Jump to content

Supraincalzire motor bmw e46 318i 105Kw 2002


Recommended Posts

Buna ziua ,

 

Am BMW e46 , 318i , Benzina , 105kw , 146cp , 1995cc , si am urmatoarea problema , daca circul cu masina normal , ma refer pana in 3000 de turatii , motorul ramane la termperatura optima de 90 de grade , poate acul este putin inclinat spre albastru , deci undeva la 85 de grade , dar daca circul de exemplu la 3500-4000 de turatii , motorul se incalzeste si se aprinde rosul de pe cadranul de termperatura , mi-am verificat uleiul , nu mananca ulei mai mult decat trebuie , nu am apa in ulei , sau ulei in apa , nu am ulei pe motor , nu am apa , sau ulei sub masina , noxele sunt ok , va scriu asta deoarece azi am schimbat termostatul , si nu am rezolvat nimic , tot asa face .. am schimbat antigelul , am aerisit instalatia ( asta tot la mecanic ) , si tot nu am rezolvat nimic .. oare ce poate sa fie ? a mai avut cineva problema asta ?

 

Deci daca circul la 3500 de turatii , motorul se supraincalzeste , daca opresc , si accelerez la 3500-4000 de turatii , apa isi face circuitul si temperatura revine la normal , electroventilatorul functioneaza . Va rog ajutati-ma , am facut si diagnoza , si nu imi arata nimic .. va multumesc !

Link to comment
Share on other sites

ma refer .. ca la un schimb de ulei , adica 12000 km , sau 12 luni , bag maxim 700ml de ulei daca am un ulei mai subtire , iar daca am ulei mai gros , undeva la 300ml de ulei .. si mai precizez ca am avut problema cu vasul de expansiune , a crapat , de atunci a inceput problema cu supraincalzirea .. Edited by Negru Gabriel
Link to comment
Share on other sites

Si eu am acelasi motor doar ca e din 2004. Si eu am avut termostatul blocat pe inchis apoi a cedat si vasul..dupa astea nu am mai avut nici o problema cu racirea..consum de ulei am avut si eu dar am rezolvat-o prin inlocuirea simeringurilor. Ca tip de ulei folosesc castrol edge fst 5w30 si merge brici..nu consuma deloc. Bineinteles ca am schimbat si toate garniturile posibile care au legatura cu circuitul uleiului...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.