Jump to content

Sfaturi achizitie BMW X1?


MD337

Recommended Posts

 

Masina mi s-a parut OK- mai e in garantie pana in iulie anul viitor...

 

Daca detin VIN ul ar putea cineva sa ma ajute cu o verificare ? (chiar si contra cost).

 

 

Are garantia extinsa sau de ce spui ca este in garantie pana anul viitor ? BMW X1 vine cu garantie 24 de luni si cu posibilitate de extindere pana la 72 luni - si 120.000 km. Ar trebui verificat asta (mers cu cheia la BMW).

 

De asemenea, si verificarea masinii se face cel mai bine la BMW. Au un serviciu contracost si iti scot tot istoricului masinii.

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca are garantie extinsa dar din ce mi-a zis proprietarul reviziile nu au fost chiar gratuite...ca unele chestii le-a mai platit si el, chiar nu stiu cum vine chestia asta, poate fiindca a facut reviziile la 15,000 si nu la 30,000?

Puteti sa imi spuneti si mie va rog cum e cutia de viteze de la BMW X1 2011? E in 6 sau 8 rapoarte? Sunte diferente majore intre cutie Bmw X1 2011 sin FL 2012?

In alta ordine de idei mi- a zis ca luni masina intra in service pentru a se schimba toate filtrele si uleiul plus... distributia!! (spune ca stie el pe cineva de la BMW si va face distributia pe garantie ca cel care o cumpara sa nu aiba probleme). Nici nu stiu cum e asta- ar trebui sa ma bucure sau sa ma ingrijoreze?

 

Sistemul audio cum e la acest model? Cate difuzoare are? Sau...ca sa nu va mai bat la cap pot vedea toate aceste date pe vreun site?

 

Multumesc mult pentru ajutor,

Eugen

 

PS am mai vazut astazi un X1 si avea aceeasi problema cu nealinierea chederelor pe partea dreapta- se pare ca sunt eu cam prea pretentios.

Edited by eugenmanea
Link to comment
Share on other sites

Se pare ca are garantie extinsa dar din ce mi-a zis proprietarul reviziile nu au fost chiar gratuite...ca unele chestii le-a mai platit si el, chiar nu stiu cum vine chestia asta, poate fiindca a facut reviziile la 15,000 si nu la 30,000?

Puteti sa imi spuneti si mie va rog cum e cutia de viteze de la BMW X1 2011? E in 6 sau 8 rapoarte? Sunte diferente majore intre cutie Bmw X1 2011 sin FL 2012?

In alta ordine de idei mi- a zis ca luni masina intra in service pentru a se schimba toate filtrele si uleiul plus... distributia!! (spune ca stie el pe cineva de la BMW si va face distributia pe garantie ca cel care o cumpara sa nu aiba probleme). Nici nu stiu cum e asta- ar trebui sa ma bucure sau sa ma ingrijoreze?

 

Sistemul audio cum e la acest model? Cate difuzoare are? Sau...ca sa nu va mai bat la cap pot vedea toate aceste date pe vreun site?

 

Multumesc mult pentru ajutor,

Eugen

 

PS am mai vazut astazi un X1 si avea aceeasi problema cu nealinierea chederelor pe partea dreapta- se pare ca sunt eu cam prea pretentios.

 

Garantia extinsa se verifica la dealer BMW, inclusiv ca si-a facut toate reviziile la termenele prevazute, altfel se pierde garantia. Repet: cu cheia la BMW se poate verifica ca garantia e ok.

 

Cutia e in 6 trepte. Una din diferentele semnificative fata de cele de dupa 2012 care au cutie automata cu 8 trepte. Alte midificari importante nu sunt (oglinzi mai mici si trim interior cu mai putini "greieri" la facelift).

 

Faptul ca schimba distributia e bine. Motorul N47 avea o problema aici. Piesa care crea probleme a fost modificata la inceputul anului 2012 (ceva rola intinzatoare parca). Deci, e bine daca schimba, dar nu ai siguranta ca a fost schimbata decat daca vezi un deviz semnat de BMW.

 

Sistemul audio depinde de optiunea la achizitie. Al meu e standard, e de c@cat. Daca a optat pt ceva superior e ok, din nou de vazut cu cheia la BMW.

 

Ai multe intrebari care se rezolva cu un simplu drum la BMW si citit cheia :))) Do it.

