mufa de incarcare care intra in tableta. Folosec Timur kernel si atata vreme cat tableta nu e in masina, merge perfect, adica in deep sleep mode si se descarca cam 1-2% pe zi. Cand o pun in masina se descarca 1,2 % pe ora, ceea ce e foarte mult. Presupun ca, cumva curentul merge inapoi catre masina (poate diodata din incarcatorul usb nu isi face treaba cum trebe??).

 

In timp ce faceam ceva teste am observat ca, daca conectez telefonul la acelasi cablu OTG Y la masina, da destul curent incat masina se comporta ca si cum ar fi in prima treapa cu cheia in contact, adica se aprinde martorul de la airbag si computerul de bord.

 

Astept parerea voastra aici si cum ati rezolvat problema cu incarcarea.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Incarcatorul este prost , cablul OTG este prost calitativ sau mufa microusb este proasta. Eu am rezolvat problema construindu-mi singur un cablu otg, cu fire groase (cablu de date NOKIA), nu lite chinezesti.
Link to comment
Share on other sites

Acuma incarcatorul este unul original htc, deci presupun ca nu e chiar prost, in schimb cablu OTG e chinezesc, dar nu e cel mai ieftin si firele part groase (m-am interesat special sa nu fie subtiri). O sa incerc si cu alt cablu usb, ar fi bine sa fie asta problema.

 

Merci de sfat.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Arata foarte bine, tu ai facut butoanele pentru tableta? sau asa a venit rama?

Salut!Butoanele le-am luata de pe o navigatie defecta,rama am cumparat-o de pe ebay.Am facut semn pe rama,am decupat cu o minifreza,am integrat butoanele,pe spatele butoanelor am introdus leduri originale BMW,legate electric la instalatia de iluminare a bodului astfel ledurile lumineaza in functie de cum este reglat iluminatul bordului.Cam asta am facut!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutare,

 

Pentru cei care si-au montat tableta in masina, cum ati legat alimentarea la tableta? direct la priza de bricheta?

 

Eu ma confrunt cu urmatoarea situatie: alimetarea la tableta se face printr-un cablu care e legat pe contact pana in incarcatorul usb -> de aici printr-un cablu OTG in Y, cu mufa de incarcare care intra in tableta. Folosec Timur kernel si atata vreme cat tableta nu e in masina, merge perfect, adica in deep sleep mode si se descarca cam 1-2% pe zi. Cand o pun in masina se descarca 1,2 % pe ora, ceea ce e foarte mult. Presupun ca, cumva curentul merge inapoi catre masina (poate diodata din incarcatorul usb nu isi face treaba cum trebe??).

 

In timp ce faceam ceva teste am observat ca, daca conectez telefonul la acelasi cablu OTG Y la masina, da destul curent incat masina se comporta ca si cum ar fi in prima treapa cu cheia in contact, adica se aprinde martorul de la airbag si computerul de bord.

 

Astept parerea voastra aici si cum ati rezolvat problema cu incarcarea.

 

Multumesc

alimentarea tabletei o iei din mufa de alimentare a radio-cd.ului. nu mai modifici nimic,e cheia in contact pe pozitia 1 ,se incarca ...nu e cheia in contact sta pe bateria ei.nu se descarca fiind inchisa

Link to comment
Share on other sites

Si eu is curios, este ceva aplicatie Bluetooth cu care sa faci pairing de la telefon la tableta pentru apeluri?

Nu cred ca exista asa ceva... Si eu as avea nevoie insa nu cred ca exista. TabletTalk este destul de limitat si ofera suport doar pentru SMS.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Salutare! Am mare mare mare rugĂŁminte la voi! Cine este dispus sa mĂŁ ajute și pe mine cu programarea tabletei ca mai am puțin și o arunc de la etaj! Este cineva din Buc și e dispus de o fapta buna? Mare nevoie...nu mĂŁ pricep....Dau 5 beri ca bruma. 0767 952 467 ciui
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.