Jump to content

Tutorial scriere DVD - GPS si pasii de urmat - Navigatie CCC


Bogdann87

Recommended Posts

Salutare

 

1. Am achizitionat de curand un - BMW 520D M-Sport 177 LCI 2008

2. Nu am DVD pentru navigatie si nici nu pot sau nu stiu cum sa aflu veriunea de harta folosita de GPS

3. Am navigatie cu ecran mic, cred ca se numeste iDrive CCC

4. Am scris mai multe DVD-uri cu Road Maps 2015-2016 (Professional, Bussines si Premium doar) variantele pentru CCC pe DVD+R si DVD-R insa nimic

5. Dupa ce introduc DVD-ul in unitate imi zice dupa cateva secunde - Disc cannot be read/load - si nu se intampla nimic, se aude cum citeste DVD-ul dar nimic

6. Am gasit pe net modalitatea sa resetez unitatea GPS cu combinatiile de butoane dar nu am reusit, la mine nu se intampla nimic la apasarea butonului power+eject

7. Am introdus CD-uri cu muzica in unitatea DVD si le citeste fara probleme

8. Cautand pe forum-uri am inteles ca imi trebuie exact versiunea de harta care a fost si inainte pe masina pentru ca altfel nu o sa mearga

9. Nu am gasit nici un tutorial complet si nici pasii de urmat pentru o astfel de problema si anume crearea unui DVD cu hartile pentru GPS si instalarea lui in unitatea DVD sau CD dupa caz

 

Astept sfaturile voastre in vederea rezolvarii acestei probleme.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca ai ecranul mic de ccc inseamna ca ai navigatie bussines. Din pacate bmw a abandonat aceasta versiune in ceea ce priveste navigatia. Cel putin pt Ro ultima versiune care merge pt tara noastra, dateaza de prin 2009. Oricum cauta dupa bussines asa cum am spus mai sus. Varianta cu ecranul mare se numeste Professional, ultimul update fiind inca din oct 2015 aferent lui 2016. Daca vrei navigatie, va trebui sa faci un efort si sa inlocuiesti actuala cu o alta cu ecranul mare neaparat. Poti pune chiar varianta mai noua dupa CCC si anume CIC sau de ce nu ultima, NBT. Bafta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nu ai nevoie de niciun tutorial, ai nevoie doar de imaginea de DVD potrivita nagivatiei tale (adica Business) pe care sa o arzi pe un disc. daca nu stii sa arzi o imagine iso pe un dvd , atunci fara suparare, dar forumul asta nu e despre cum se foloseste un calculator, trebuie sa cauti si tu pe google.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Stiu sa scriu un CD sau DVD nu este asta problema dar am scris deja cateva DVD-uri cu varianta Business si nu merg. Chiar si la viteza 1x insa imi apare mesajul (Disc cannot be read). Nu am reusit sa dau restart la navigatie asa ca daca imi puteti spune cum, as fi recunoscator. Sa incerc cu o veriune mai veche gen 2008-2009? Edited by Bogdann87
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 years later...

buna seara!

scuze daca intreb despre ceva care au mai tot discutat dar nu am gasit ceve care sa ma lamureasca. am achizitionat (prima masina pt un !) un e90 iar dvd-ul primit cu navi este mega zgariat si nu il citeste. m-am tot chinuit sa fac un dvd care sa fie functional dar nu imi citeste dvd-ul, da o eroare de citire. ma poate indruma cineva sau sa imi explice daca binevoieste cum sa fac un dvd, macar sa stiu daca este functionala optiunea. va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

buna seara!

scuze daca intreb despre ceva care au mai tot discutat dar nu am gasit ceve care sa ma lamureasca. am achizitionat (prima masina pt un !) un e90 iar dvd-ul primit cu navi este mega zgariat si nu il citeste. m-am tot chinuit sa fac un dvd care sa fie functional dar nu imi citeste dvd-ul, da o eroare de citire. ma poate indruma cineva sau sa imi explice daca binevoieste cum sa fac un dvd, macar sa stiu daca este functionala optiunea. va multumesc!

salut,

 

descarci imaginea cu harta care ai nevoie, dupa o scri cu imgburn la viteza cat mai mica 2x,4x pe un dvd verbatim. daca tot nu iti citeste, de defect dvd reader-ul masinii.

 

gasesti harti in sectiunea audio/video/navigatie.

 

Spor!

Edited by shady
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.