Link to comment
Share on other sites

Numarul de kilometri i am verificat deja in sistemul BMW printr o cunostinta ce lucreaza la reprezentanta. Mi-a zis ca istoricul e clean si reviziile sunt facute la timp- deci masina e inca in garantie.

Va intreb pe voi pentru ca daca ajung la reprezentanta si totul e OK probabil ca o voi cumpara- dar vreau sa ma documentez foarte bine inainte.

Singura strangere de inima este cea legata de capacitatea motorului de a trage 1,650 kg. Eu vin de pe Kia Proceed 1.6 126 cai benzina aspirat 10.8 secunde 0-100 care trage totusi binisor daca o turez (are si 1,300 kg ). Ma astept ca BMW ul sa traga o idee mai bine.

E diferenta mare intre cele 2 cutii? (in sensul pozitiv in favoarea celei de 8 trepte).

Cum distributia va fi schimbata la service BMW Filaret, ma astept sa apara in sistem dupa, cand merg sa fac test la Autmobile Bavaria nu?

 

BMW ul vazut azi avea reviziile facute la Bavaria dar din 30 in 30k km- ba inca la ultima revizie depasise 1 an, revizia din 2014 facuta in ianuarie; revizia din 2015 facuta in mai.

Edited by eugenmanea
Link to comment
Share on other sites

Daca te astepti ca x1 18 d sa traga mai bine, eu zic sa cauti varianta 20d. Daca il incarci, deja gafaie. Masina are 1650kg goala.. diferenta intre cele 2 cutii este mare dupa parerea mea, in favoarea zf-ului in 8 trepte.

Cat despre sistemul audio, daca e cel standard, este un gunoi fara exagerare.

Link to comment
Share on other sites

Am 1.8 pe un x3 din 2010,nu e cine stie ce rachetĂŁ,dar iti faci treaba cu el.X3 are 1800 de kile,am fost plecat in vara la Geneva,4 persoane + bagaje full,si la picioare (cred ca am depasit incarcarea maxim autorizata),merge decent,150-170 pe autostrada,pe dn-uri e cam greu,cĂŁ o simți cĂŁ nu poate, dar per total,e un compromis bun fațĂŁ de 2.0,pentru ca o poti resofta dacĂŁ nu ĂŽti convine.

 

Dar cred ca o sa-ti placĂŁ,dacĂŁ vii de pe kia...flowers.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

@eugenmanea: BMW X1 18d - 0-100 km in 9,6 secunde. Deci trage mai bine cu mai bine de 1 secunda decat Kia. Nu o sa te dezamageasca, dar trebuie sa fii realist: totusi trebuie sa fii constient ca este cel mai slab motor diesel de pe X1. Vrei putere ok, ia-ti 20d. Vrei si feeling de benzinar, ia-ti biturbo 23d/25d (astea au turbo lag foarte mic, deci raspunde prompt la acceleratie ca un motor pe benzina).

 

Oricum, trage si 18d. Am mers cu un prieten care are 18d pe ruta Cluj-Oradea si a tinut ritmul cu mine fara sa gafaie.

Edited by andrei27
Link to comment
Share on other sites

Nu e asa mare problema cu puterea. Poti face chip tuning destul de usor si ajungi la peste 170 CP. Desigur, dupa ce iti expira garantia :))

 

Motorul duce usor un chip tuning. La modelele mai vechi de seria 3, BMW ofera oficial chip tuning (si cu cateva modificari mecanice minore). Poate va aparea si pt BMW X1.

 

Deci, nu te bloca in asta, solutii sunt daca vei simti nevoia de putere suplimentara.

 

Mai degraba bucura-te ca cumperi o masina in garantie, deci daca vor aparea probleme la masina esti acoperit. Nu stiu cati posesori de X1 au garantie extinsa, banuiesc ca nu prea multi pt ca costa suplimentar. Deci,s-ar putea sa gasesti un alt X1 20d dar fara garantie, ceea ce implica alte riscuri.

Edited by andrei27
Link to comment
Share on other sites

Eu te sfatuiesc sa mai astepti si sa cauti un 20d. Asta cu resoftatul este ca ultima solutie. Mai bine iei 20d decat sa resoftezi 18d. Nu se compara una cu alta. Si mai bine o iei mai puternica si o lasi stock, fara sa modifici soft. Si asa sunt pacatoase dpf-urile.

