Jump to content

Problema ciudata la trapa


Baracuda82

Recommended Posts

Buna seara !

 

Am patit astazi o ciudatenie cu trapa. Am deschis-o pe ventilatie (apasand butonul din mijloc) iar cand am vrut sa o inchid nu a mai mers, incerca sa coboare o fractiune dupa care revenea la pozitia initiala. Am incercat sa o deschid tragand de buton catre mine si tot la fel, am mai incercat si din telecomanda masinii sa inchid si acelasi efect.

 

Partea ciudata este ca daca initializez procedura de reset, apasand butonul din mijloc pret de cateva secunde, isi face tot ciclul fara nici o problema si fara zgomote ciudate. M-am si urcat sa inspectez traseul si nu se vede nimic pe acolo, chiar este foarte curat !

 

De culisat merge fara nici o problema atat pe pozitia 1 cat si pe pozitia 2.

 

Nu inteleg dece prin procedura aia de reset merge fara nici o problema (am incercat de multiple ori) iar din buton nu vrea sa coboare din pozitia de ventilatie...

 

Singura chestie la care ma gandesc este ca am schimbat bateria in iarna ca masura preventiva, este posibil sa fie necesar un reset din tester ? Bateria a fost inregistrata pe masina la Filaret, deci n-ar trebui sa faca probleme (cu mentiunea ca am schimbat bateria in garaj, cei de la filaret refuzand sa-mi puna Varta AGM pe motiv ca nu are sigla Bmw)

 

Multumesc si sarbatori fericite tuturor !

Edited by Baracuda82
Link to comment
Share on other sites

Am coborat astazi in garaj sa fac ceva si m-a mancat sa mai incerc la trapa. Bineinteles ca acum coboara din buton fara nici un moft, am incercat de 5 ori. Masina nu s-a miscat 1 centimetru de cand a trebuit sa inchid trapa din ventilatie prin operatiunea de reset, apasand butonul cateva secunde sa-si daca ciclul complet.

 

M-am tot uitat zilele astea pe net, ca deh, a fost vacanta. Nu am gasit nimic asemanator, toti care au avut probleme cu trusa au recurs la a o inchide manual cu ustensila din trapa. Am observat ca cedeaza 2 bucati de plastic si se blocheaza geamul mic in modul de ventilatie, nepermitand geamului mare sa mai coboare, practic acela apasa pe buza geamului mic. La mine dpdv mecanic totul pare ok dar n-as vrea sa las lucrurile asa, desi acum merge.

 

Ma gandesc sa nu fie un senzor ceva ? Ca cel de geamuri si sa intampine o rezistenta ? Dar acolo sus totul este curat, trapa merge foarte lin, motorul nu se aude chinuit, masina abea a depasit 80.000km.

 

Accept orice ideie ! Oricat de trasnita ar fi :sorcerer:

Edited by Baracuda82
Link to comment
Share on other sites

 

 

Accept orice ideie ! Oricat de trasnita ar fi :sorcerer:

daca si-a revenit aia e , mai sunt module care au nevoie de reinitializare , la mine recent geamurile spate o eroare de anti oprire , au vrut rulate iar sus jos complet

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am coborat astazi in garaj sa fac ceva si m-a mancat sa mai incerc la trapa. Bineinteles ca acum coboara din buton fara nici un moft, am incercat de 5 ori. Masina nu s-a miscat 1 centimetru de cand a trebuit sa inchid trapa din ventilatie prin operatiunea de reset, apasand butonul cateva secunde sa-si daca ciclul complet.

 

M-am tot uitat zilele astea pe net, ca deh, a fost vacanta. Nu am gasit nimic asemanator, toti care au avut probleme cu trusa au recurs la a o inchide manual cu ustensila din trapa. Am observat ca cedeaza 2 bucati de plastic si se blocheaza geamul mic in modul de ventilatie, nepermitand geamului mare sa mai coboare, practic acela apasa pe buza geamului mic. La mine dpdv mecanic totul pare ok dar n-as vrea sa las lucrurile asa, desi acum merge.

 

Ma gandesc sa nu fie un senzor ceva ? Ca cel de geamuri si sa intampine o rezistenta ? Dar acolo sus totul este curat, trapa merge foarte lin, motorul nu se aude chinuit, masina abea a depasit 80.000km.

 

Accept orice ideie ! Oricat de trasnita ar fi :sorcerer:

Este un semn ca ceva din mecanismul trapei a "obosit" cred ca e vb de cablul de comanda de pe una din parti, de aceea nu se mai inchide partea din spate, are un mic piciorus care este facut sa cedeze, creionul care deblocheaza sistemul nu mai este actionat complet si atunci se intampla ce ai patit tu. Un pic din ce ai patit tu (si-a revenit) poate fi interpretat ca diferenta de mediu, umezeala si temperatura ambientala, se mai intampla cand uzura este la limita.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 3 weeks later...

Este un semn ca ceva din mecanismul trapei a "obosit" cred ca e vb de cablul de comanda de pe una din parti, de aceea nu se mai inchide partea din spate, are un mic piciorus care este facut sa cedeze, creionul care deblocheaza sistemul nu mai este actionat complet si atunci se intampla ce ai patit tu. Un pic din ce ai patit tu (si-a revenit) poate fi interpretat ca diferenta de mediu, umezeala si temperatura ambientala, se mai intampla cand uzura este la limita.

Salutare,

Descrierea defectului de la trapa ta este identic cu ce am patit si eu acum un an. Inca nu am reparat-o. Am reusit sa o inchid din acea pozitie si o folosesc doar pe culisare in plan orizontal in ambele pozitii. Daca te hotaresti sa o repari si daca gasesti o oferta buna te rog sa ma anunti si pe mine.

Cu multumiri

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Ma puteti ajuta si pe mine de unde pot sa achizitionez plasa din fata de la TRAPA.

Am achizitionat de curand un BMW X5 - E70 - 2011 cu trapa panormaica si ii lipseste plasta din fata de la trapa porbabil sa rupt datorita uzurii.

 

 

uite aici deflector trapa: https://www.bavauto.ro/54137171811

Edited by florin1967
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.