Jump to content

Sfat achizitie E91 320d/ 318d


Recommended Posts

Salutare,

 

Sunt in cautare de un touring 318d sau 320d pe care il voi folosi pragmatic pentru noile nevoi familiale.

Inca nu sunt decis daca sa iau un E91 sau E46, bugetul maxim alocat este undeva 8k E.

 

Ca si preferinte personale imi place mult e46 insa parc nu as vrea sa ii serbez ajoratul :).

Cat despre E91 se pare ca mai toate sunt pasibile de probleme la motor, vezi N47 Issues.

 

Chiar sunt intr-o cumpana, as prefera ca oameni care au deja E91 sa-si dea cu parerea si sa ma "linisteasca" cu parerile lor.

 

Ca si raspunsuri caut:

- Cum sa verifici istoricul masinii (km, dotari, evenimente)?

- Unde sa faci o diagnosticare/ servicare a masinii fara sa te stoarca de bani?

- Care e costul de intretinere si in utilizare (consum/ taxe/ casco/ RCA)?

- Cum e suspensia/ garda la sol a unui E91 pt strazile din RO?

 

Momenatan nu imi vin alte intrebari insa de cand am condus E90 143CP unui prieten sincer am zis ca ar fi pacat sa nu am asa ceva :)

 

Multam fain si astept parerile voastre!

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Sunt in cautare de un touring 318d sau 320d pe care il voi folosi pragmatic pentru noile nevoi familiale.

Inca nu sunt decis daca sa iau un E91 sau E46, bugetul maxim alocat este undeva 8k E.

 

Ca si preferinte personale imi place mult e46 insa parc nu as vrea sa ii serbez ajoratul :).

Cat despre E91 se pare ca mai toate sunt pasibile de probleme la motor, vezi N47 Issues.

 

Chiar sunt intr-o cumpana, as prefera ca oameni care au deja E91 sa-si dea cu parerea si sa ma "linisteasca" cu parerile lor.

 

Ca si raspunsuri caut:

- Cum sa verifici istoricul masinii (km, dotari, evenimente)?

- Unde sa faci o diagnosticare/ servicare a masinii fara sa te stoarca de bani?

- Care e costul de intretinere si in utilizare (consum/ taxe/ casco/ RCA)?

- Cum e suspensia/ garda la sol a unui E91 pt strazile din RO?

 

Momenatan nu imi vin alte intrebari insa de cand am condus E90 143CP unui prieten sincer am zis ca ar fi pacat sa nu am asa ceva :)

 

Multam fain si astept parerile voastre!

un sfat bun ,pe care l-am primit si eu la o masina uzata: bugetul disponibil dupa achizitie sa depaseasca 50% din pretul masinii.daca o fii sa ai probleme ,sa spui" bucurosi le-om duce toate" .

 

un posesor de e90 nu o sa priveasca pe lung la un e46 :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Ia E91. Gasesti si la 8k euro dar daca vrei sa scapi de paranoia N47 poti sa iei un M47 mai ieftin si stai linistit.

Istoricul se afla , ori prin ceva cunostinte la BMW ori direct la un dealer.

Legat de suspensie...aici e punctul minus al masinii.

Sa inteleg ca suspensia E91 e la fel de rigida ca la e90?

Cum e cu garda la sol, la fel?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

-Revizie ULEI + Filtre (BMW 5W30 si filtre MANN), cumparat de la vanzatorii autorizati de pe forum aproximativ 500 de lei. Placute frana ATE, fata-spate cu tot cu senzori m-au costat la fel, aproximativ 500 de lei.

-Istoricul il poti verifica doar la reprezentanta, dar cu tot istoricul de la reprezentanta poti fi pacalit. Fii atent si la uzura (volan, pedale, scaun sofer, semnalizator, manerul usii). Din asta iti vei da seama si cat de ingrijita a fost masina. Dar la fel si aici, unii vanzatori mai ales dealerii mai schimba fetele la usi, volanul in caz ca sunt destul de uzate "sterse".

-Consum, eu am un E90 318d in oras depinde de stilul de mers si de aglomeratie ~8l/100km iar extra-urban 5-6% mers destul de tare.

-Suspensia la mine, fiind sport(OEM) si cauciucuri de vara RFT e foarte rigida pe drumurile noastre, cu cele de iarna (normale) era o diferenta ca nu era zgomotoasa , dar de cand am le-am pus pe cele de vara am impresia mereu ca ar bate/troncanii ceva. Despre garda la sol, e destul de joasa. Iarna asta am avut ceva probleme pe stradute, unde zapada era umpic mai mare, am cam mers pe burta <_< .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.