Da,ok,probabil trage binisor gol, dar daca pui 3 4 persoane il el l-ai zapacit. Fa un test si o sa vezi ca gafaie serios dupa 60-80 km/h. Nu mai zic dupa 120. Normal ca atinge 170 insa pana ajungi la viteza aia adormi.

Mai bine mai astepti 2 luni sa treaca anul si sunt convins ca o sa gasesti in bugetul tau un 20d.

Link to comment
Share on other sites

Of...grea decizie! Ăn comparație de ex cu un Passat 140 cai dsg cum se comporta?Eu cred totuși ca e ceva mai rapid fata de proceedul meu.. de care sunt destul de mulțumit. Mâine mĂŁ duc sa vĂŁd mașina pe zi și sa fac și un drive test. Ar trebui sa fiu atent la ceva ĂŽn mod special? Alta ĂŽntrebare care mĂŁ macina: am vĂŁzut 2 X1 dar nu mi a dat prin cap sa apĂŁs pe bord și sa vĂŁd : e din spuma moale sau e plastic tare ca la logan? (Sincer la o mașinĂŁ de 40keur nici nu mi a dat prin cap ca ar putea fi din plastic tare...dar am vĂŁzut asearĂŁ un review din Anglia ĂŽn care nenea ĂŁla ciocanea pe bord și zicea ca e tare)
Link to comment
Share on other sites

Interiorul la x1 este sub cel de pe seria 3 cu mult. Cat despre passat 2.0tdi, nu compara cu x1. E mult mai lesinat x-ul. Si asta o sa simti dupa 80 la ora mai ales, si in plus si mai tare cand ii pui greutate.

Fa un drivetest si cu un x1 20d. Cel mai usor e sa compari live. Nu te lua dupa cifrele 0-100km/h. Au o relevanta cel putin relativa.

Link to comment
Share on other sites

Hai ca m ai speriat de tot acum- refuz sa cred ca e mult mai lesinat ca Passat ul. Eu cu ai mei 126 cai aspirati m-am 'luat' un pic cu cun Audi A3 140 cai si m-a batut la mustata. Prin deducere logica asta ar insemna ca actuala a mea e racheta fata de X1 si asta nu cred ca e posibil :)

Oferta de 20D in Romania o numeri pe degetele de la o mana, unde mai pui ca au preturi exorbitante.

Din pacate nu mai am unde sa fac vreun test- reprezentantele nu mai au vechiul model= am inteles ca deja a intrat cel nou.

Edited by eugenmanea
Link to comment
Share on other sites

are alte calitatii in schimb .

pe hartie, daca faci calcule, e diferit. De exemplu daca pui pe hartie, nu are sens niciodata sa cumperi un 135i in locul unui golf GTI. Pe de alta parte sunt multi care cumpara 135i, au si ei motivele lor.

din ce spui nu ai condus unul niciodata. Fa un drive test si iti formezi singur o parere, din spui pe aici, nici macar nu te-ai urcat in vreunul. si daca iti place il cumperi..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Motorul este ok, am un X3 in familie dotat cu acst motor, nu este sportiv insa nici puturos isi face treaba f bine, in viata de zi cu zi se comporta mai placut ca orice benzinar de 1,6 aspirat pus pe o compacta.

 

Mie pretul nu mi se pare suspect de mic , eu zic ca reflecta adevarata valoarea. Vezi si acum cat timp a avut ultima intrare in service (dupa VIN), fa o medie intre revizii si iti vei da seama daca are sau nu km reali, in rest o poti verifica la orice mecanic care stie meserie si in care ai incredere.

Link to comment
Share on other sites

Am fĂŁcut un test mai extins duminincĂŁ. Se auzea un țĂŁcĂŁnit ca de rola la motor (poate era de la distributie pe care cicĂŁ o schimba) plus ĂŽn accelerare se auzea un fasait la cutie care nu știu cât de normal este. Cred ca voi spune pas la aceasta masinĂŁ. ..parcĂŁ prea multe semne de ĂŽntrebare. Plus ca tapițeria ĂŽn spate era descusuta/rupta pe o porțiune de app 2 cm.

Nu știu mie prețul mi s a pĂŁrut mai mic fata de ce am mai gĂŁsit pe piata

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.